Uporczywy motyw - wystawa rzeźby i rysunku Marka Elsnera

start 18.11.2019 09:00

Fabryka Sztuk

koniec 23.11.2019 16:00

Lokalizacja: Tczew

Zapraszamy na wystawę rzeźby i rysunku Marka Elsnera pt. „Uporczywy motyw”.

To wystawa kameralnych rzeźb i rysunków, których wspólnym mianownikiem jest powracający na przestrzeni kilku lat kształt, motyw gałęzi, kolca, wynikającego z większej bryły.
Diagnozując przyczynę takiej twórczości, próbuję rozłożyć na części pierwsze moje zainteresowania w dziedzinie rzeźby. Jednym z wyznaczników mojej sztuki może być pewien uniwersalizm kształtu. Chęć znalezienia ponadczasowego nośnika idei. Wypowiedzi artystycznej, która niesie ze sobą jasność przekazu.
Uwielbienie do tradycyjnych, szlachetnych materiałów czy technik też nie jest tu bez znaczenia. Ważny jest jednak kontekst, w który wrzucam te wielogodzinne opracowywane formy. Odróżniam je tym od prostych obiektów dekoracyjnych, ale nie pozbawiam ich szlifu estetycznego. Lubię harmonię, lubię ład, ale czy w sztuce tylko o to chodzi?
Operowanie tytułami, problemem, ideą, pozwala mi na pewnego rodzaju spersonifikowanie tych obiektów. Nadanie im charakteru, czasem nawet wymuszając zmianę ich interpretacji.
Kameralna skala rzeźb jest swego rodzaju lupą, przyczynkiem do fizycznego zbliżenia się do nich i obejrzenia z bliska. Pozwala to na wykreowanie wielu metaforycznych światów w relatywnie małej przestrzeni. Marek Elsner

Marek Elsner (ur. w 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim) – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wielkopolskim. Studia na Wydziale Rzeźby (obecnie Wydział Rzeźby i Intermediów) Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2008 roku, aneks Ceramika Artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Zawodowo związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Uczestnik wielu plenerów, indywidualnych i zbiorowych wystaw, projektów artystycznych w kraju i zagranicą. Mieszka i tworzy w Sopocie. Lubi groteskę. Finalista III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2019 roku. Dwukrotny laureat „Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego w 2011 i 2016 roku.” Dwukrotny laureat „Stypendium Artystycznego i Twórczego Prezydenta Miasta Gorzowa w 2008 i 2016 roku.”


Wystawa czynna do 23 listopada 2019 r.
Wstęp bezpłatny

wystawa czynna:
poniedziałek - piątek - godz. 8.00-18.00
sobota, niedziela, dni świąteczne - godz. 10.00-16.00
Ostatni zwiedzający wpuszczani są pół godziny przed zamknięciem wystawy.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.