Czwartek, 13.12.2018
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Promocja albumu "Mosty Tczewskie". Dochód zostanie przekazany na budowę... makiety obu mostów!

  • 3.11.2017, 08:13 (aktualizacja 03.11.2017 08:19)
  • autorzy
Promocja albumu "Mosty Tczewskie". Dochód zostanie przekazany na budowę... makiety obu mostów!
Podziel się:
Oceń:
Zapraszamy 9 listopada, o godz. 17.30, do Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 na promocję albumu „Mosty Tczewskie” autorstwa Łukasza Brządkowskiego i Przemysława Zielińskiego.

Publikacja na stu stronach przedstawia historię obu mostów przez Wisłę, wzbogaconą archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, planami oraz schematami konstrukcji. Autorzy o albumie:

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

– Od lat zastanawiał i dziwił nas fakt, że tczewskie mosty nie doczekały się monografii z prawdziwego zdarzenia. Owszem, mostowi drogowemu poświęcono sporą liczbę książek, pojedynczych rozdziałów w pozycjach szerzej traktujących o historii Tczewa, artykułów w pismach branżowych i prasie. Zasięg jednych był mocno ograniczony do naukowców i pasjonatów, inne z kolei skupiały się na hasłowym potraktowaniu dziejów zabytku i niekiedy efekciarskim wręcz pomyśle na publikację, kładącą nacisk na dawne - często wielokrotnie powielane - i współczesne ilustracje mostu. Zbyt nagminnie zdarzało się, że raz podana błędna informacja pojawiała się bezrefleksyjnie w kolejnych tekstach. W większości wydawnictw most kolejowy z kolei traktowano po macoszemu, uznając może, iż nie jest warty większej uwagi ze względu na skąpą liczbę materiałów - w porównaniu ze starszym sąsiadem - oraz zasadnicze zmiany w konstrukcji obiektu, która w znikomym stopniu przypomina XIX-wieczny oryginał.

Dlatego też postawiliśmy sobie za cel napisać książkę, w której udałoby się zebrać całą dostępną wiedzę o tczewskich mostach. Tak, aby publikacja przez co najmniej kilka kolejnych lat broniła się zawartością, zarówno w sferze tekstowej, jak i ilustracyjnej, wykorzystując zdjęcia i pocztówki w większości dotąd niepublikowane. Moment na wydanie książki wypadł idealny. Po wielu latach starań realnych kształtów nabrały bowiem marzenia o odbudowie Mostu Tczewskiego i przywróceniu mu wyglądu z dnia, w którym przejechał po nim pierwszy pociąg. Dawny blask odzyskały już cztery ocalałe wieżyczki oraz trzy najstarsze przęsła przeprawy zaprojektowanej przez Carla Lentze. Lada dzień może ruszyć kolejny etap prac. Nie mamy wątpliwości, że ostatnie lata, oraz te nadchodzące, stanowią jeden z przełomowych okresów w dziejach zabytku. Na naszych oczach dzieje się historia, którą należy udokumentować. Czy podołaliśmy wyzwaniu? Niech ocenią to Czytelnicy!

Koszt publikacji w dniu promocji wyniesie 34,5 zł. Dochód zostanie przeznaczony na stworzenie makiety obu mostów.

autorzy

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bobo
Bobo 3.11.2017, 09:33
Trzeba szybko budować makietę, bo most niedługo runie do Wisły :(
Beata
Beata 3.11.2017, 15:07
Zdziwisz się, jednak most zostanie odbudowany...
Joker
Joker 4.11.2017, 05:33
Tak za 20 lat

Pozostałe