Poniedziałek, 22.07.2019
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Osiedle Zatorze - palenie w piecach pod okiem strażników miejskich

  • 08.02.2019, 13:14
  • strazmiejska.tczew.pl
Osiedle Zatorze - palenie w piecach pod okiem strażników miejskich Urząd Miasta Tczew
Podziel się:
Oceń:
W lutym strażnicy miejscy kontynuowali na osiedlu Zatorze rozpoczętą jesienią akcję informacyjną dotyczącą szkodliwości spalania odpadów.

Podczas prowadzonych działań mundurowi pozostawiali ulotki w skrzynkach pocztowych i klatkach schodowych, a także rozmawiali z mieszkańcami . - Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że wrzucając do pieca odpady, trują siebie, swoich najbliższych i sąsiadów - mówi Monika Fabich z tczewskiej Straży Miejskiej.

- Szkodliwe substancje najczęściej unoszą się i po czasie opadają w najbliższej okolicy. Alergia i problemy z górnymi drogami oddechowymi mogą być konsekwencją spalania śmieci w przydomowych instalacjach grzewczych. To dość powszechny proceder, który w myśl Ustawy o odpadach, jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Niestety, pomimo nieustannych apeli i prowadzonych akcji, wciąż zdarzają się osoby, skłonne wrzucać do domowych pieców plastikowe butelki, stare ubrania czy buty.

Każdy kto nie stosuje się do obowiązujących przepisów musi liczyć się z konsekwencjami. Artykuł 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 21) mówi, że kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Strażnik miejski może wypisać mandat od 20 do 500 zł. Mundurowi na podstawie upoważnienia prezydenta Tczewa, w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, uprawnieni są do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza oraz od 6 – 22 na pozostały teren -  w celu przeprowadzenia kontroli. Ponadto próba niewpuszczenia upoważnionych do kontroli strażników na teren posesji też może skutkować sankcjami. Artykuł 225 § 1 Kodeksu karnego mówi bowiem, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Strażnicy zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer tel. 986 przypadków spalania odpadów w domowych piecach. Należy podkreślić, że z roku na rok wzrasta świadomość mieszkańców odnośnie szkodliwości spalania śmieci i ochrony środowiska, a prowadzone działania przynoszą pozytywne efekty.

strazmiejska.tczew.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ksiunc
Ksiunc 09.02.2019, 09:51
Taki dym jest dymem z węgla. Węgiel nie jest zakazanym paliwem ale o 50% tańszym od gazu. Strażnicy powinni osobiście tym ludziom palić w piecach, wtedy z kominów unosiłby się zapach kadzidła.

Pozostałe