SZWEJK– spektakl dla młodzieży w ramach programu Teatr Polska

start 22.10.2019 19:00

CKiS

koniec 22.10.2019 21:00

Lokalizacja: Tczew, Sala widowiskowa CKiS

Wykonanie: Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku

Wydawać by się mogło, że „Szwejka” zna każdy, ale mało kto przeczytał książkę Haška od deski do deski. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki widzowie będą mieli okazję zderzyć swoje wyobrażenie na temat ikony czeskiej literatury z przewrotną interpretacją Joanny Zdrady. Autorem scenografii jest Pavel Hubička.

Lekka forma, balansująca na krawędzi klaunady, jest pretekstem do wypowiedzi na temat jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii. Pod pozorami dowcipu Szwejk piętrzy sensy, a humor i parodia stają się sposobem na przetrwanie czasu wielkich społecznych i politycznych zmian.

Jesienią 1918 roku po zakończeniu I Wojny Światowej rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Europy i Świata. Z mapy politycznej zniknęły wielkie monarchie. Wiele państw uzyskało, lub odzyskało niepodległość - w tym Polska. Większość z nich wybrała nowy ustrój – demokrację. Jacy jesteśmy sto lat po „wielkiej wojnie”? Czy wyciągnęliśmy z niej jakieś wnioski? Jak bardzo różnimy się od innych narodów, z którymi połączyła nas historia?

Doskonałym punktem wyjścia do tych przemyśleń jest książka Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Švejka podczas wojny światowej”.

NOTKI O TWÓRCACH:

Joanna Zdrada - Absolwentka Vysokej Školy Múzických Umení w Bratysławie – kierunek reżyseria teatralna i dramaturgia (licencjat) oraz reżyseria teatralna (magister). Odbyła półroczne stypendium w Drama Department of Goldsmiths University of London. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Visegrad Fund. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji.
Pavel Hubička - absolwent Wydzialu Scenografii w Katedrze Alternatywnego Teatru Akademii Muzycznej w Pradze. Pracował w Studiu Filmu Animowanego w Pradze oraz jako etatowy scenograf w Naivnim Divadle w Libercu. Wielokrotnie współpracował ze znanym czeskim reżyserem Petrem Nosalkiem oraz kompozytorem Pavlem Helebrandem. Zaprojektował scenografie i kostiumy do ponad 140 spektakli w Czechach, Polsce, Estonii, Rosji, Szwecji, Słowacji i na Węgrzech.

OBSADA I TWÓRCY:

Maciej Gierłowski, Joanna Stoike-Stempkowska, Ilona Zaremba, Piotr Merecki, Maciej Piotrowski, Mikołaj Prynkiewicz, Michał Tramer.

Tłumaczenie: Antoni Kroh

Adaptacja: Jolanta Denejko, Joanna Zdrada

Reżyseria: Joanna Zdrada

Scenografia: Pavel Hubička

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz

Asystent scenografa: Justyna Bernadetta Banasiak

Asystent reżysera: Michał Tramer

Teksty piosenek: Bertolt Brecht, Marta Guśniowska

Spektakl dla młodzieży od 14 lat.

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

UWAGA dla widzów chorych na epilepsję -  w czasie przedstawienia używane są stroboskopy.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.