Poniedziałek, 26.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca

W Tczewie spada liczba strajkujących. Najbardziej zdeterminowani są młodzi nauczyciele: nie mamy nic do stracenia

  • 17.04.2019, 08:42 (aktualizacja 17.04.2019, 09:12)
  • Karol Uliczny
W Tczewie spada liczba strajkujących. Najbardziej zdeterminowani są młodzi nauczyciele: nie mamy nic do stracenia (KU) Do egzaminu 8-klasisty w SP 4 przystąpiło ponad 200 uczniów. To tu najtrudniej było zabezpieczyć wymaganą liczbę komisji.
Podziel się:
Oceń:
Mimo strajku, w pięciu tczewskich szkołach nie ma problemu z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty. Do tej pory najtrudniej ze skompletowaniem zespołów nadzorujących było w SP 4, gdzie wspomagano się m.in. tczewskimi urzędnikami. Z rozmów ze strajkującą kadrą wynika, że przez ostatnie dni morale obniżyło się znacząco. Najbardziej zdeterminowaną grupą są młodzi pedagodzy, którzy mówią: „nie mamy nic do stracenia”.

Fiasko rozmów ZNP i FZZ z rządem skutkuje kontynuacją akcji protestacyjnej. Mimo widma paraliżu ubiegłotygodniowych sprawdzianów trzecich klas gimnazjów, dyrektorzy stanęli na wysokości zadania. W SSP nr 2 środowy i czwartkowy egzamin zdawało 79 uczniów, pod okiem 5 komisji. 

- Pomimo trwającego strajku nie mieliśmy większego problemu z przeprowadzeniem egzaminów - mówi Robert Kraska, dyrektor „dwójki”. - W przypadku naszej szkoły nauczyciele wykazali się dużą odpowiedzialnością. Jak mówili, nie po to przygotowywali dzieci cały rok, by teraz od nich się odwrócić. Do wtorku nie musieliśmy posiłkować się nikim z zewnątrz, oprócz wymogu z rozporządzenia. 

Podobnie było w przypadku  SP nr 7 przy ul. Stoczniowców. Znacznie większe trudności napotkała dyrekcja większej liczebnie„czwórki”. Piątkowy test z j. angielskiego pisało 206 gimnazjalistów przy aż 17 komisjach. Tutaj konieczne było niestandardowe wsparcie.

- W piątek był problem ze zorganizowaniem komisji – przyznaje dyrektor Tomasz Szulc. - Zespoły udało się skompletować dzięki wsparciu z listy kuratoryjnej, ale także nauczycieli z innych placówek na terenie Tczewa oraz pracowników urzędu miasta, którzy mają uprawnienia pedagogiczne. Bardzo dużą pomoc wykazała naczelnik wydziału edukacji. Nadal jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami. 

Od 15 kwietnia w pięciu tczewskich szkołach (1, 2, 4, 7 i 12) trwa egzamin ósmoklasistów. Pod względem organizacyjnym przebiega podobnie do tego ubiegłotygodniowego. 

Spadek protestujących

W miniony poniedziałek w Tczewie strajkowało 431 nauczycieli i pracowników oświaty z placówek, w których organizatorem protestu jest ZNP. W porównaniu z pierwszym dniem strajku (8.04.) to spadek o 121 osób. Część „łamistrajków” jak żartobliwie określają swoich kolegów protestujący, dołączyła do zespołów nadzorujących. (...)


 

Karol Uliczny

Zdjęcia (3)

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 17.04.2019, 15:47
Stek bzdur. Liczba nauczycieli strajkujących NIE spadła. Część jest na zwolnieniach lekarskich i stąd ten wynik. W szkołach egzaminowali katecheci, a nie nauczyciele.
ds
ds 17.04.2019, 09:32
Młodzi? Oni chcą dostawać kokosy zaraz po tym jak zaczną pracę. nie tędy droga. Trzeba się dorobić, a nie tylko gorozić i poslugiwać się uczniami
Wspierający strajk
Wspierający strajk 17.04.2019, 10:06
W szkole nie da się dorobić nawet i po 10 czy 15 latach pracy, a ochłap typu 1800pln po studiach to 'jakby dostać w mordę'. Tak, zaraz usłyszę, że przecież można wybrać inny zawód. Pewnie, tylko jak wszyscy nauczyciele wybiorą inny zawód to kto będzie uczył Twoje dzieci? Podwyżka nauczycieli jest potrzebna i kropka.
22a
22a 17.04.2019, 10:12
inny zawód wybiorą ci co sie nie nadają a pozostana ci z misją i wtedy im podniosą pensum oraz pensje razy 3
Wspierający strajk
Wspierający strajk 17.04.2019, 11:05
Czyli Ci "z misją" jak pan/pani określił(a) mają dalej pracować "dla idei". Jak długo? Mogę prosić o jakiś dowód potwierdzający to, że pensja nauczyciela wzrośnie x3? Gadanie dla gadania jak tych z Wiejskiej
OKRĄGŁY STÓŁ
OKRĄGŁY STÓŁ 17.04.2019, 14:47
zwiększą pensum, zmniejszą ilość nauczycieli, kasę podzielą między tych, co pozostali

Pozostałe