Wtorek, 22.01.2019

(ZDJĘCIA) Za nami Plachandry w Piasecznie, czyli pierwszy zlot Kociewiaków!

  • 28.08.2018, 07:49 (aktualizacja 28.08.2018 07:54)
  • (MW)
(ZDJĘCIA) Za nami Plachandry w Piasecznie, czyli pierwszy zlot Kociewiaków! (MW, AC)
Podziel się:
Oceń:
Kiedyś się mówiło: „poszła baba na plachandry i musiałem zupę mieszać co pół godziny” . Tak było, bo plachandry to nic innego, jak pójście do sąsiadki na ploty. 1. Kociewskie Plachandry ideę mają podobną, z tą różnicą, że w odwiedziny przybywają inne powiaty. W tym roku do tczewskiego „zleciały” starogardzki i świecki.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nasza mała ojczyzna zorganizowała Pierwsze Plachandry Kociewskie. Założeniem jest, by  impreza była cykliczna, a Kociewiacy mogli spotykać się regularnie, co rok w innej miejscowości. Zorganizowanie tegorocznych obchodów przypadło powiatowi tczewskiemu, który na miejsce imprezy wybrał Piaseczno. 

Wojciech Cejrowski ambasadorem Kociewia 

25 sierpnia br. wioska przeżywała prawdziwy najazd Kociewiaków oraz sympatyków Kociewia z najdalszych zakątków kraju. Na początek odbyła się msza św., po której z miejscowego kościoła, barwnym korowodem, udano się pod studzienkę. Tam, jak przystało na rangę wydarzenia, odśpiewano Hymn Kociewski. Następnie na scenę weszli przedstawiciele władz, pomysłodawców i sponsorów. Wielu zaproszonych gości chętnie przyznawało się do swoich kociewskich korzeni. Zrobił to m.in. marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. (...)


 

(MW)

Zdjęcia (51)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe