Czwartek, 13.12.2018
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Czy wójt gminy Tczew jest już... wójtem? Wątpliwości w sprawie ślubowania. Włodarz: nie złamałem prawa

  • 5.12.2018, 08:12
  • Karol Uliczny
Czy wójt gminy Tczew jest już... wójtem? Wątpliwości w sprawie ślubowania. Włodarz: nie złamałem prawa gmina-tczew.pl Krzysztof Augustyniak (po prawej) jest przekonany, że zaprzysiężenie odbyło się w majestacie prawa.
Podziel się:
Oceń:
Kadencja każdego wójta, burmistrza czy prezydenta rozpoczyna się w momencie wygłoszenia przed radą uroczystej przysięgi. Tymczasem podczas pierwszej sesji w gm. Tczew treść ślubowania odczytał przewodniczący Rady Gminy. – Wypowiedziałem słowa „ślubuję, tak mi dopomóż Bóg” i to wystarczy – komentuje Krzysztof Augustyniak. Pojawiły się jednak wątpliwości czy w myśl prawa wójt elekt to już... wójt.

„Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy” - słowa wypowiadane przez nowo wybranych wójtów to nie tylko symboliczny akt zaprzysiężenia służby gminie oraz mieszkańcom, ale także, w myśl prawa samorządowego, moment rozpoczynający kadencję nowo wybranego włodarza. 

„Myślę, że powinien powtórzyć”

Ustawodawca na tyle poważnie potraktował akt ślubowania, że od jego złożenia uzależnia sprawowanie władzy w gminie. Jeżeli z jakichś względów pierwsza sesja nowo wybranej rady nie odbędzie się w ciągu 7 dni od ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów, włodarz składa  ślubowanie przed komisarzem wyborczym. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu 3 miesięcy, traci mandat do sprawowania władzy. Stąd poważne pytanie czy zaprzysiężenie wójta na pierwszej sesji gminy Tczew odbyło się zgodnie z literą prawą. W myśl ustawy „objęcie obowiązków przez wójta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania”. 19 listopada br., w zastępstwie wójta, rotę odczytał nowy przewodniczący Zenon Lica. Krzysztof Augustyniak dodał „ślubuję, tak mi dopomóż Bóg”, po czym kontynuowano program sesji. Radny Krystian Tafliński, zwraca uwagę na przepisy ustawy o samorządzie gminnym, które mówią o tym, że „ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: ‘tak mi dopomóż Bóg’”, nie ma w nich jednak mowy o samym słowie „ślubuję”, a o złożeniu ślubowania jako całości. (...)

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew


 

Karol Uliczny

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 6.12.2018, 18:13
ale najgorsze co do tej pory zrobił wziął łysego,on go tez sprzeda ,trzeba tylko patrzeć jak się pogryzą o kaskę.
januszek
januszek 6.12.2018, 20:07
Łysy go tak omami,że nie za kuma o co chodzi.
Typ
Typ 6.12.2018, 09:23
Naród dał się omamić. Ciekawe ilu wyborców już jest " zadowolonych" z tego wyboru
masakra
masakra 6.12.2018, 08:38
Jestem rozczarowany .... jak mógł zatrudnić Łuckiego w Gminie.... ludzie dokładnie wiedzą jaki to gość.... sam Wójt kładzie sobie kłody pod nogi.....A gdzie śmieci ? mielismy za wywóz śmieci nie płacić ?
Typ
Typ 5.12.2018, 23:26
Brawo Krystian
Wójt ma rację!!!
Wójt ma rację!!! 5.12.2018, 22:27
Bomba rozbrojona. Rzeczowy artykuł, wyjaśnienia urzędu wojewódzkiego wyjaśniły sprawę. Ślubuję - jest potwierdzeniem słów, które zostały wypowiedziane. Koniec i basta. A radni do roboty, a nie do mędrkowania
Natenczas Wojski
Natenczas Wojski 5.12.2018, 14:08
" że doc***am wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy” Nie tak łatwo jest wypowiedzieć słowa, które są inne niż myśli.
Kresus
Kresus 5.12.2018, 13:56
TO CO TERAZ ROBI PIOTR ODYJA
SZATAN
SZATAN 5.12.2018, 13:05
WSTRZYMAŁ DOTACJE TEMU ZE SWAROŻYNA I JESZCZE NIECH ODETNIE PRĄD NA OŚWIETLENIE KOŚCIOŁA I BĘDZIE GIT.
Gosć
Gosć 5.12.2018, 16:29
Za to hojnym stanowiskiem obdarzył Udzkiego.Tam gdzie inwestycje,tam kaska.
ZAŁAMANA
ZAŁAMANA 6.12.2018, 08:33
ŁUCKI pracuje w Gmine ???????????????? A JEDNAK - maskara to teraz się zacznie - MAFIA MAFIA - i jeszcze w dziale inwestycje. A tak wierzyłam w tego człowieka wojta Augustyniaka że tak nie zrobi - oddałam głos - obiecanki jednak . Aż strach pomyśleć ile kasy wyprowadzi Łucki....
Jan
Jan 5.12.2018, 12:18
Dodam jeszcze , że Wójt zlikwidował stanowisko Kierownika Komunalnego , którym był Bzowski. Podobno Komunalka ma być bezpośrednio pod Wójta , Sekretarz też już nie jest Kierownikiem Organizacyjnym. Ale robi czystki obstawiając się cwaniakami. Ciekawe kiedy wywali Sekretarz.
Jan
Jan 5.12.2018, 12:02
Augustyniak podpisywał decyzje , zrobił reorganizację urzędu gdzie pracownicy zostali zdegradowani wydając zarządzenia. To wszystkie jego decyzje , zarządzenia do kosza wyrzucić. Na jakiej zasadzie zatrudnił Łuckiego na stanowisku Kierownika Inwestycji a Urbańskiego na przyszłego Zastępcę Wójta a co z Sekretarz zrobi.
ja
ja 5.12.2018, 21:56
oj boli,boli
gość
gość 6.12.2018, 10:06
Pewnie że boli.Z rynny pod deszcze nie jest przyjemnie wpaść.
Gość.
Gość. 5.12.2018, 16:29
Kierownik inwestycji.No proszę,po co mu byc wice skoro najwieksza kasa jest przy inwestycjach.Wieloryb trafił wreszcie z akwarium do morza.
januszek
januszek 5.12.2018, 10:50
Hahaha !!! Wybrali buraka,będzie kabaret.
mieszkanka tcz
mieszkanka tcz 5.12.2018, 10:49
Znowu wybrali [email protected] już od samego początku zaczyna od problemów czy w tym mieście nie ma nikogo mądrego ,wszyscy [email protected] robia jakieś problemy ? Ludzie chcą godnie żyć ale przy takich oszołomach się nie da.
ja
ja 5.12.2018, 21:54
boli?
gość
gość 6.12.2018, 10:11
Wybraliśmy go-niech sobie jest.Tylko niech nie otacza się ludźmi wątpliwymi i takimi którzy mają lepkie łapki.
Gość
Gość 5.12.2018, 08:46
Z całego serca zazdroszczę problemów , multsle ze większość chciałaby mieć takie .....
gość
gość 6.12.2018, 13:28
Oby Ci serce nie pękło od tych bzdetnych problemów.
P. Krystian
P. Krystian 5.12.2018, 08:37
P. Krystianie naprawdę takimi głupotami będzie teraz Pan się zajmował? Niestety skończysz Pan jak pewien Radny z Miasta który nic nie robił tylko szukał intryg
Ten tego
Ten tego 5.12.2018, 11:43
Jedyny miejski radny, który rzetelnie wypełniał swoje obowiązki. Wkrótce ta cała propaganda legnie w gruzach i wyjdzie prawda na górę.
Gość
Gość 5.12.2018, 11:29
Żeby to zrozumieć nie trzeba być Krystianem.Nie zwalaj na niego.Mamy Dyzme i tyle.Powodzenia mu zyczę bo zostal wybrany przez wiekszość,ale w nie nie wierzę.
januszek
januszek 5.12.2018, 10:57
Prawo jest prawem.To,że ktoś go nie dopełniał ileś tam lat i uchodziło mu na sucho nie znaczy,że ma mandat do tego by to robić cały czas.Trzeba patrzeć na wszystko,tak jak dał przykład sam Augustyniak.Ni ma lekko.
gość
gość 5.12.2018, 14:34
Augustyniak donosił nawet jak nie było na co,czyli na "nic".

Pozostałe