Niedziela, 20.01.2019

W najbliższą niedzielę zrobisz zakupy? Sprawdź handlowy kalendarz na cały rok!

  • 11.01.2019, 07:45
  • red.
W najbliższą niedzielę zrobisz zakupy? Sprawdź handlowy kalendarz na cały rok!
Podziel się:
Oceń:
Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do ograniczonego handlu w niedzielę, chociaż częstym widokiem były osoby nadaremnie ciągnące za sklepową klamkę. Do tej pory w każdym miesiącu handel prowadzony był w dwie niedziele. W tym roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca, z pewnymi wyjątkami.

1 marca 2018 roku w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w ub. roku w każdym miesiącu handlować można było tylko w dwie określone niedziele. W tym roku handel ograniczono wyłącznie do jednej niedzieli w miesiącu, a w 2020 roku handlować będzie można jedynie w 4 niedziele w ciągu roku.

Rozwiązania przyjęte w ustawie są efektem prac parlamentarnych nad projektem obywatelskim. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej włączyło się w prace nad nowymi przepisami i  udało się zawrzeć kompromis, którego ważnym elementem jest etapowe wprowadzanie zmian.

- Ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens, związany ze świętowaniem tego dnia - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku handel będzie dozwolony w 15 spośród 52 niedziel. Sprzedawcy staną za ladą tylko w ostatnie niedziele miesiąca oraz niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

red.

Zdjęcia (1)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe