Czwartek, 17.01.2019

Ulica Gdańska oddana - kanalizacja niepodłączona. Ze studzienek wybiły ścieki...

  • 19.10.2018, 12:39
  • Karol Uliczny
Ulica Gdańska oddana - kanalizacja niepodłączona. Ze studzienek wybiły ścieki... (KU)
Podziel się:
Oceń:
Właściciele firm zlokalizowanych przy ul. Gdańskiej, piszą do ZWiK w Tczewie w sprawie konieczności naprawienia niesprawnej kanalizacji ściekowej. Twierdzą, że ich przyłącze zostało odłączone w trakcie przebudowy ulicy, która zakończyła się w maju br. O problemie zasygnalizowały wybijające studzienką nieczystości.

Czy możliwe, by wykonawca przebudowy ul. Gdańskiej, odłączył od kolektora ściekowego firmy położone przy ul. Gdańskiej (notabene o krok od redakcji Gazety Tczewskiej), a następnie zapomniał o ich podłączeniu?

Ścieki wybiły studzienkami

Właściciele pięciu firm zlokalizowanych przy ul. Gdańskiej wysłali pismo do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, w którym proszą o niezwłoczną interwencję i ponowne podłączenie do kolektora ściekowego, bo jak zauważają sprawa jest „śmierdząca”. 

„Informujemy, że w wyniku przeprowadzonego remontu ul. Gdańskiej w Tczewie, firmy znajdujące się przy ul. Gdańskiej 32 (...) zostały odcięte od głównego węzła odprowadzającego ścieki. Wnioskujemy o interwencję z Państwa strony oraz o podanie przewidywanego czasu usunięcia awarii.”

- Po prostu któregoś dnia ze studzienki zaczęły wybijać nieczystości - mówi jeden z przedsiębiorców. - Gdy przyjechała ekipa ze ZWiK-u okazało się, że odcięto nas od kolektora w ul. Gdańskiej, a nasze rury zabetonowano. Teraz trzeba będzie na nowo ryć dopiero co oddaną ulicę. To jest niedopuszczalne.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji zapewnia, że nie będzie konieczności niszczenia nowej drogi, co biorąc pod uwagę okoliczności jej powstawania, byłoby podwójnie bulwersujące. Awarię tłumaczy niezinwentaryzowanymi sieciami, nieuwzględnionymi w dokumentacji, ponadto wyjaśnia na czym polegało owo „odłączenie” od głównego kolektora.

Póki co wypompowują ścieki

Wykonawca przebudowy ulicy, firma Strabag, wykonał zupełnie nowy kolektor i nie wpiął do niego tych przyłączy, których nie było w dokumentacji. W ten sposób po kilku miesiącach, zasypany, stary kolektor, nadal odbierający nieczystości od pięciu tczewskich firm, zapełnił się hektolitrami ścieków.  

- Przedsiębiorcy kupili działki od PBRol-u, który wcześniej pobudował tam własną instalację wewnętrzną - wyjaśnia Marcjusz Fornalik, prezes ZWiK w Tczewie. - Wraz z powstaniem tej sieci, dostaliśmy stosowną dokumentację. Temat wrócił, gdy przystąpiono do przebudowy ul. Gdańskiej. Z pomiarów wysokościowych na mapach wynikało jednoznacznie, że spadek jest w kierunku ul. Sadowej i nie było tam żadnego podłączenia do ul. Gdańskiej. To spowodowało, że projektant nie ujął w projekcie, a wykonawca nie podłączył tych przedsiębiorstw do nowego kolektora. Po zgłoszeniu problemu zrobiliśmy analizę techniczną oraz monitoring wizyjny i znaleźliśmy rozwiązanie. 

Prezes ZWiK zapewnia, że można dokonać podłączenia odbiorców do równolegle przebiegającej rury, bez konieczności naruszenia pasa drogowego ul. Gdańskiej. 

- Raz na tydzień wypompujemy to co zebrało się w starych rurach, aby nie narażać przedsiębiorców na nieprzyjemności. Następnie podłączymy odbiorców do rury, która biegnie równolegle do nowego kolektora, ale poza pasem drogowym i łączy się z siecią w ul. Gdańskiej. 

Marcjusz Fornalik ocenia, że problem powinien zostać rozwiązany w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. 
 

Karol Uliczny

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polityczny krytyk
Polityczny krytyk 19.10.2018, 21:25
Gdyby to była prawda, to studzienki wybił by wcześniej i afara również była wcześniej. Ale nie lepiej wypisywać bzdury przed wyborami
Panowie Pobłocki i Urban ogarnijcie się bo kampania w stylu jednego i drugiego zaczyna być żenująca, zwłaszcza popisy Pana Urbana
Świadomy Tczew
Świadomy Tczew 19.10.2018, 18:35
Urban nie na drodze jak pies, idź do toalety i po sprawie.
Mówie jak jest
Mówie jak jest 19.10.2018, 17:16
Sprawa jest prosta tylko redaktor boi się napusać jak jest. Nie ma konkretnego nadzoru inwestorskiego nad tym co robił strabag. Naj pierw mówili (a pamiętam jak to padło na sesji ) że jest wystarczająca liczba rąk do pracy na placu budowy. Jak przekroczuli o pół roku ! termin budowy to powiedzieli że będą się sądzić !!!! W urzędzie pracują amatorzy którzy nie powinni trzymać swoich łap nawet na przebudowie chodnika. Jak można niedopilnować podłączenia firm do kanalizy? I teraz tłumaczenie. Myśleliśmy że to płynie do Sadowej. ***mi chyba myśleliście bo na pewno nie łbami.
porządkowy
porządkowy 19.10.2018, 16:59
Jest takie coś, jak niby Miejski Zarząd Dróg. Tam się przyjmuje do realizacji, wszystkie projekty bez sprawdzenia. "Spec" który tam niby pracuje, nie ma czasu na to, bo ma własną firmę robót drogowych. Na dwóch weselach, nie można być jednocześnie. Tylko Urban zrobi z tym porządek!
Leon
Leon 19.10.2018, 16:21
Ale Miro ma pecha. Dla niego nawet szambo wybije przed głosowaniem. Jaki kandydat takie fajerwerki.
Norek
Norek 19.10.2018, 14:27
Czy ktokolwiek jeszcze potrafi czytać ze zrozuminiem? Jakie odcięte i zapomniane przyłącze od Gdańskiej? To jest domniemanie przedsiębiorcy, że to powinno być zrobione w ramach przebudowy. Ich przyłącze było od zawsze od ulicy Sadowej i nie miało prawa być objęte przebudową. Teorie spiskowe to domena Pana Z. U.
Podrzynaczom gardel mowimy NIE
Podrzynaczom gardel mowimy NIE 19.10.2018, 21:10
Uzyj mozgu. Przed remontem mial kanalize teraz nie ma wniosek geniuszu?
T.
T. 19.10.2018, 16:18
BZDURA! Nie było nigdy przyłącza do ul. Sadowej! jestem przedsiębiorcą z Gdańskiej i potiwerdzam że przyłącze było do ul. Gdańskiej !!!! Prosze przestać kłamać publicznie i nie rozsiewać takich informacji w publicznych portalach. Odcięto stare przyłącze i nic więcej nie zrobiono. Gówna przez kilka miesięcy zbierały się w rurach i są tam do dziś.
Wyborca
Wyborca 19.10.2018, 13:35
Dziękuję panie Urban, że naglosnil Pan sprawę! Ja się pytam kto odbierał tą drogę?? I kto odpowiada za wydanie tak wielkich pieniędzy na taki bubel??
P. S : Do redakcji - Dobrze, że są jeszcze w Tczewie chociaż w jakimś stopniu rzetelne media. Bo u konkurencji to tylko artykuły sponsorowane i propaganda sukcesu obecnego prezydenta. Dziękuję.
Tczewiak
Tczewiak 19.10.2018, 13:59
Co to ma wspólnego, gdyby nie Urban to studzienka by nie wybijała?
Luk
Luk 19.10.2018, 19:28
To by nikt o tym nie wiedział
Wyborca
Wyborca 19.10.2018, 16:42
Jakby Urban nie naglosnił to nikt by się przed wyborami nie dowiedział i wszystko by się rozeszło po kościach. A Pan co? Oczadział? Urban to nie jakiś kurna fekaliowy superbohater jak Tadeusz Norek, że przy nim studzienka nie pierdyknie!
Mieszkaniec gdanskiej
Mieszkaniec gdanskiej 19.10.2018, 13:30
Ściema nic nie wybiło
leon
leon 19.10.2018, 16:13
Acha, czyli ZWiK kłamie? :)

Pozostałe