Czwartek, 17.01.2019

(ZDJĘCIA) Wesołe i smaczne urodziny Kociewia. Pelplinianie nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie

  • 13.02.2018, 08:09
  • pelplin.pl
(ZDJĘCIA) Wesołe i smaczne urodziny Kociewia. Pelplinianie nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie pelplin.pl
Podziel się:
Oceń:
9 lutego w Pelplinie było smacznie, muzykalnie oraz kolorowo. To za sprawą obchodzonego na całym świecie Dnia Kociewia. Najciekawiej było przy Domu Pielgrzyma, gdzie można było nauczyć się śpiewu frantówek kociewskich oraz spróbować tradycyjnych potraw.

Pierwszy zapis nazwy regionu w formie Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 roku. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Na upamiętnienie tego wydarzenia z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie w 2007 roku zainicjowano Światowy Dzień Kociewia. Pomysłodawcy akcji postanowi nadać jej międzynarodowy charakter, bowiem kiedy obie organizacje przeprowadziły internetowy spis Kociewiaków i przyjaciół regionu, to zgłaszały się osoby z różnych państw. Światowy Dzień Kociewia jest doskonałą okazją, by wyrazić dumę ze swojego pochodzenia.

W 2018 roku Światowy Dzień Kociewia przypada na 10 lutego (sobota) w Pelplinie zaś świętowano w piątek 9 lutego.

Na parterze dawnego budynku Pielgrzyma przy ul. Mickiewicza Regionalistka Maria Schultz, uczyła śpiewu frantówek kociewskich, a pan Antonii przygrywał na akordeonie. Razem Marią Leszman maluchy malowały kociewskie pocztówki. Panie z pracowni haftu i szydełkowania przy Miejskim Domu Kultury w Pelplinie zaprezentowały się ze swoimi dziełami. Można było podziwiać ich piękne prace zrobione na szydełku oraz hafty kociewskie. Z kolei panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pelplin przygotowywały i smażyły Grochowinki Kociewskie. Mieszkańcy mogli również skosztować pysznego krupniku. Mimo mrozu mieszkańcy Pelplina licznie przybyli na spotkanie z Kociewiakami.

pelplin.pl

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe