Czwartek, 17.01.2019

Straż Miejska ruszyła w teren. Od domu do domu sprawdza czym mieszkańcy palą w swoich piecach

  • 8.11.2018, 13:35
  • red.
Straż Miejska ruszyła w teren. Od domu do domu sprawdza czym mieszkańcy palą w swoich piecach Straż Miejska w Tczewie
Podziel się:
Oceń:
Nadeszła jesień i rozpoczął się sezon grzewczy, więc szczególnie wieczorami tu i ówdzie czuć, że do pieców trafia nie tylko legalny opał, ale i różnego rodzaju odpady. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że wrzucając do pieca śmieci, trują siebie, swoich najbliższych i sąsiadów. W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, strażnicy miejscy prowadzą akcję informacyjną i kontrole dotyczące palenia śmieci.

Alergia, częste zapalenie gardła, problemy z górnymi drogami oddechowymi mogą być konsekwencją spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. Ponadto to dość powszechny proceder, który w myśl Ustawy o odpadach jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. Ważnym elementem jest prowadzenie działań profilaktyczno-edukacyjnych w tym zakresie, w związku z czym strażnicy rozpoczęli akcję informacyjną dotyczącą szkodliwości spalania odpadów.

- Podczas prowadzonych działań mundurowi pozostawiali ulotki w skrzynkach pocztowych oraz rozmawiali z mieszkańcami - mówi Andrzej Jachimowski, komendant Straży Miejskiej w Tczewie. - W większości przypadków kontrolowani chętnie wpuszczali nas do swoich domów i mieszkań, a z każdej tego typu interwencji sporządzany był protokół. Niestety pomimo nieustannych apeli i prowadzonych akcji wciąż zdarzają się osoby , które skłonne są wrzucać do domowych pieców plastikowe butelki, stare ubrania czy buty. Każdy kto nie stosuje się do obowiązujących przepisów musi liczyć się z konsekwencjami.

Artykuł 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi, że kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Strażnik miejski może wypisać mandat od 20 do 500 zł. Mundurowi na podstawie upoważnienia prezydenta Tczewa w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska uprawnieni są do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, oraz od 6.00 – 22.00 na pozostały teren w celu przeprowadzenia kontroli. Ponadto próba niewpuszczenia upoważnionych do kontroli strażników na teren posesji też może skutkować sankcjami.

- Zwracamy się również z prośbą do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer tel. 986 przypadków spalania odpadów w domowych piecach - mówi komendant tczewskich strażników. - Należy podkreślić, że z roku na rok wzrasta świadomość mieszkańców odnośnie szkodliwości spalania śmieci i ochrony środowiska, a prowadzone działania przynoszą pozytywne efekty.

red.

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tam
Tam 8.11.2018, 22:44
Zapraszam wieczorem na Pomira, Mostową, Kaszubską albo Kozią. Co do zgłoszenia, to jest to niemożliwe, bo Straż pyta o konkretne mieszkanie, a jak ja mam poznać po kominie kogo mają winić za smród i spalanie odpadów? Z resztą można przejść się po podwórkach i składzikach i zobaczyć co będzie palone, sztuczne płyty, meble z farbą.
też z Czyżykowa
też z Czyżykowa 8.11.2018, 20:12
Jest godz.20. Otwieram okno w bloku na ulicy Tetmajera, a za oknem od strony Wisły wali czad jakiejś spalenizny. Zbadajcie to!!!
Z Czyżykowa
Z Czyżykowa 8.11.2018, 18:18
Na Czyżykowie, często wieczorem, jest żrący smród spalenizmy, że nie można otworzyć okna. W dzień też. Przy naszym blokowisku, nad Wisłą są domy jednorodzinne. To od nich ten żrący smród. Kochani Strażacy Miejscy, weźcie się za to!!!!!!!!!!! Z góry DZIĘKUJEMY!!!!!!!
Dopiero teraz ?
Dopiero teraz ? 8.11.2018, 14:01
Sezon grzewczy ?

Pozostałe