Piątek, 18.10.2019

Miasto zabezpieczyło 100 tys. zł na zakup cennej kolekcji tczewskich pamiątek! "To unikaty"

  • 29.03.2019, 12:22
  • MBP Tczew
Miasto zabezpieczyło 100 tys. zł na zakup cennej kolekcji tczewskich pamiątek! "To unikaty" MBP Tczew Obecnie w swoich zbiorach tczewska książnica posiada 207 pocztówek z wizerunkiem miasta.
Podziel się:
Oceń:
Miejska Biblioteka Publiczna prawdopodobnie wzbogaci się o prawdziwy skarb. Wszystko za sprawą Ireneusza Dunajskiego, kolekcjonera i pasjonata dziejów Tczewa, który zdecydował się sprzedać swoje zbiory tczewskiej książnicy. Podczas czwartkowej (28.03.) sesji Rady Miasta zabezpieczono na ten cel 100 tys. zł.

W skład kolekcji wchodzi ok. 500 eksponatów, na które składają się gromadzone przez blisko 20 lat: pocztówki, mapy, zdjęcia, ryciny Tczewa, a także archiwalne gazety i książki.

- Najstarsze materiały kolekcji  pochodzą z 1657 r., większość stanowią stare i bardzo rzadkie pocztówki Tczewa – informuje Krzysztof Korda, dyr. MBP w Tczewie. –  Wśród historycznych zbiorów nie brakuje również unikatów, współtworzących lokalną historię i kulturę. Kolekcja ta dzięki środkom z budżetu miejskiego trafi do zbiorów Sekcji Historii Miasta, działającej w strukturach tczewskiej biblioteki.

Rozmowy i ekspertyzy trwały łącznie trzy miesiące. Rada Miejska zdecydowała się przeznaczyć na zakup kolekcji 100 tys. zł. Dzięki nowemu nabytkowi mieszkańcy zyskają możliwość obcowania z bezcennymi eksponatami, dostępnymi zazwyczaj wyłącznie wąskiemu gronu kolekcjonerów.

Znaczną część zbiorów stanowią XIX i XX-wieczne pocztówki, przedstawiające widoki dawnych przedmieść oraz ulic Starego i Nowego Miasta, „Kozenu”, jak również ówczesnych wsi: Suchostrzyg, Czyżykowa, Zacisza (obecnie Górki). Wśród zgromadzonych przez Ireneusza Dunajskiego skarbów znajdziemy także cenne staloryty – najstarszy z 1807 r.

To jednak nie wszystko. Biblioteka otrzyma również pochodzące z lat 1859-1860  drzeworyty
z widokiem mostu oraz wiele archiwalnych fotografii, wśród nich prawdziwy unikat - pierwszą fotografię lotniczą Tczewa z roku 1914.

 

MBP Tczew

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
"Prezydent" nam sie udał...
"Prezydent" nam sie udał... 02.04.2019, 09:37
A drogi dalej dziurawe ...
Proponuję jeszcze jeden mural za 60 tys.
I jeszcze wiecej pamiątek

Pozostałe