Wiadomo już jakie konkretnie pamiątki miasto kupi od kolekcjonera. To m.in. zdjęcia niemieckich żołnierzy

  • 08.04.2019, 07:56 (aktualizacja 08.04.2019, 08:18)
  • Karol Uliczny
Wiadomo już jakie konkretnie pamiątki miasto kupi od kolekcjonera. To m.in. zdjęcia niemieckich żołnierzy poglądowe

Podziel się:

Oceń:

Jest szansa, że Miejska Biblioteka Publiczna niebawem wzbogaci się o prawdziwy skarb. Rada Miasta zabezpieczyła 100 tys. zł na zakup od prywatnego kolekcjonera licznych pamiątek związanych z Tczewem. Wśród nich są prawdziwe perełki, jak zdjęcie lotnicze miasta z 1914 r., plan Tczewa z 1657 r. czy bezcenna kolekcja pocztówek prezentująca m.in. wizerunek rzadziej uczęszczanych ulic, o wyglądzie których dotychczas niewiele było wiadomo.

Unikaty należą obecnie do Ireneusza Dunajskiego, zamieszkałego w Gdańsku kolekcjonera i pasjonata dziejów Tczewa, który na przełomie roku zdecydował się sprzedać swoje zbiory tczewskiej książnicy.

Pierwsza fotografia lotnicza miasta

Jakie konkretnie eksponaty skrywa w swoich zbiorach Ireneusz Dunajski? Wśród zgromadzonych skarbów znajdziemy pochodzące z lat 1859-1860 drzeworyty z widokiem mostu oraz wiele archiwalnych fotografii, wśród nich stereofotografię z ok. 1870, przedstawiającą wizerunek mostu, a także ambrotypię – czyli bardzo rzadką fotografię wykonaną na szkle z 1898 r. Poza tym prawdziwy unikat - pierwszą fotografię lotniczą Tczewa z 1914 r.

- Po zeskanowaniu i powiększeniu będzie można zobaczyć jak wyglądał ówczesny układ urbanistyczny miasta. To prawdziwa perełka – ocenia dyrektor tczewskiej książnicy. - Ponadto planujemy nabyć wiele pojedynczych zdjęć wykonanych do 1920 r., a najwięcej (41) z okresu II wojny światowej. Wszystko wskazuje, że wykonali je niemieccy żołnierze, którzy w czasie wojny także zwiedzali miasto.

Według Krzysztofa Kordy najcenniejszą częścią zbioru jest kolekcja pocztówek, których właściciel zgromadził 344 (najstarsza z 1886 r.). Znaczną część stanowią XIX i XX-wieczne eksponaty, przedstawiające widoki dawnych przedmieść oraz ulic Starego i Nowego Miasta, „Kozenu”, jak również ówczesnych wsi: Suchostrzyg, Czyżykowa, Zacisza (obecnie Górki). To co szczególnie cenne, to fakt ukazywania bocznych ulic, a także do dziś rozebranych budynków.

Ponadto w zbiorze można znaleźć medale:  egzemplarz z 1860 r. wydany na jubileusz 650-lecia Tczewa czy medalik katolickiego towarzystwa w Tczewie z 1891 r., cenne staloryty – najstarszy z 1807 r., książki, w tym rarytas - wydane przez Szkołę Morską w Tczewie, oraz mapy miasta, z najstarszą z 1899 r. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe