Niedziela, 16.06.2019
Trops Tczew
Trops Tczew
Trops Tczew

Czwartkowa Kultura Dostępna - do zdobycia podwójne zaproszenie na "Pomiędzy słowami" (zakończone)

  • 24.10.2018, 09:26 (aktualizacja 24.10.2018, 11:23)
  • informacja prasowa
Czwartkowa Kultura Dostępna - do zdobycia podwójne zaproszenie na "Pomiędzy słowami" (zakończone)
Podziel się:
Urszula Antoniak, autorka między innymi głośnych, pokazywanych w wielu krajach filmów „Nic osobistego” czy „Code Blue”, w swoim najnowszym filmie, „Pomiędzy słowami”, rozwija i twórczo wykorzystuje motyw znany z wcześniejszych dokonań. W skrócie chodzi o zderzenie intelektu z emocjami, a raczej z odruchami instynktownymi, które stają się niezbywalnym warunkiem człowieczeństwa.

W wyrafinowanych, czarno-białych kadrach Lennerta Hillegego, wykorzystujących efekt obcości, oglądamy przejmującą przypowieść o odmienności. Antoniak nie interesują jednak oczywistości, sięga głębiej, drąży mocniej. W jej świecie, obcość polega na pogardzie wobec różnicy: mentalnej, obyczajowej, społecznej.

„Pomiędzy słowami” to opowieść o spotkaniu w Berlinie ojca i syna, dwóch Polaków, spośród których starszy, rodzic (wspaniały Andrzej Chyra), staje się synonimem swoiście rozumianej „gorszości”, a ten młodszy – syn, człowiekiem, który potrafił się dostosować do rzeczywistości,
w której się znalazł, i przyjął za własną. Spotkanie Michaela (Jakub Gierszał) z ojcem, postacią z innego świata, staje się dlań szokiem kulturowym, przypominającym zbyt wiele z jego własnej, prywatnej, dziecinnej biografii.

Urszula Antoniak z tej obyczajowej, niemal anegdotycznej sytuacji wyzyskuje pojemną metaforę, w której bez publicystycznego zacietrzewienia mieści się zarówno dyskusja na temat uchodźców, jak i opowieść o Europie wykluczonych i wykluczających się nawzajem.

Poza intrygującą warstwą znaczeniową, która zawsze jest przecież subiektywna, „Pomiędzy słowami” jest również kinem bardzo atrakcyjnym, dobrze opowiedzianym, wyreżyserowanym z talentem i świetnie zmontowanym. Klasa mistrzowska.

Łukasz Maciejewski


Pomiędzy słowami / napisy
Seans z cyklu Kultura Dostępna

Dramat / Czas trwania: 87 min. / Od lat: 15

Produkcja: Polska, Holandia [2017] / Premiera: 23.11.2017 (Polska)

Reżyseria Urszula Antoniak / Scenariusz Urszula Antoniak / Obsada: Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Christian Löber, Justyna Wasilewska

https://www.helios.pl/33,Tczew/BazaFilmow/Szczegoly/film/11778/Pomiedzy-slowami


Do zdobycia podwójne zaproszenie do kina (zakończone)

Aby mieć szanse zdobyć podwójną wejściówkę należy odpowiedzieć na pytanie: "Jaki film wyświetlany w kinie Helios w tym roku najbardziej się podobał" i wysłać odpowiedź na adres [email protected].

W temacie proszę wpisać Kultura Dostępna, a w treści emaila odpowiedź oraz swoje imię i nazwisko. Podwójne zaproszenie zdobywa osoba, która przyśle pierwsza prawidłową odpowiedź.
Jedna osoba może zdobyć jedno podwójne zaproszenie i tylko jeden - pierwszy nadesłany adres email jest pod uwagę.

O zdobyciu zaproszenia poinformujemy na naszej stronie oraz e-mailem.

Najszybsza tym razem, zdobywając podwójne zaproszenie, okazała się pani Małgorzata. Gratulujemy, powiadomienie zostało wysłane drogą email'ową.

informacja prasowa

Pozostałe