Piątek, 18.10.2019

PILNE. W trakcie prac przy moście znaleziono kapsułę czasu! Ponad 150 lat temu wmurował ją król pruski

  • 15.04.2019, 15:19 (aktualizacja 16.04.2019, 14:54)
  • redakcja
PILNE. W trakcie prac przy moście znaleziono kapsułę czasu! Ponad 150 lat temu wmurował ją król pruski Łukasz Brządkowski
Podziel się:
Oceń:
Sensacyjne odkrycie przy przebudowie Mostu Tczewskiego. Ekipa wykonawcy remontu natknęła się na kapsułę czasu (kamień węgielny) wmurowany 27 lipca 1851 r. Nie wiadomo co znajduje się wewnątrz "puszki", która na szczęście nie została uszkodzona. Wiadomo jedynie, że jest bardzo ciężka oraz że decyzję o jej otwarciu podejmą specjaliści.

Jako jeden z pierwszych, o odnalezieniu kamienia węgielnego, dowiedział się tczewski radny Łukasz Brządkowski, który już wcześniej, jako członek Dawnego Tczewa wskazywał na możliwość natknięcia się na skarb sprzed ponad 150 lat.

- Opierając się na jedynej rycinie zachowanej z tamtego okresu, wiedzieliśmy, że kamień węgielny został zamurowany, gdy grunt był zniwelowany do poziomu Wisły, a filary były wyciągnięte 1 m nad poziom gruntu - mówi tczewski radny. - W tym czasie cesarz pruski dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Nie wiedzieliśmy jak wygląda, jaką mógł mieć formułę. Okazuje się, że była to nisza w fundamencie filaru, która była zabezpieczona metalową płytką, z inskrypcją, że król pruski, Fryderyk Wilhelm IV dnia 27 lipca 1851 r. wmurował kamień. Niestety tabliczka została poważnie uszkodzona przez młot pneumatyczny.

Zdaniem Łukasza Brządkowskiego, odnalezienie kapsuły czasu, biorąc pod uwagę burzliwe dzieje mostu, jest ogromną sensacją. Kapsuła została przetransportowana do Starostwa Powiatowego. Nie wiadomo co może znajdować się w jej wnętrzu, prawdopodobnie będzie to ówczesna prasa, monety, być może także królewska biżuteria... Jutro w starostwie powiatowym ma odbyć się specjalna konferencja prasowa poświęcona znalezisku. (...)

 

html_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ss
ss 16.04.2019, 10:41
Będzie transmisja z konferencji?

Pozostałe