Piątek, 24.05.2019

Co to jest psychoterapia?

  • 11.03.2019, 07:38
  • artykuł sponsorowany
Co to jest psychoterapia?
Podziel się:
Życie w pośpiechu, problemy rodzinne, stres towarzyszący w pracy często prowadzą do tego, że wiele osób przestaje sobie radzić w życiu. Wówczas to warto skorzystać z psychoterapii, której celem jest pomoc w rozwiązywaniu ludzkich problemów. Psychoterapia pozwala lepiej zrozumieć własne emocje, pokonać lęki i obawy, a także budować w przyszłości pozytywne relacje.

Psychoterapia może dotyczyć wielu aspektów. Psycholodzy pomagają pacjentom radzić sobie z obsesjami i emocjami. Dzięki temu chory ma szansę nauczyć się budować poprawne relacje międzyludzkie.
 

W jaki sposób przebiegają spotkania z psychologiem?Podczas spotkania każdy pacjent sam określa problem, z którym się boryka. Wskazane jest, to aby precyzyjnie określił swój cel oraz podzielił się z terapeutą swoimi planami na przyszłość. Zajęcia opierają się głównie na okazaniu wsparcia, a z czasem umożliwieniu pacjentowi pokonania własnych słabości oraz towarzyszących mu lęków.
Czas trwania psychoterapii nie jest określony. Można wymienić terapię krótkoterminową oraz długoterminową. Wszystko zależy wagi problemu z jakim boryka się pacjent. Każda terapia pozwala zrozumieć siebie i mechanizmy, które kierują człowiekiem.
 

Jakie są rodzaje psychoterapii?Istnieje kilka rodzajów psychoterapii. Metoda terapii musi być zawsze dobrana do potrzeb pacjenta.

Najbardziej znana jest terapia poznawczo-behawioralna. Często dotyczy ona przyzwyczajeń oraz nawyków, które uniemożliwiają osiągnięcie w życiu wymarzonego celu. W przypadku tej terapii chodzi o to, aby chory dowiedział się czegoś o sobie i na podstawie tego wypracował nowe zasady, które pozwolą mu pozytywnie rozwiązywać swoje problemy. W taki sposób leczy się lęki i związaną z nimi depresję czy zaburzenia odżywiania.

Drugim rodzajem rodzajem jest terapia humanistyczna. Ma ona na celu udowodnienie choremu, że każdy człowiek ma w sobie potencjał. Terapia pomaga pacjentowi wychodzić z ciężkich sytuacji i przeżyć. Tym sposobem leczy nerwicę.

Trzecim rodzajem jest psychoterapia Gestalt, która to pozwala poznać własne ograniczenia, co w konsekwencji może ułatwić życie oraz pomóc zrozumieć pacjentowi, co siedzi w środku każdego z człowieka.

Istnieje też metoda zwana psychoterapią systemową, która sprawdza się w przypadku małżeństw. Ma ona na celu wzmocnienie relacji między osobami oraz usprawnienie komunikacji.

Skuteczna formą psychoterapii jest również psychoanaliza. Pacjent opowiada o swoich problemach oraz uczuciach. Psycholog przysłuchuje się wypowiedziom, a następnie wysnuwa wnioski, które następnie przekazuje choremu. Taka psychoanaliza jest polecana osobom, które popadają w skrajne emocje oraz nie potrafią sobie z nimi radzić. Ten rodzaj terapii pozwala na nowo odzyskać kontrolę nad swoim życiem oraz zachowywać równowagę. Warto skorzystać z pomocy lokalnych psychoterapeutów oferujących psychoterapię w Gdyni oraz innych miastach regiony.

artykuł sponsorowany

Pozostałe