Niedziela, 17.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

(ZDJĘCIA) W Gniewie Kociewiacy starli się z Krzyżakami. Walczono nie tylko na miecze!

  • 30.07.2018, 08:50 (aktualizacja 30.07.2018 09:11)
  • (MW)
(ZDJĘCIA) W Gniewie Kociewiacy starli się z Krzyżakami. Walczono nie tylko na miecze! (MW)
Podziel się:
Oceń:
Jak co roku Urząd Miasta i Gminy Gniew zorganizował festyn regionalny „Krzyżacy kontra Kociewiacy”. Przez wieki te dwie grupy walczyły ze sobą o kulturową dominację na ziemiach gniewskich. Tym razem wygrała przyjaźń i wiara we wspólne, owocne sąsiedztwo.

W niedzielne popołudnie (29 lipca br.) na rynku Starego Miasta w Gniewie doszło do tradycyjnej już bitwy pomiędzy Krzyżakami i Kociewiakami. Osiem lat temu na pomysł wywołania „wojny” wpadł Wielki Mistrz Jacenty z Ordowa – Ordowski.  Zgodę na potyczki wydał ówczesny burmistrz Gniewu Bogdan Badziong. I tak Krzyżacy zaczęli wojować z Kociewiakami. Rycerze zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie z krzyżem na plecach, próbowali za wszelką cenę odebrać rdzennym mieszkańcom – Kociewiakom, klucze do miasta, chcąc tym samym wyjść poza zamkowe mury. I choć Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska, w akcie dobroci, przekazała klucze wrogiemu zakonowi, Kociewiacy nie szczędzili sił i zaciekle walczyli o ich odebranie. (...)

Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca

(MW)

Zdjęcia (35)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Szacunek
Szacunek 30.07.2018, 16:33
Pani Burmistrz. Pięknie Pani wygląda. Sukienka cudowna, a Pani jak nastolatka. Na na następną kadencję. Da Pani radę.

Pozostałe