Poniedziałek, 17.12.2018

Już za kilka godzin wielka, polsko - szwedzka bitwa na tczewskim bulwarze. Tego nie można przegapić!

 • 22.09.2018, 10:51 (aktualizacja 22.09.2018 18:54)
 • red.
Już za kilka godzin wielka, polsko - szwedzka bitwa na tczewskim bulwarze. Tego nie można przegapić!
Podziel się:
Oceń:
Fabryka Sztuk i Stowarzyszenie Kompania Kaperska z Gdańska przygotowują żywą lekcję historii. W sobotę 22 września, na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II, zobaczymy, jak polski hetman pokonał króla szwedzkiego.

Wehikuł czasu przeniesie nas do siedemnastego wieku, gdy toczyła się wojna polsko-szwedzka o ujście Wisły. Lubiszewo stało się sceną zaciętych walk, które trwały dwa dni i były kulminacyjnym momentem kampanii z 1627 roku. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie XVII wieku: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Mimo że siły polskie były niemal dwukrotnie mniejsze, wojsko dowodzone przez polskiego hetmana odparło Szwedów, a ich władca został ranny. Po bitwie pod Tczewem ustały działania wojenne.

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

O bitwie przypomną nam rekonstruktorzy, którzy w przedostatni wrześniowy weekend przyjechali do Tczewa.

– Tczew odwiedzi blisko stu rekonstruktorów z całej Polski, którzy wcielą się w wojska polskie i szwedzkie. Od piątku wieczorem do niedzieli rano zamieszkają na nadwiślańskim bulwarze, gdzie pokażą życie w siedemnastowiecznym obozie wojskowym. Kobiety będą gotowały na paleniskach strawę dla wojska, zajmowały się dziećmi, cerowały i haftowały, a mężczyźni okażą się niezłomni w ćwiczeniu musztry. Nie zabraknie także śpiewów i tańca – mówi Marcin Bałut, Prezes Stowarzyszenia Kompania Kaperska.

Odwiedzający bulwar mogą zobaczyć obozowisko i wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez rekonstruktorów. Warsztaty dawnego rzemiosła, strzelanie z łuku, konkursy z nagrodami z pewnością zainteresują niejednego pasjonata historii. Jednak najważniejszym punktem całego widowiska będzie inscenizacja bitwy, w sobotę około godz. 15.30. Organizatorzy proszą mieszkańców okolicznych bloków i kamienic o wyrozumiałość, z góry przepraszając za hałas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


PROGRAM:

22.09 sobota

- godz. 12.00-18.00, Bulwar Nadwiślański

 • życie obozowe,
 • konkurencje strzeleckie,
 • kramy rzemieślników.

 

- godz. 12.00-13.00, Bulwar Nadwiślański

 • pokaz artyleryjski,
 • atrakcje dla dzieci i dorosłych: gra terenowa, nauka szermierki, warsztat powroźnika, opowieści o broni czarnoprochowej, wykonywanie lalek motanek, konkursy sprawnościowe

 

- godz. 13.30-14.30, Bulwar Nadwiślański

 • musztra wojskowa

 

- godz. 15.30-17.00, Bulwar Nadwiślański

 • inscenizacja bitwy  polsko-szwedzkiej

 

- godz. 19.30, Bulwar Nadwiślański

 • przejście z pochodniami. Trasa: Bulwar – ul. Nad Wisłą – ul. Kołłątaja – Fabryka Sztuk

 

- godz. 20.00, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4

 • fire show,
 • zwiedzanie Centrum Konserwacji Wraków Statków i Fabryki Sztuk

 

23.09 niedziela

- godz. 11.00-13.00, Bulwar Nadwiślański

 • Turniej Szabli z udziałem rekonstruktorów,
 • zawody muszkieterskie

 

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe