Piątek, 18.01.2019

Dziś najbardziej huczna impreza w Tczewie. Wystrzały, okrzyki, efekty pirotechniczne - musicie tam być!

  • 24.02.2018, 09:41
  • red.
Dziś najbardziej huczna impreza w Tczewie. Wystrzały, okrzyki, efekty pirotechniczne - musicie tam być! (Urząd Miasta Tczew)
Podziel się:
Oceń:
Blisko 200 osób z 14 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski będzie walczyć o Tczew. 24 lutego – kolejna już rekonstrukcja bitwy, która odbyła się w 1807 r.

To będzie bitwa! Mimo że jej wynik już od 1807 roku jest znany, to jednak emocje podczas oglądania zawsze sięgają zenitu. Już w sobotę 24 lutego o godz. 14.00 w okolicach murów obronnych przy ul. Wąskiej będziemy świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonaparte, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich.

Około dwustu rekonstruktorów z całej Polski, m.in. z Gdańska, Warszawy, Bydgoszczy, Nysy, Rypina, Łowicza, Krakowa, Wrocławia, Grudziądza, Poznania, Płocka, w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki stoczy bitwę, zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreślą efekty pirotechniczne!

Tuż przed samą bitwą, na placu Hallera, zostanie zorganizowane obozowisko z czasów napoleońskich. W Namiocie sztabowym Napoleona dzieci będą mogły zapisać się do szkoły rekruta, pokolorują też mapę i otrzymają pamiątkowe certyfikaty podpisane przez samego cesarza. Odbędzie się ponadto pokaz kuchni historycznej – pokażemy naczynia i sprzęt kuchenny oraz produkty żywnościowe i opowiemy o tajnikach gotowania na przełomie XVIII i XIX wieku. Poczęstujemy grochówką. Niezwykle widowiskowo zapowiada się pokaz musztry i odprawa wojsk. Dawny Tczew przygotuje grę miejską „Śladami Napoleona w Tczewie”. Zachęcamy do odwiedzenia kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 i zwiedzenia wystawy „Wielka wojna w małym mieście”.

Program:

- godz. 11.15-11.30 – przemarsz grup rekonstrukcyjnych od Fabryki Sztuk na plac Hallera

- godz. 11.30-13.30 - plac Hallera: obozowisko z czasów napoleońskich: namiot sztabowy Napoleona, pokaz kuchni historycznej, grochówka, pokaz musztry wojskowej, odprawa wojsk

Stare Miasto: gra miejska

Podmurna 15: wystawa „Wielka wojna w małym mieście”

- godz. 14.00-14.45 – mury obronne ul. Wąska/Ogrodowa – inscenizacja bitwy o Tczew 1807

•            godz. 13.55 - wojska pruskie są na pozycjach przy murach obronnych, a polskie na ul. Rybackiej,

•            godz. 14.00 - na przedpole wkraczają oddziały woltyżerskie (tyralierzy) – następuje luźna wymiana ognia z pruskimi jegrami,

•            godz. 14.10 – na pole bitwy wkraczają w kolumnach główne siły polskie,

•            godz. 14.20 – regularna potyczka, silny ostrzał moździerzowy prowadzony przez Prusaków,

•            godz. 14.40 – wprowadzenie na pole bitwy polskiej armaty, silny ostrzał artyleryjski, zniszczenie pruskich moździerzy,

•            godz. 14.45 – przełamanie pruskiej obrony, wycofywanie się w kierunku pl. Hallera, a następnie w kierunku Fary św. Krzyża,

•            godz. 14.50 – kapitulacja przy Farze.

komunikaty:

W związku z organizacją inscenizacji nastąpią zmiany w ruchu drogowym:

– wyłączenie z ruchu pojazdów na placu Hallera do godz. 13.45,

– zamknięcie ul. Wąskiej w godz. 13.30-15.15,

– wyłączenie z ruchu pojazdów parkingów przy ul. Ogrodowej do godz. 15.15,

– około piętnastominutowe utrudnienia w ruchu pojawią się w godz. 11.15-11.30 w związku z przemarszem trasą: ul. 30 Stycznia z Fabryki Sztuk, plac Marszałka Piłsudskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego, ul. Kościuszki, ul. Łazienna, ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego, ul. Dominikańska, ul. Kościelna, plac Hallera.

Fabryka Sztuk przeprasza za utrudnienia w ruchu i hałas związany z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych podczas rekonstrukcji bitwy.

red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mol
Mol 24.02.2018, 16:06
Nieźle, bardziej nagłośnić, może media lokalne pomogą, chodzi o historyczny komentarz, dyskusję, większą świadomość itd...
pol
pol 24.02.2018, 14:53
Zimno jak pod Moskwą,
andrzej
andrzej 24.02.2018, 14:33
super inscenizacja byle takich wiecej w tczewie
pozdrawiam

Pozostałe