Piątek, 18.01.2019

Unikatowy w skali Europy ekosystem na wyciągnięcie ręki! Ciekawa wystawa na gniewskiej starówce

  • 23.04.2018, 07:47
  • gniew.pl
Unikatowy w skali Europy ekosystem na wyciągnięcie ręki! Ciekawa wystawa na gniewskiej starówce gniew.pl
Podziel się:
Oceń:
Przy kościele św. Mikołaja w Gniewie stanęła nowa wystawa plenerowa. Umieszczone na planszach zdjęcia, ukazują Dolinę Dolnej Wisły, jako unikatowy w skali Europy ekosystem na wyciągnięcie ręki. Już po raz drugi, ponieważ pierwsza porcja wspaniałych fotografii była tematem ubiegłorocznej wystawy plenerowej, odwiedzający mogą przenieść się do tajemnego, jakże magicznego świata przyrody.

Na przestrzeni wieków wszystkie duże rzeki zachodniej Europy zostały przekształcone przez człowieka i zatraciły swój naturalny charakter. Na ich tle Wisła wyróżnia się mnogością siedlisk i form przyrodniczych, co sprawia, że w jej dolinie spotkać można wiele cennych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Dolina Dolnej Wisły jest jednym z najważniejszych w kraju  korytarzy  ekologicznych, którym każdego roku migrują setki tysięcy zwierząt - od malutkich owadów, przez ryby jak łosoś, troć, certa, po duże ssaki - łosia i wilka. W okresach migracji ptaków wodno-błotnych na piaszczystych wyspach w nurcie rzeki i okolicznych polach spotkać można stada ptaków  liczące nawet ponad  10 000 osobników.

Największa z Polskich rzek jak magnes przyciąga dziesiątki  gatunków ptaków przemieszczających się pomiędzy zimowiskami i lęgowiskami, ale jest tez jest ważną w skali kraju i Europy ostoją ptaków wodno-błotnych związanych z ekosystemem szerokiej doliny rzecznej. Bogactwo siedlisk i środowisk na przestrzeni zaledwie kilku kilometrów biegu rzeki sprawia, że spotkać tu można ponad 200 krajowych gatunków ptaków.  Jest to jedna z najważniejszych krajowych ostoi lęgowych rybitwy białoczelnej (ponad 10% krajowej populacji lęgowej) oraz rybitwy rzecznej ( 7% krajowej  populacji  lęgowej). W dolnym odcinku Wisły łatwo też o spotkanie z bielikiem - największym ptakiem drapieżnym Polski. Urwiste brzegi rzeki zamieszkuje kolorowy zimorodek i kolonijnie gniazdujące brzegówki, nadrzeczne łąki są z kolei siedliskiem tajemniczego derkacza, kolorowej dziwonii i gąsiorka – niewielkiego drapieżnika, który swoje ofiary nabija na ciernie tarniny. 

gniew.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rozpacz.
Rozpacz. 23.04.2018, 16:03
Wystawa OK ! Czytajcie dzisiejszego "FEISA" o placach zabaw, piaskownicach i psach w Gniewie. Wszystko zaszczane i zasrane przez psy - to prawda. Dzisiaj szłam ul. Sobieskiego - pies nawalił, a właściciel miał to w d....., na własne oczy widziałam, jak szkolne łobuzy, ale i "lompy" palą papierosy na placach zabaw dla dzieci, piją piwo i szczają. Można ich spotkać także koło murów obronnych obok przejścia w murze /ul. Sobieskiego/, plac zabaw w alejce ale i róg ulicy Górny Podmur -Zamkowa, gdzie jest gromadka żwiru i tam też szczają i palą papierosy. Natomiast podopiecznych Domu Opieki Społecznej już od wczesnych godzin rannych można spotkać na ławkach nawet w kapciach gdzie chleją pracze mózgu i piwsko, a ludzie ciężkiej pracy to pospólstwo utrzymują. Gmina nie ma pieniędzy, ale pensjonariusze mają na chlanie. To się porobiło. Policja !!!

Pozostałe