wtorek, 23 kwietnia 2024 18:52
Reklama

Jakie zasady savoir-vivre panują przy stole?

Zasady savoir-vivre, których należy przestrzegać przy stole w restauracji czy hotelowym bufecie stanowią bardzo szerokie zagadnienie. Pewne różnice mogą wynikać z odmiennych standardów panujących w poszczególnych lokalach gastronomicznych. Poznaj najważniejsze wyznaczniki dobrego wychowania!
Jakie zasady savoir-vivre panują przy stole?

Jak należy zachowywać się przy stole?

Więcej o zasadach savoir-vivre dowiedzieć się można z bloga Baltic Spa - ośrodka wypoczynkowego w Świnoujściu. Kwestie związane z właściwym zachowaniem przy stole są bardzouniwersalne i obowiązują w każdym miejscu, w którym spożywamy posiłek – być może z wyjątkiem biwaków na leśnych polanach. Aby łatwiej było je zapamiętać, stworzyliśmy podstawową listę najważniejszych zasad, których należy przestrzegać.

  1. Przy stole należy siedzieć tak, aby wygodnie opierać wyprostowane plecy o krzesło. Nie należy się garbić , zakładać nogi na nogę ani opierać o brzeg stołu łokci.
  2. Podczas jedzenia łokcie powinniśmy trzymać blisko siebie – nigdy nie na stole.
  3. Nabraną na łyżkę czy widelec potrawę należy podnosić do ust, a nie pochylać się całą sylwetką w stronę talerza.
  4. Nie należy nabierać na talerz zbyt wiele, gdyż wygląda to nieestetycznie. Lepiej dobrać potrawę po skończeniu pierwszej nałożonej porcji niż nakładać od razu porcję podwójną.
  5. Nabrane na talerz dania należy zjeść w całości, nie pozostawiając po sobie żadnych resztek.
  6. Potrawy mączne, warzywa i siekane mięsa można jeść wyłącznie za pomocą widelca trzymanego w prawej dłoni.
  7. Mięsa wymagające pokrojenia kroimy nożem trzymanym w prawej dłoni, a widelcem trzymanym w lewej przenosimy do ust.
  8. Nie należy kroić potraw na zapas, lecz w miarę jedzenia odkrawać kęs za kęsem.
  9. Po zakończeniu posiłku należy zaczekać, aż pozostałe osoby znajdujące się przy naszym stoliku również skończą jeść, a dopiero wówczas możemy wstać od stołu.

W przypadku ostatniej reguły można dopuścić oczywiście odstępstwo wówczas, gdy planujemy wstać po dokładkę. Wówczas oddalenie się od stołu nie wiąże się z zakończeniem przez nas posiłku.

Przedstawione przez nas powyżej podstawowe zasady oparte są na tych zawartych w pochodzących jeszcze z okresu międzywojennego podręczników. Widzimy jednak, że bez wątpienia są one wciąż aktualne, choć nie odwołują się do wszystkich sfer życia w dzisiejszym świecie. Jeśli chodzi o zasady związane z nieco bardziej nowoczesnymi aspektami naszego codziennego życia, koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, aby unikać korzystania z telefonu komórkowego podczas posiłków, a od głośnych rozmów telefonicznych powstrzymywać się we wszystkich publicznych strefach restauracji, hotelu czy ośrodka wypoczynkowego.


Podziel się
Oceń

Reklama