Czwartek, 13.12.2018
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

151. rocznica śmierci żołnierzy austriackich w Tczewie

  • 10.11.2017, 12:03 (aktualizacja 10.11.2017 12:10)
  • Tomasz Jagielski
151. rocznica śmierci żołnierzy austriackich w Tczewie Jacek Cherek
Podziel się:
Oceń:
Konsul honorowy Republiki Austrii, władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń spotkali się 9 listopada przy cmentarzu żołnierzy austriackich, leżącym na skraju Suchostrzyg w Tczewie. Data nie była przypadkowa – pod koniec października obchodzono austriackie święto narodowe, a całość zbiega się uroczystościami z okazji Wszystkich Świętych.

Pomnik w Tczewie upamiętnia zmarłych jeńców wojennych, którzy trafili do niewoli w 1866 r. Na Pomorze trafiło ogółem 4,5 tys. austriackich jeńców, z czego część osadzono w obozie położonym na terenie Tczewa. W wyniku epidemii cholery i tyfusu zmarło dwudziestu sześciu jeńców, wśród których byli Austriacy, Czesi, Polacy, Włosi, Ukraińcy i Węgrzy. Jeńcy podczas pobytu w obozie budowali pobliską drogę do Skarszew. Nazwiska 26 zmarłych żołnierzy zapisał wikariusz parafii farnej, ks. Robert Sawicki, późniejszy wieloletni proboszcz. Klub Krajoznawczy "Trsov" w 1994 r. doprowadził do renowacji cmentarza oraz wpisania go na listę zabytków. Od tego czasu dość regularnie organizowane są uroczystości ku czci pochowanych tam żołnierzy przez lata odbywające się pod egidą Czesława Skonki (z Towarzystwa Polsko-Austriackiego) oraz pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Austriackiej.

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

Uroczystości poprowadził Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przy pomniku pojawił się Marek Kacprzak, konsul honorowy Republiki Austrii, a także Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa oraz przedstawiciele uczniów i młodzieży z tczewskich szkół, a także Tadeusz Magdziarz, prezes Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „Trsow”.

Tomasz Jagielski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Natenczas Wojski
Natenczas Wojski 10.11.2017, 21:16
W czyjej niewolli byli jeńcy?

Pozostałe