Sobota, 25.05.2019

Po kilkudziesięciu latach pokazano ukryty w gniewskim kościele obraz Matki Boskiej. Zasłaniało go inne dzieło

  • 4.12.2018, 07:51
  • gniew.pl
Po kilkudziesięciu latach pokazano ukryty w gniewskim kościele obraz Matki Boskiej. Zasłaniało go inne dzieło gniew.pl
Podziel się:
Oceń:
Nie raz mieliśmy okazję przekonać się jak dużo tajemnic kryje gniewska świątynia. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia jej kaplicy bocznej, do której wróciła właśnie Matka Boska Niepokalana. Przez zepsuty mechanizm obraz był niewidoczny dla ludzi przez dziesiątki lat.

Nikt dokładnie nie wie, kiedy zepsuł się mechanizm. Wiadomo jednak, że kiedyś w ołtarzu bocznym kościoła św. Mikołaja w Gniewie można było podziwiać dwa obrazy. Kiedy jeden był zasłonięty, można było podziwiać drugi, obraz Matki Boskiej Łęgowskiej, zwanej przez gniewian Matką Boską Piękną.

Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia

– Obraz wjeżdżał w obramowanie ołtarzowe. Kiedy mechanizm się zepsuł mogliśmy podziwiać już tylko Matkę Boską Piękną. Matka Boska Niepokalana była ukryta. Od momentu jej odkrycia przechodziła ona proces odrestaurowania. Zajmowała się tym pani konserwator, Tatiana Srokowska – informuje ks. Zbigniew Rutkowski, proboszcz gniewskiej parafii.

Obraz otrzymał też nowe, pozłacane ramy, które są kopią oryginalnego obramowania. Oprawę obrazu wykonał Krzysztof Łangowski z Czerska. W imieniu ks. proboszcza zachęcamy do odwiedzenia kościoła św. Mikołaja w Gniewie i odkrywania jego sekretów.

gniew.pl

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tym
tym 5.12.2018, 22:31
Dzisiejsza technika pozwala odkryć, to co wydawało się zakryte. Dziękuję. Odwiedzę.

Pozostałe