Niedziela, 17.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

ZUK wydaje oświadczenie po kontrolach w Meteorze: reagujemy na wszelkie sygnały dotyczące np. niesprawności

  • 29.12.2017, 08:11
  • red.
ZUK wydaje oświadczenie po kontrolach w Meteorze: reagujemy na wszelkie sygnały dotyczące np. niesprawności (KU)
Podziel się:
Oceń:
Zakład Usług Komunalnych wydał oświadczenie w sprawie komunikacji miejskiej. Oświadczenie zostało odczytane na sesji Rady Miejskiej, 28 grudnia br.

Komunikat ZUK-u to odpowiedź na kontrole przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku na taborze Meteora, świadczącego usługi komunikacji w mieście. Przypomnijmy, w dniach od 27 listopada do 13 grudnia WITD zatrzymał 11 dowodów rejestracyjnych autobusów jeżdżących po Tczewie, w związku z ich stanem technicznym. Od kilku tygodni mieszkańcy oczekiwali reakcji spółki odpowiedzialnej z ramienia miasta za organizację transportu zbiorowego oraz deklaracji wyegzekwowania od Meteora odpowiedniej jakości przewozów. Stanowisko ZUK w tej sprawie odczytał przewodniczący Rady Miasta:

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

"Zakład Usług Komunalnych w Tczewie (w skład którego wchodzi Lokalny Transport Zbiorowy) odpowiada za organizację transportu zbiorowego w mieście, tj. liczbę i jakość przejazdów komunikacji miejskiej, punktualność autobusów, wyposażenie wewnątrz pojazdów, czystość itp. Pracownicy LTZ nie posiadają uprawnień pozwalających na kontrolę stanu technicznego autobusów. LTZ reaguje natomiast na wszelkie sygnały dotyczące np. niesprawności czy nieprawidłowego stanu technicznego pojazdów nakazując przewoźnikowi usunięcie usterek.

W dniu 30 listopada 2017 r. pracownik LTZ udał się do kierownictwa METEORA w Tczewie w celu bezpośredniego wyjaśnienia przyczyn zatrzymania dowodów rejestracyjnych autobusów zarówno w dniu 27 jak i 29 listopada br.

Przewoźnik oświadczył, że powodem zatrzymania dowodów rejestracyjnych w dniu 27 były stwierdzone wycieki płynów eksploatacyjnych, głównie spod silnika – bez szczegółowego ich umiejscowienia przez ITD. Jeszcze w tym samym dniu METEOR, po usunięciu widocznych wycieków płynów eksploatacyjnych, pojechał na stację diagnostyczną w celu stwierdzenia, czy wskazane przez ITD usterki zostały usunięte i przedmiotowe autobusy nadają się do dalszej eksploatacji - autobusy taki przegląd przeszły pozytywnie.

W dniu 29 listopada Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła ponowną kontrolę tych samych autobusów co w dniu  27 listopada, ale tym razem kontrola była przeprowadzona bardzo szczegółowo już na stacji diagnostycznej, na której jest kanał i z którego można stwierdzić dokładne miejsca wycieków płynów eksploatacyjnych oraz inne usterki, które ewentualnie mogą wyeliminować autobus z dalszej eksploatacji.

Z zatrzymanych w dniu 29 listopada dowodów rejestracyjnych autobusów nr 735, 736 i 737 – autobus 735 nie jest już naprawiany, gdyż w planach Meteora na bieżący rok przeznaczony był już i tak do wymiany na nowy, a pozostałe autobusy naprawiane są sukcesywnie.

Lokalny Transport Zbiorowy kontroluje także zgodność wykonywanych kursów autobusów z ich harmonogramem. W listopadzie autobusy miejskie nie wykonały 944 kilometrów na 121 356 zaplanowanych, co stanowi 0,78 proc. W większości przyczyną niewykonanych kursów są awarie autobusów lub korki na ich trasie przejazdu. Za każdy ze straconych kursów przewoźnikowi naliczana jest kara finansowa – za m-c listopad 2017r. prawie 4000 zł.

W związku z zaistniałą sytuacją, w kolejnym przetargu, który jest planowany na 2019 r., Zakład Usług Komunalnych w Tczewie zamierza zawrzeć w nim m.in. zapisy o maksymalnym, a nie tylko średnim wieku autobusów oraz podwyższyć kary na niewykonane kursy, aby do podobnych sytuacji nie dochodziło w przyszłości."

red.

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dominik_kazanecki
dominik 30.12.2017, 12:12
No co do stanu technicznego, to jak można wypuszczać wozy z lewym górnym przepalonym kierunkowskazem.
tczew22
tczew22 29.12.2017, 13:26
Stan tech. to jeden aspekt bezpieczenstwa, A przemęczenie kierowców,są tacy którzy jeżdzą nawet 250-270h
JASNOWIDZ
JASNOWIDZ 29.12.2017, 13:06
ZA KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ ODPOWIADA PREZYDENT POBŁOCKI. Natomiast ZUK odpowiada za przestrzeganie zawartej z METEOREM umowy.
Tczew21
Tczew21 29.12.2017, 12:31
Lepiej pozno niz wcale....

Pozostałe