Wtorek, 23.07.2019
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Radni zmniejszyli bonifikatę. Będzie trudniej o wykup mieszkania komunalnego

  • 07.02.2019, 08:11
  • (MW)
Radni zmniejszyli bonifikatę. Będzie trudniej o wykup mieszkania komunalnego
Podziel się:
Oceń:
Ile jest mieszkań komunalnych, jakie są ceny ich wykupu i dlaczego warto ograniczyć ich sprzedaż? M.in. na ten temat debatowali gniewscy radni podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej. Uchwała o zmniejszeniu bonifikaty na wykup lokali z zasobu komunalnego do 50 proc. została przegłosowana, choć niejednogłośnie.

Projekt uchwały o zasadach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gm. Gniew  wzbudził wiele emocji. Zakładał m.in. zmianę wysokości dopłat do wykupu lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Tzw. bonifikata miałaby zostać zmniejszona z 90 do 50 proc.

justvision
justvision
justvision

Nie 90 proc., a 50 proc. 
W przypadku jednorazowej sprzedaży wszystkich pozostałych lokali w danym budynku stanowiących własność gminy, wartość ma wynieść 20 proc.  

- Uchwała została podjęta mając na uwadze szczególną sytuację finansową gminy oraz fakt, iż tych mieszkań nie zostało za wiele. Kolejka osób z niskim dochodem, oczekujących ma mieszkanie, jest  bardzo długa. Polityka burmistrza nie jest skierowana na pozbycie się wszystkich lokali – argumentowała Joanna Kamińska, wiceburmistrz gminy. Dodatkowo większość budynków przeszła proces modernizacji, w związku z czym burmistrz zdecydował, że przy podniesionym standardzie bonifikata powinna ulec zmniejszeniu. Należy też zaznaczyć, że lokale mieszkalne sprzedawane na rzecz najemców, nie są wyceniane jak na wolnym rynku - kwota jest znacznie niższa. 

Burmistrz Maciej Czarnecki dodał, że chodzi o proces długofalowy, który pozwoli zasilić budżet gminy o środki za które mogłyby zostać przeprowadzone remonty budynków, m.in. tego po starej szkole w Kursztynie. Gmina myśli także o rozwoju turystyki. Budynek, to nie tylko pomieszczenia, ale też miejsce, w którym się znajduje. Jego wartość może wynieść nawet do 2 mln zł, jeżeli jest to miejsce atrakcyjne. (...)


 

(MW)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jan
Jan 07.02.2019, 08:57
Bardzo dobrze . Skończy się dawanie wszystkiego za darmo. Dostaja mieszkania to jeszcze nie potrafią o nie zadabać. Sam bym chciał kupic takie mieszkanie za takie pieniądze . Przynajmiej gmina zaoszczędzi na utrzymaniu tych mieszkań . Brawo dla władzy

Pozostałe