Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2021

start 22.07.2022 12:00

ASP Gdańsk

koniec 28.08.2022 18:00

Lokalizacja: Gdańsk

W piątek, 22 lipca o godz. 12.00 w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku zainaugurowana zostanie XIII edycja Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku zaprezentowane zostaną prace dyplomowe z roku 2021, wyłonione w konkursie przez polskie uczelnie artystyczne. W wernisażu połączonym z uroczystym wręczeniem nagród weźmie udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie www.asp.gda.pl.

Promocja młodych talentów z całego kraju oraz wsparcie początkujących twórców w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki – to główne cele wystawy organizowanej przez gdańską ASP. Skierowana do szerokiej publiczności wystawa jest przekrojową prezentacją współczesnych zjawisk artystycznych. Chętnie odwiedzana przez mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy ekspozycja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.

Wydarzenie ma charakter konkursowy – biorą w nim udział wybrani absolwenci kierunków i specjalizacji: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne, tkanina artystyczna wszystkich publicznych uczelni artystycznych. Oprócz fundowanej przez Rektorów nagrody głównej przyznane zostają: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Krytyków.

W ramach współpracy z Gdańską Galerią Miejską, wybrany przez dyrektora Galerii uczestnik otrzyma możliwość zorganizowania własnej wystawy w roku następnym.

Po raz trzeci do inicjatywy dołącza Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, które sponsoruje nagrodę w postaci indywidualnej wystawy dla wybranego przez przedstawiciela muzeum młodego artysty.

Po raz pierwszy również nagrodę zasponsoruje Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – nagrodą będzie indywidualna wystawa.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest panel dyskusyjny krytyków sztuki, który odbędzie się pn. „Po co krytyk/krytyczka na wernisażu?”. Debata krytyków organizowana już po raz szósty stała się ważnym głosem krytycznym budującym refleksję wokół twórczości absolwentów uczelni artystycznych. Krytycy biorący udział w panelu przyznają też swoją nagrodę. W skład jury i panelu dyskusyjnego weszli: Piotr Sarzyński, Małgorzata Ludwisiak, Jakub Banasiak, Karol Sienkiewicz i Aleksander Hudzik. Moderatorem panelu będzie dr Zbigniew Mańkowski.

Wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagród: 22 lipca 2022, godz. 12.00

Wystawa czynna: 23 lipca – 28 sierpnia 2022, w godz. 11.00 – 18.00

Miejsce: Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, Targ Węglowy 6

Komisarz wystawy: dr inż. Paweł Czarzasty

Asystenci Komisarza: dr Filip Ignatowicz, mgr Piotr Wyrzykowski, mgr Daniel Sobański, mgr Jakub Zając

 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.