Poniedziałek, 16.09.2019

Po kontrolach Meteora bez mandatu: "działanie firmy nie wyczerpuje znamion wykroczenia czy przestępstwa"

  • 21.12.2017, 10:17 (aktualizacja 21.12.2017, 10:28)
  • Karol Uliczny
Po kontrolach Meteora bez mandatu: "działanie firmy nie wyczerpuje znamion wykroczenia czy przestępstwa" witd.gdansk.pl
Podziel się:
Oceń:
Trzecia w ostatnich tygodniach kontrola autobusów Meteora, zakończyła się odebraniem kolejnych dowodów rejestracyjnych. W sumie od 27 listopada inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego 11 razy zatrzymywali dokumenty przewoźnika z powodu złego stanu technicznego pojazdów. Na jaw wychodzą niepokojące szczegóły przeprowadzanych kontroli...

Rozmowa z Januszem Staniszewskim, p.o. Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

- Urząd Miasta w Tczewie zaprzecza jakoby kontrole z 27 i 29 listopada potwierdziły te same usterki w pojazdach Meteora. W komunikacie pisze, że „wszystkie wskazane 27 listopada usterki zostały usunięte”.

justvision
justvision
justvision

- Gdyby usterki się nie powieliły, nie wystąpilibyśmy do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez diagnostę. Kontrola z 29 listopada przeprowadzona w stacji diagnostycznej, pozwoliła na zauważenie „czegoś więcej”. Pierwsza kontrola w warunkach drogowych, ograniczona była do układu jezdnego, nośnego, kierowniczego, hamulcowego. Tego typu kontrole są utrudnione, nie ze względów technicznych, ale ze względu na czas odjazdu autobusów. O tym, że problem istnieje świadczą choćby ślady na kostce granitowej na pętli przy galerii handlowej, która była zalana olejem z wycieków silnika. (...)

- Jak informuje WITD na stronie, kolejna kontrola została przeprowadzona 13 grudnia br.

- Przeprowadzaliśmy badanie 13 grudnia, sprawdziliśmy auta trzech firm. To byli przewoźnicy spoza Tczewa. Jeden przewoził dzieci, drugi wykonywał kurs pomiędzy miejscowościami. Nie było podstaw do zatrzymań dokumentów. Jeżeli chodzi o spółkę realizującą zadanie komunikacji w Tczewie, znowu doszło do zatrzymania trzech dowodów. Chodziło m.in. o niesprawne oświetlenie zewnętrzne czy wycieki płynów eksploatacyjnych. Inspektorzy dziwią się, bo pojazdy, którymi komunikacja jest realizowana, nie są pojazdami starymi. I jak po cichu przyznają, białoruskie autobusy chyba nie były najlepszym wyborem tej spółki. Wiekowe nie są, mają po 3 lata, natomiast nie wszystko w nich jest takie jak powinno być.

- Czy WITD nałożyła na przewoźnika kary finansowe?

- Ustawa o transporcie drogowym nie przewiduje odpowiedzialności administracyjnej przedsiębiorcy, który dopuszcza do wykonywania takich przewozów. Jednak myślimy o dalszych krokach. Zgodnie z prawem możemy ukarać kierującego bądź właściciela jeżeli dopuści niesprawny pojazd do ruchu, ale niekoniecznie za każdą usterkę. Właściciel ma obowiązek poddać pojazd badaniom technicznym – i tak też uczynił. Poddał badaniom i otrzymał dokumenty uprawniające pojazd do ruchu. Trudno w tym wypadku zarzucić wykroczenie. Gdyby wiedział, że auto zagraża zdrowiu bądź życiu ludzkiemu lub narusza wymagania o ochronie środowiska, można by myśleć o konsekwencjach. Moim zdaniem działanie właściciela nie wyczerpuje znamion przestępstwa czy wykroczenia. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dziki-tcz
Dziki-tcz 21.12.2017, 19:29
Meteor do autobusów nie leje oleju tylko Lotos Asfalt... widac to po jakości spalin...
luk
luk 21.12.2017, 15:51
Bez zarzutów, jaka szkoda... taki zonk dla 201 i alter ego Bartka K. syna na Święta...

Pozostałe