Poniedziałek, 17.12.2018

Wykonany z brązu i postawiony przed kościołem. Pomnik św. Franciszka na 30-lecie parafii

  • 16.10.2017, 07:58
  • red.
Wykonany z brązu i postawiony przed kościołem. Pomnik św. Franciszka na 30-lecie parafii
Podziel się:
Oceń:
W niedzielę, 8 października br. w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu na tczewskich Górkach, odbyły się uroczystości 30-lecia istnienia parafii. Uroczystościom poświęcenia pomnika św. Franciszka i mszy św. jubileuszowej przewodniczył ks. biskup Ryszard Kasyna wraz z licznie przybyłym duchowieństwem.

W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz: wiceminister infrastruktury i budownictwa, poseł Kazimierz Smoliński, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie Mirosław Augustyn, wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski, przedstawiciele różnych instytucji i służb mundurowych oraz wierni z parafii. Kulminacyjnym momentem obchodów było odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Franciszka, który został wykonany z brązu i postawiony na placu przed kościołem. Uroczystości uświetniła Orkiestra Harcerska.


Historia Parafii p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Tczewie

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

Parafia pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu w Tczewie została erygowana dekretem Biskupa Chełmińskiego Mariana Przykuckiego 13 grudnia  1987 r. Terytorialnie obejmuje osiedle Witosa oraz część wsi Czarlin.

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii jest ks. Jan Buk. Po utworzeniu parafii przygotowano kaplicę na parterze domu parafialnego. Poświęcenia kaplicy dokonał biskup diecezjalny Marian Przykucki w 1988 r. Do czasu przygotowania mieszkania ks. proboszcz zamieszkał w mieszkaniu rodziców, którzy przybyli do Tczewa.

W 1989 r. zakupiono działkę pod budowę kościoła o powierzchni 0,75 ha. Projekt koncepcyjny i architektoniczno-konstrukcyjny opracowali  mgr inż. arch. Joanna Tucka, mgr inż. arch. Jerzy Gogołkiewicz i inż. Jan Korda. Budowę kościoła rozpoczęto w 1991 r. Aktu wmurowania kamienia węgielnego, przywiezionego z Asyżu, dokonał biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga w dniu 4 października 1992 r.

Zgodnie z planami przewidywano, że osiedle rozbuduje się w krótkim czasie do 12 tys. mieszkańców. Z tego względu parafia rozpoczęła budowę dużego kościoła o powierzchni 980 mkw. Zmiany społeczno-gospodarcze spowodowały, iż zaniechano rozbudowy osiedla. Powstał problem budowy dużego kościoła przez małą, liczącą wówczas ok. 1 tys. wiernych parafię. Duże zaangażowanie wiernych oraz ks. proboszcza przyczyniło się do pomyślnego przebiegu prac budowlanych pod kierownictwem Pana Kazimierza Klobucha. Większość prac budowlanych zostało wykonanych systemem gospodarczym.

W kolejnych latach postępowały prace budowlane. W roku 1997 wykonano dach i rozpoczęto odprawiać nabożeństwa. Z okazji pobytu Ojca św. Jana Pawła II w naszej diecezji w 1999 r., wybudowano wieżę przy kościele. Tablicę pamiątkową, która została umieszczona na wieży pobłogosławił Papież – Polak w Pelplinie. W roku 2000 zbudowano ołtarz, który konsekrował ksiądz Biskup Jan Bernard Szlaga.

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe