Czwartek, 13.12.2018
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Niepokojące sygnały. Pelplin wycofa się z Mieszkania Plus? Chodzi o wysokość czynszu

  • 14.03.2018, 08:05
  • Karol Uliczny
Niepokojące sygnały. Pelplin wycofa się z Mieszkania Plus? Chodzi o wysokość czynszu
Podziel się:
Oceń:
Pęcznieje lista nazwisk mieszkańców Pelplina, którzy chcieliby zamieszkać w blokach planowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Tymczasem gmina ma problem – niekorzystna dla inwestorów koniunktura w budowlance, może spowodować, że wysokość czynszu będzie znacznie wyższa od zapowiadanej. Istnieje ryzyko, że w gminie program w ogóle nie będzie realizowany.

Niepokojące sygnały dochodzą z miejscowości, w których powstają pierwsze bloki, budowane w ramach rządowego programu. Mówi się o stawkach dochodzących do 20 zł/mkw. Jak łatwo policzyć, przy mieszkaniu 50-metrowym, czynsz wyniósłby 1000 zł,  do których należałoby doliczyć media. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie obecne inwestycje powstają w tzw. komercyjnym filarze programu, na prywatnych działkach oraz przy współpracy deweloperów.

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

Koszty budowy przełożą się na czynsz

W Pelplinie planuje się budowę siedmiu trzykondygnacyjnych bloków w regionie ulic Wybickiego i Szkolnej. W sumie ma powstać 180 mieszkań. Kociewski samorząd ma nadzieje na szybkie rozpoczęcie budowy w ramach filaru tzw. regulowanego, opartego na Krajowym Zasobie Nieruchomości, do którego trafiają grunty państwowe i samorządowe – a w związku z tym, znacznie tańszego w kosztach. We wrześniu 2017 r. ministerstwo infrastruktury i budownictwa ogłosiło stawki za najem dla woj. pomorskiego, które wyliczono na ok. 8,5 zł/mkw., do 12 zł  przy dojściu do własności. Problem w tym, że sytuacja w budowlance znacznie pogorszyła się w ostatnich miesiącach. Budowanie za 2,5 tys. zł/m – jak zapowiadano dwa lata temu - jest dziś nierealne. Wśród pelplińskich samorządowców zapanowało skonfudowanie, tym bardziej, że gmina jest coraz bliżej dopięcia formalności.

- Najważniejszą kwestią jest merytoryczna ocena przygotowania wniosku i możliwości skierowania go do realizacji. Liczę, że będzie to w tym kwartale – mówi burmistrz Patryk Demski. - Po pozytywnej weryfikacji, wystąpimy do radnych o przekazanie aportu do spółki Pelkom. Będzie możliwe, by spółka powołała wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wspólną spółkę. Od tego rozpocznie się proces w formie zaprojektuj – wybuduj.

Jednocześnie burmistrz nie ukrywa, że ma spore obawy związane z tą inwestycją.

- Ceny materiałów budowlanych, robocizny oraz gruntów ciągle pną się w górę. To ma bezpośrednie przełożenie na przeliczenie czynszu Mieszkania Plus. To jest największe zagrożenie. Może być tak, że po procesie zaprojektuj – wybuduj, ceny oferowane za metr kw. takiego mieszkania, będą na tyle wysokie, że przełożą się na wysoki czynsz. Będzie klincz. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gniew
Gniew 16.03.2018, 16:12
Moi drodzy !!!!!!!!!!!!!! za darmo nic nie ma. Mieszkanie kosztuje.Gniew
Karol
Karol 14.03.2018, 10:01
Dla inwestorów się "pogorszyła" bo wykonawcy nie budują już za "najniższą cenę", a za normalne pieniądze. Za takie jakie powinny być wykonywane usługi budowlane. Nie rozumiem takich propagandowych stwierdzeń.... " Sytuacja w budowlance się pogorszyła" . Nie pogorszyła się a wręcz przeciwnie. Może wreszcie ludzie przestaną na budowach pracować na czarno, zwiększy się bezpieczeństwo, zostanie podniesiona jakość wykonanych robót. Jedynym "pogorszeniem" jakie obserwuje to zmniejszony udział pracowników polskich na rzecz pracowników zza granicy ;)
M+
M+ 14.03.2018, 08:52
Sytuacja w budowlance się pogorszyła
Jaki idiota to pisze ?

Pozostałe