Piątek, 18.01.2019

Radni apelują o "prawdziwy Dom Kultury"

  • 12.03.2018, 06:42
  • (MW)
Radni apelują o "prawdziwy Dom Kultury" (MW)
Podziel się:
Oceń:
Gniew jest miasteczkiem turystycznym, dlatego nakłady i dbałość o zaplecze kulturalne jest równie ważne jak planowane inwestycje. O tym jak poprawić działalność kulturalną rozmawiali gniewscy radni podczas lutowej sesji Rady Miejskiej.

Debatę rozpoczęto od sprawozdań dwóch głównych podmiotów odpowiedzialnych za organizację życia kulturalnego: Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie oraz Centrum Aktywnych Gniew.

Dwa podmioty, jeden cel

Wiceburmistrz Tomasz Sikora przypomniał o planach przebudowy budynku biblioteki w ramach rozpoczętej rewitalizacji.
- Kamienica ma być dla mieszkańców i ludzi zajmujących się kulturą. Dziś ten obiekt jest trudno dostępny zwłaszcza dla niepełnosprawnych. Winda zewnętrzna nie wchodzi w grę, pozostaje tylko projekt wewnątrz budynku.

Jadwiga Mielke, dyrektor PiMBP w Gniewie, przedstawiła roczne sprawozdanie z działalności biblioteki. Placówka oprócz promowania czytelnictwa, prowadzi szerszą działalność kulturalną. W budynku odbywają się koncerty, także te plenerowe, animacje dla dzieci, wystawy, nauka gry na instrumentach, w tym na ukulele oraz zebrania z mieszkańcami. Przy placówce działają kluby seniora, dyskusyjny klub książki i wiele innych. Dodatkowo pod bibliotekę podlegają dwie filie w Opaleniu i Wielkich Walichnowach.

- Pracownicy z ogniska muzycznego sami na siebie zarabiają poprzez udzielanie lekcji gry na instrumentach. Musieliśmy zakupić kasę fiskalna, bo nasze dochody przekraczają 20 tys. zł. Dodatkowo książki zostaną wyposażone w kody kreskowe, a pracownicy w przenośny czytnik.


Drugą placówką kulturalną w Gniewie jest CAG. Skupiają się w niej głównie młodzi ludzie  zainteresowani lokalnym życiem kulturalnym. Do zadań CAG należy przede wszystkim wspieranie działań kulturalnych gniewian, poprzez dofinansowanie pomysłów, a także wspieranie małych, jednodniowych imprez kulturalnych,.

Rozbicie kulturalne 

- Kulturą w naszej gminie zajmują się zarówno biblioteka, CAG, referat promocji, jak i świetlice wiejskie. Są jeszcze zespoły, które działają oddzielnie (Burczybas i Piaseckie Kociewiaki - dop. red.). Uważam, że to wszystko powinno działać pod bardziej prestiżową nazwą - Dom Kultury – zauważył radny Damian Szmyt. (...)

(MW)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
McK
McK 14.04.2018, 00:24
To mnie urzekło: "W budynku odbywają się koncerty, także te plenerowe"
Orzeł.
Orzeł. 10.04.2018, 12:23
W Gniewie to tak jest. Był włodarzem mistrz, co się znał na wszystkim. Zasługi - sprzedał za marne grosze wszystko co się dało, dobrze że zostały ulice i chodniki, to ta władza ma co robić. A co mówił o mieszkańcach tego pięknego miasteczka to mniej więcej, tak brzmiało "jak zlikwidujemy Dom Kultury w Gniewie,to Ciemnogród i tak się nie zorientuje". Ciemnogród się orientował, ale ludzie się bali metod które stosował. Teraz mieszka wśród CIEMNOGRODZIAN i ma się dobrze.. Dom Kultury powinien powstać i nawet nie ma co dyskutować. Dobrze, chociaż póżno, ale pomyślano że coś takiego i w Ciemnogrodzie powinno funkcjonować aby oświetlać umysły nieudaczników i zawczasu ich rugować z tronów samorządowych, a nie jak poczynią spustoszenie, którego nie sposób poprzez następne lata odbudować. Dla takich powinno być odpowiednie miejsce. DOM KULTURY W DOSŁOWNYM TEGO SŁOWA ZNACZENIU NIECH POWSTANIE W GNIEWIE.
Gość
Gość 11.04.2018, 18:13
Nic dodać nić ująć. Swietnie oddałeś realia tego miasta.
Co do poprzedniego burmistrza to żałuję i to bardzo ,że spotkałem go na swojej drodze.
Gość
Gość 13.03.2018, 10:34
Wczoraj w Gniewie była debata samorzadowa transmitowana przez TV3.
Bardzo małe zainteresowanie mieszkańców a te parę osób co przyszlo to wiekszość emeryci.Dużym mankamentem było brak nagłosnienie i w zwiazku z tym dyskusja m.in radnych z burmistrz nie była słyszalna dla publiczności z trzeciego rzędu.Kobieta w ciąży nie mogła zabrać głosu w sprawie braku wodociagu czyli wody w Gniewskich Brodach bo nie słyszała o czym mówią dyskutujacy.
Ogólnie burmistrz uznana za złego gospodarza , a Gniew za miasto brudne i zaniedbane.Padły głosy o wieloletnich zaniedbaniach inwestycyjnych w mieście .
Radny Wasilewski przygotowany do debaty wysuwał przeciw burmistrz konkretne argumenty. Sprawia wrażenie czlowieka kreatywnego ,ktory być może byłby dobrym burmistrzem Gniewa.
Zmiana jest konieczna.Trzeba jednak pamiętać ,że łatwiej krytykować niż działać !

Pozostałe