Poniedziałek, 20.05.2019

W gminie zaciskanie pasa po wyborach. Podwyżki już od stycznia. Kogo najbardziej dotkną?

  • 6.12.2018, 07:35
  • (MW)
W gminie zaciskanie pasa po wyborach. Podwyżki już od stycznia. Kogo najbardziej dotkną?
Podziel się:
Oceń:
Aby dopiąć przyszłoroczny budżet nowo wybrani radni z Pelplina wraz z końcem roku podjęli uchwałę o podwyżce podatków. Ponadto mieszkańcy będą musieli zapłacić więcej za wywóz śmieci. W zamian od przyszłego roku znika opłata za posiadanie czworonoga.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Pelplinie (30.11.) omówiono wydatki na utrzymanie samorządu. Efektem tego będą podwyżki, które zgodnie z głosowaniem radnych wejdą w życie już od 1 stycznia 2019 r. 

Praca Tczew Dziennikarz
Praca Tczew Dziennikarz
Praca Tczew Dziennikarz

„Przed nami trudne decyzje”

W przyszłym roku na pewno wzrosną podatki od nieruchomości. Mimo, że podwyżka będzie rzędu kilku, kilkunastu groszy, w podliczeniu miesięcznym lub rocznym będzie to już znacząca suma. I tak np. za mieszkanie o pow. 60 mkw. zamiast dotychczasowych 45 zł  mieszkańcy zapłacą 47,4 zł za miesiąc. Natomiast w przypadku podatku za wodę i ścieki, za 1 msześc. różnica wynosi już 1,5 zł (z 5 zł na 6,5 zł).

- Podwyżki są koniecznie, żeby przejść suchą stopą przez przyszłoroczny budżet - tłumaczył Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina. - Pieniądze będą przeznaczone np. na podwyżki dla nauczycieli, ponieważ potrzebne jest 480 tys. zł, a dotacja z państwa wynosi ok. 360 tys. zł. Brakuje nam 120 tys. zł, które skądś musielibyśmy wygospodarować. A to nie wszystko. (...)


 

(MW)

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andzia
Andzia 12.12.2018, 17:00
Podwyżka dla nauczycieli oni mają wiecej wolnego niz przeciętny pracownik jeszcze im mało wakacje tez mają wolne a pensję otrzymują a my zwykli pracownicy musimy charowac caly rok i to jest sprawiedliwość szkoda słów dla nich podwyżki i my mamy im płacić niech urząd da ze swojej kieszeni a nie zdziera z biednych ludzi
Realista
Realista 12.12.2018, 10:48
A miało być tak pięknie, po gospodarsku gdy wygra Chyła, no i zaczęło się, trza dowalić mieszkańcom!!! Nie piszcie, tak jak niektórzy poplecznicy obecnego burmistrza że winę ponosi tylko Demski a co robił poprzedni przewodniczący Rady Miejskiej czyli obecny burmistrz, przecież bez jego zgody i JEGO RADNYCH, sam poprzedni burmistrz nie mógłby samodzielnie podejmować uchwał! Skoro tak działała poprzednia rada pod jego przewodnictwem to obecnie mieszkańcy raczej nie mogą liczyć że będzie LEPIEJ!!! Czyli po raz kolejny, mądry Polak po szkodzie.
Edzio
Edzio 12.12.2018, 07:52
Prosze Państwa, naszczescie skład rady różni się od poprzedniego... To rada uchwala, a nie przewodniczacy i nie sadzę by obecny Burmistrz byl zaskoczony tym co ma w budżecie. Poprzednik krzyczał, że po Panu Andrzeju S. trzeba zacisnąć pas i oszczędzać. Tak zaciskał, że Gmina ma problem uzbierać 120tys zl ? Dobrze, ze mieszkańcy otąrzesneli się i poszli po rozum do głowy, chociaz 4lata za późno i nasza gmina straciła szansę na dobrego burmistrza, którego docenił Starogard Gd.
Jeszcze czas na pozstale 30%~40% narodu i może jakoś się nasz kraj pozbiera.
Obecnemu Burmistrzowi, życze dużo sił i odwagi, idzie żyć bez fajerwerków i festynów z okazji dnia "byle czego, byle ludzie byli zadowoleni".
Realista
Realista 12.12.2018, 23:34
Edzio, weź Ty się ortografią zajmij a nie politykowaniem!!!
Polak
Polak 7.12.2018, 20:23
Na podwyżki dla nauczycieli jakie podwyżki jeszcze im mało ciekawe kto nam da podwyżki zwolnić niepotrzebne stanowiska zlikwidować straż miejską i będzie jakiś grosz
Mieszkaniec
Mieszkaniec 7.12.2018, 12:14
Obecny Pan Burmistrz Mirosław Chyła zdaje się był przez ostatnie 3 kadencje radnym w tym 2 kadencje przewodniczącym rady więc miał taki sam wpływ jak burmistrz na wydatki gminy.... Teraz niech nie udaje, że jest zaskoczony. Po prostu funkcja go przerasta.
Mieszkanka
Mieszkanka 7.12.2018, 09:20
Glosowaliscie to teraz macie!!!
gość
gość 7.12.2018, 07:33
A może niech burmistrz i radni przyjrzą się pracownikom, którzy otrzymali pracę w urzędzie za burmistrza Demskiego jako podzię kowanie za trudy w poprzedniej kampanii wyborczej, czym zajmuje się np. pan, który przyszedł do urzędu z agencji, pan Rogaczewski, kierownicy od dwóch pracowników, kierownik promocji i rozdmuchany do granic jego zespół itp., z ich wynagrodzeń można sporo zaoszczędzić
Pelplinianka
Pelplinianka 7.12.2018, 13:06
Racja i proponuję zrobić koniecznie zmianę na stanowisku sekretarza.
Badziong niech wraca do Gniewu ,jest emerytem .Prosze sprawdzić ile przyjął ludzi do pracy bez konkursu na tz.pomoc administracyjną.
Dopiero sie burmistrz przekona jaki charakter ma Badziong.
Będzie udawał za wszelką cenę mądrzejszego od burmistrza i całego Pelplina.
Sio,sio do Gniewu.
P
P 6.12.2018, 20:38
Tyle, że zarówno obecny Burmistrz jak i cześć radnych także byli przy korycie i co nie widzieli nad jakimi wydatkami i kredytami głosują??
Pelpliniak
Pelpliniak 6.12.2018, 14:49
A kto narobił tych długów jak nie pisowski burmistrz i spieprzył na państwową posadę. Chcieliscie PiS to teraz płaćcie!!!!
Gość
Gość 7.12.2018, 12:58
.....narobił dlugów za zgodą Rady.
Burmistrz sam nie ma zadnych możliwosci zaciagania zobowiazań finansowych.
Dajcie spokój p.Demskiemu bo starał się o miasto.
Dw63
Dw63 12.12.2018, 13:23
Demski starał się o miasto? Nie bądź śmieszny! Demski starał się, ale o rodzinę, krewnych, znajomych i różnych przy***sów, klakierów. Przede wszystkim starał się o własne interesy, Pelplin i pelpliniaków miał głęboko w d..pie. Tylko nie mów, że to "staranie się o Pelplin" widać w postaci wielkich donic czy ławeczek itp, itd. To wszystko to tylko kamuflarz zawyżonych rachunków i "wycieku" publicznych pieniędzy. Dalszy ciąg takiej gospodarki widać w Pelkomie, jeden "znajomy" wykonawca "wygrywający" większość lukratywnych prac. Mam nadzieję, że burmistrz Chyła będzie miał chęci i możliwości zrobienia porządku w spółce córce.
Józef
Józef 6.12.2018, 13:43
A tak narzekali na PIS...

Pozostałe