Czwartek, 13.12.2018
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Ł. Brządkowski: nowe ugrupowanie musi w Tczewie powstać. Potrzebni ludzie kompetentni, a nie po znajomości

  • 22.02.2018, 07:15
  • Karol Uliczny
Ł. Brządkowski: nowe ugrupowanie musi w Tczewie powstać. Potrzebni ludzie kompetentni, a nie po znajomości
Podziel się:
Oceń:
Łukasz Brządkowski, prezes Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa oficjalnie zapowiada powstanie ugrupowania bądź dołączenie sporej grupy społeczników do jednego z tczewskich stowarzyszeń. Decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni. - Dla miasta powinny pracować osoby, które są przede wszystkim kompetentne, a nie takie, które mają znajomości. Gdy miasto realizuje pomysły mieszkańców, staje się dobrym miejscem do życia. Gdy realizuje jedynie pomysły władz, staje się dobrym miejscem tylko dla spolegliwych samorządowców – grzmi Łukasz Brządkowski. Nowa siła na wybory samorządowe ma być alternatywą dla współpracujących ze sobą PnP, PiS i PO.

- W połowie kadencji zaczęto mówić o nowej formacji i o panu jako liderze. Zostało nieco ponad pół roku, a o was ciągle cicho. Idea umarła jeszcze zanim na dobre rozkwitła?

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

- Jestem postrzegany jako lider, bardziej dzięki dziesięcioletniej działalności społecznej na rzecz miasta, niż ambicjom politycznym. Jestem jednak przekonany, że nowa formacja w Tczewie musi powstać. Nasza scena samorządowa jest przestarzała. Samorząd istnieje prawie 30 lat, ale wciąż rządzą nami osoby, które nie potrafią lub nie chcą wyjść poza mało chlubną, a wręcz szkodliwą już dziś praktykę polityczną rodem z lat 90. Politykę sprowadzającą się do zasady dziel i rządź. Spójrzmy na tczewskich „zawodowych” radnych, zasiadających w radzie od kilku kadencji. Czy są w stanie zaproponować nowe pomysły, odpowiadające na współczesne wyzwania, jakie pojawiają się w naszym mieście? Moim zdaniem nie. Działają według utartych schematów i są zorientowani na utrzymanie obecnego stanu rzeczy. Dlatego też przy najbliższych wyborach powinna nastąpić wymiana pokoleniowa. Do rady muszą wejść osoby, które mają doświadczenie w działalności pozarządowej lub społecznej, a przy tym niezależne, nienaznaczone dwuznacznymi powiązaniami z obecną władzą. Tylko to da gwarancję pracy dla dobra miasta, a nie dla własnych korzyści. Mówiąc o wymianie pokoleniowej mam na myśli przede wszystkim pojawienie się osób o wizji pełnienia funkcji radnego innej niż obowiązujący dziś w Tczewie, nie za wysoki niestety, standard. 

- Może osobom, które od lat są w radzie chce się działać, a inni wolą stanąć z boku i nie bawić się w politykę.

- To niestety największy sukces naszych „zawodowych” radnych i najważniejsze źródło mocnej dotychczas pozycji aktualnej władzy. Osoby, które mogłyby wiele dobrego zdziałać dla miasta, nie chcą się angażować, bo patrzą na lokalną politykę, jak na coś mało uczciwego, mało przejrzystego. Nie chcą też zgadzać się na zgniłe kompromisy z prezydenckim układem sił.

- Bierze pan pod uwagę powołanie nowego ugrupowania?

- Powołanie nowej organizacji jest zawsze owocem pracy zaangażowanej grupy, a nie jednoosobową decyzją. Osobiście nie jestem zwolennikiem wodzostwa, które charakteryzuje polska politykę od poziomu gminy aż do szczebla krajowego. Lepsze efekty można osiągnąć dzięki partnerskiej współpracy różnych grup zjednoczonych wspólną ideą przewodnią. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czytelnik
Czytelnik 28.02.2018, 08:15
Liczba komentów pod artykułem świadczy o niebywałym zainteresowaniu tczewskiego zaplecza politycznego. Chyba zadrżały Wam hemoroidy, dziady!
Człowiek z gazety
Człowiek z gazety 25.02.2018, 21:30
Człowiek prosto z mostu.
miki
miki 22.02.2018, 23:10
Czy ten człowiek kiedykolwiek splamił się jakąś konkretną pracą? Czy od zawsze jest tzw. działaczem społecznym? kimś kto zarabia na tzw. społecznikostwie? Dieta radnego sposobem na niechęć do roboty?
dedal
dedal 23.02.2018, 13:51
Z Łukaszem można się zgadzać lub nie, ale pracowitości odmówić mu nie można. Taki komentarz to paszkwil.
miki
miki 23.02.2018, 23:16
Pytam grzecznie, bo nie wiem.
Fiki -Miki
Fiki -Miki 23.02.2018, 12:25
Wejdź na facebooka to się dowiesz gdzie pracuje. Działalność społeczna jest z zasady wolontarystyczna.
dedal
dedal 23.02.2018, 13:54
Działalność społeczna to działalność na rzecz społeczności. Przybrać może różne formy, także wolontariatu. Nie jest to natomiast zasada. Można realizować na rzecz społeczności duże projekty, pozyskiwać na nie środki, koordynować działania. Tym często zajmują się organizacje pozarządowe. Ludziom w nich zatrudnionych za wykonaną pracę należy się normalne wynagrodzenie i nie umniejsza to ich społecznego zaangażowania.
LLA
LLA 22.02.2018, 23:04
Bardzo dobra wypowiedz. Na pewno jutro będą mieli spotkanie jak dać odpór, może intryga, może znowu coś obiecać, gdzieś czytałem że mogą obiecać lotnisko,a wtedy będzie ich ciężko przebić. Powodzenia
max
max 22.02.2018, 15:20
Widać po komentach że niektórzy dostali ostrej ***zki po deklaracji społeczników. BARDZO DOBRZE. Władza tylko dla ludzi którzy działają dla miasta i robią to bezinteresownie!!!!!!
Jola
Jola 22.02.2018, 14:01
Zajrzałam na stronę dawnytczew.pl i jestem zdumiona! Takiej nagromadzonej i natarczywej gloryfikacji prusactwa, niemczyzny i PRLu się nie spodziewałam, to jest oburzające! Będziemy widzieli kto przyłączy się do tego ugrupowania.
dedal
dedal 23.02.2018, 13:56
My, czyli kto? Dawny Tczew przedstawia historię Tczewa taką jaka ona była. Dzięki komu powstał Most Tczewski?
Prusak
Prusak 23.02.2018, 20:47
Most powstał dzięki pruskiej ekspansji na wschód. Przygotowania do budowy pierwszego żelaznego mostu trwały już latach 1844-1845. Kamień węgielny został położony 27 lipca 1851 roku przez Fryderyka Wilhelma IV. Pierwszy pociąg przejechał po moście 12 października 1857 roku. Most liczący 837 m długości, wsparty na siedmiu filarach był najdłuższym w Europie i jednym z największych na świecie. Portale (bramy wjazdowe) mostu do 1920 r. zdobiły płaskorzeźby przedstawiające otwarcie mostu przez Fryderyka Wilhelma IV (od strony Tczewa) oraz Krzyżaków podbijających Litwę (Winricha von Kniprode, odbierającego hołd od księcia litewskiego Kiejstuta).
Panika
Panika 22.02.2018, 14:53
Zamiast na lekcji historii w parku na ławeczce ?
Anty antifa
Anty antifa 23.02.2018, 20:49
Ty uczysz się historii od folksdojczy i bolszewików?
leon
leon 22.02.2018, 13:47
Brawo. Macie mój głos. Radni bezradni wam już dziękujemy!
xyz
xyz 22.02.2018, 12:18
"Chcę być taki, jak dawniej..." Pokolenia i folksdojcze, do boju!
głos
głos 22.02.2018, 18:21
Jak panika prowadzi do Stalinowsko/Goebbelsowskiej
retoryki
Jul
Jul 22.02.2018, 15:46
Rajmundzie przestań się ośmieszać! Ty za to byłęś członkiem PZPR a teraz włazisz w dupsko bez wazeliny pobłockiemu. A tak nakłamałeś w programie TVP3 że jesteś przegrany!!!
Robert
Robert 22.02.2018, 11:31
Może wreszcie w Tczewie zaczną rządzić ludzie z wizją nowoczesnego i atrakcyjnego dla młodych mieszkańców miasta! Tczew zasługuje na poszerzenie granic miasta, Tczew zasługuje na Aquapark, na nowoczesny stadion lekkoatletyczny, Tczew zasługuje na odkorkowanie ulic poprzez budowę połączenia Al.Kociewskiej z rondem przy wieży ciśnień. Obecna władza i radni klakierzy prezydenta to STAGNACJA dla których szczytem aktywności jest budżet obywatelski!
gargamel
gargamel 23.02.2018, 14:07
Tczew zasługuje na aktywną i odpowiedzialną władzę, wsłu***ącą się w głos społeczności lokalnej. Trzeba jednak pamiętać o tym, co zależy od radnych, a na co wpływu nie mają. Poszerzenie granic administracyjnych miasta nie jest decyzją władz czy mieszkańców naszej gminy, a mieszkańców terenów, które miałyby do naszej gminy przyłączone.
Inwestycje typu aquapark trzeba rozpatrywać pod kątem ich opłacalności i kosztów nie tylko budowy, ale i późniejszej eksploatacji i utrzymania.
Stadion natomiast to kwestia środków i celów, którym ma służyć. Jeśli ma pełnić funkcję szkoleniową, to należy główny nacisk położyć na bieżnię i rzutnie i zaplecze socjalne dla trenujących, a mniejszy na posiadanie zadaszonej trybuny. Jeśli stadion ma być wizytówką miasta i ma pełnić inną funkcję, być wykorzystywany do innych uroczystości, trzeba szukać środków na potężną kilkudziesięciomilionową inwestycję,co nie jest sprawą prostą.
LA
LA 23.02.2018, 22:26
To wszytko co napisałeś jest jasne. Problem tkwi w tym że jeżeli podchodzi się do takich inwestycji minimalistycznie nigdy nie będą opłacalne w eksploatacji.Dzisiejsze technologie pozwalają wybudować obiekty w taki sposób że eksploatacja będzie relatywnie na niskim poziomie. Co do stadionu lekkoatletycznego to chcą zrobić po prostu boisko. Mając takie miejsce, tradycje lekkoatletyczne oraz modę na sport amatorski, stadion powinien być wizytówką miasta. Pieniądze na takie cele są, tylko nie może być myślenia prowincjonalnego, nikt nie da poważnych pieniędzy na półśrodki i zaściankowe myślenie.
break
break 22.02.2018, 10:58
Zawodowych radnych chce zastąpić zawodowy "społecznik". Fundacje, te sprawy... nie ufam za cholerę.
polak
polak 23.02.2018, 14:09
Rozwiń proszę co masz na myśli pisząc "fundacje, te sprawy" bo niedługo okaże się że jakakolwiek działalność w organizacjach pozarządowych to kryminał i ujma na honorze.
break
break 23.02.2018, 23:30
Niby nie ujma, ale i tak nie ufam. Kryminał nie przyszedł mi do głowy, dziękuję za sugestię
Zmiany
Zmiany 22.02.2018, 12:16
Patrząc na młody wiek to trudno mówić o zawodowym "społeczniku", a to co zrobił dla miasta bezinteresownie nie jesteś w stanie ogarnąć. Czas na zmiany, wasz pociąg odjeżdża.
break
break 22.02.2018, 12:21
Młody wiek? Facet jest pod czterdziechę. Z czego żyje?
dedal
dedal 23.02.2018, 14:13
W kategorii radnych, człowiek poniżej 40. roku życia to młokos.
mk
mk 22.02.2018, 11:39
break - a Ty coś zrobiłeś dla miasta? pochwal się tym, bo społecznicy akurat działają... Fundacje w zależności od "uczciwości", ale nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka. Tej samej uczciwości możemy poszukać wśród radnych - jedni idą po stołek, inni działają.
break
break 22.02.2018, 11:58
Ja nie startuję, nie muszę się chwalić. Jakiś konkretny efekt tej działalności? Z czego żyją ci społecznicy?
Genek
Genek 22.02.2018, 17:21
break - Z czego żyją ci społecznicy? Z jedzenia.
yhy
yhy 22.02.2018, 14:41
Żyją z tego, że taniej wykonują niektóre zadania publiczne. Outsourcing na rzecz NGOsów pozwala zaoszczędzić samorządom kupę kasy, a do tego otwiera drogę na kreatywne pomysły. Swoją drogą taka Młodzież Wszechpolska działa jako stowarzyszenie i też ma w statucie korzystanie z krajowych i (o zgrozo!!!) zagranicznych dotacji. Ciekawe co byś powiedział jakby taki wywiad poszedł z kimś z tczewskiej MW???
Tcz
Tcz 22.02.2018, 10:42
Ciężko będzie oderwać ich od koryta bo już do niego przyrośli, ale młodość potrafi przestawiać góry, odwagi i do przodu !!! niech się już boją.
OO
OO 22.02.2018, 09:48
Trzymamy kciuki, więcej aktywności, czas przewrócić stęchły układ
lotnik
lotnik 22.02.2018, 08:47
Wreszcie ktoś wygarnął. Brawo
Nowy Tczew
Nowy Tczew 22.02.2018, 20:22
Wygarnął jak z mokrego kapiszona. Żenada bez szans.

Pozostałe