Niedziela, 16.06.2019
Trops Tczew
Trops Tczew
Trops Tczew

W najbliższą niedzielę zrobisz zakupy? Sprawdź handlowy kalendarz na cały rok!

  • 11.01.2019, 07:45
  • red.
W najbliższą niedzielę zrobisz zakupy? Sprawdź handlowy kalendarz na cały rok!
Podziel się:
Oceń:
Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do ograniczonego handlu w niedzielę, chociaż częstym widokiem były osoby nadaremnie ciągnące za sklepową klamkę. Do tej pory w każdym miesiącu handel prowadzony był w dwie niedziele. W tym roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca, z pewnymi wyjątkami.

1 marca 2018 roku w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w ub. roku w każdym miesiącu handlować można było tylko w dwie określone niedziele. W tym roku handel ograniczono wyłącznie do jednej niedzieli w miesiącu, a w 2020 roku handlować będzie można jedynie w 4 niedziele w ciągu roku.

Rozwiązania przyjęte w ustawie są efektem prac parlamentarnych nad projektem obywatelskim. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej włączyło się w prace nad nowymi przepisami i  udało się zawrzeć kompromis, którego ważnym elementem jest etapowe wprowadzanie zmian.

- Ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens, związany ze świętowaniem tego dnia - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku handel będzie dozwolony w 15 spośród 52 niedziel. Sprzedawcy staną za ladą tylko w ostatnie niedziele miesiąca oraz niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

red.

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe