Środa, 21.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca

Europejska Noc Muzeów 2019

start 18.05.2019 19:00

Fabryka Sztuk w Tczewie

koniec 18.05.2019 23:57

Lokalizacja: Tczew, ul. 30 stycznia 4

Nie mam czasu, nie teraz, później – te słowa wypowiadamy niezliczoną ilość razy. A może warto zwolnić tempo życia, zatrzymać się chociaż na chwilę, a energię zaczerpnąć z natury. Okazja ku temu będzie podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Ćwiczenia z zaniechania, silwoterapia, klimatyczna muzyka, stoiska pszczelarskie, bartnicze i kulinarne, pracownia rzemiosł dawnych, warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków – to tylko niektóre propozycje.
A to wszystko 18 maja 2018 r. od godz. 19.00 aż do północy.

PROGRAM:
ul. 30 Stycznia 4:
19.00-00.00 – wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pt. „ 20 lat wolności. Tczew 1920-1939”

19.30-23.30 – koncert Chakra Zu
Chakra Zu to alchemiczny tygiel organicznych dźwięków, który tworzą: Rob Gongster, Sławek Ch i Seba Brat. Podczas sesji i koncertów zabierają uczestników w podróż do świata żywych dźwięków, w wymiar pierwotnego, świadomego snu, czasu poza czasem… do przestrzeni naturalnej kreacji. Aura organicznych wibracji, jaką zespół generuje za pomocą mis, gongów, bębnów szamańskich, didgeridoo i innych instrumentów archaicznych wprowadza w głęboki, uzdrawiający trans, który jest najgłębszą formą relaksu i medytacji. Każdy koncert jest innym/nowym doświadczeniem dla muzyków i dla uczestników… doświadczeniem zmysłowym i jednocześnie pozazmysłowym, spotkaniem z tym, co jest i jakie jest, wewnątrz i na zewnątrz…
Instrumentarium: misy tybetańskie (kute, toczone, misy Hessa), gongi - 2 duże tamtamy, 1 duży fen (wietrzny), duży gong planetarny, małe feny - 50cm (do gry w ruchu), dzwonki koshi, shanti zephir, kije deszczowe, drumle, didgeridoo, bębny szamańskie, hangdrum, rury solfeggio, przeszkadzajki (grzechotki itp)

19.00-00.00 – stoisko edukacyjno-kulinarne „Lecimy w kulki, czyli słodko bez cukru”
Celem warsztatów jest przybliżenie zasad zdrowego żywienia. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego cukier jest szkodliwy i jakie są jego zdrowe zamienniki oraz jak je samodzielnie przygotować. Podczas zabawy dzieci wspólnie przygotują słodycze bez cukru, na bazie suszonych owoców, orzechów i pestek.
Prowadzenie: Fundacja Zdrowego Życia

19.00-00.00 – stoisko edukacyjno-kulinarne „Dzika kuchnia”
Wyeksponujemy ok. 10 jadalnych roślin rosnących „pod naszymi nogami”, których na co dzień nie zauważamy. Każdy będzie mógł posmakować kilku prostych potraw powstałych na bazie ekspozycji. Częstować będziemy m.in. kotletami pokrzywowymi, majonezem kurdybankowym, który przyrządzimy na oczach zwiedzających, oraz smażonymi na miejscu racuszkami z berberysem.
Zwiedzający poznają historię prezentowanych roślin, dowiedzą się, gdzie ich szukać i jak je wykorzystać.
Prowadzenie: Fundacja Zdrowego Życia

19.00-00.00 – stoisko pszczelarskie i bartnicze
Zaprezentujemy pełny 10-ramkowy ul z całą rodziną do obserwacji, drobny sprzęt, kilka strojów, podstawowe produkty pszczele i narzędzia bartne oraz kłodę bartną w 80% skończoną do pooglądania, którą wykończymy na miejscu.
Prowadzenie: Pszczelarium

19.00-00.00 – warsztaty wiklinowe i sianowe cudeńka
Warsztat wyplatania serduszek, podków i innych cudeniek z wikliny i siana.
Prowadzenie: Ziołowy Dzbanek

19.00-00.00 – stoisko dojenia krowy i robienia masła
Dojenie sztucznej krowy, odciąganie śmietany od mleka za pomocą centryfugi, ubijanie masła, które potem można degustować z młynarskim chlebem na zakwasie.
Prowadzenie: Ziołowy Dzbanek

19.00-00.00 – Pracownia Rzemiosł Dawnych
To możliwość zapoznania się z całym cyklem życia lnu włóknistego i konopi włóknistych: od lnu włóknistego i konopi w fazie zielonej, poprzez len i konopie roszone, stanowiska do poszczególnych etapów pracy z roślinami włóknistymi aż do warsztatu tkackiego.
Zaprezentujemy również warsztat prządki oraz warsztat dawnego skórnika czy też proste sposoby obróbki gliny.
Prowadzenie: Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego

19.00-00.00 – gry i zabawy dla dzieci
Dla gości zostaną przygotowane wielkoformatowe gry: warcaby, jenga, bierki, leśne puzzle, ptasia łamigłówka, Tower Crash, Word Scramble, Ball Toss.

19.00-00.00 – warsztaty motania lalek
Uczestnicy stworzą magiczną, słowiańską lalkę do zadań specjalnych.
Prowadzenie: Aneta Grzegorzewska – Motanki – słowiańskie lalki dobrych życzeń

19.00–00.00 – warsztaty świec żelowych i kolorowych butelek
Szklane słoiki z dnem wypełnionym piaskiem kwarcowym, muszelkami, ziarnkami kawy, suszonymi owocami, kwiatami, cekinami, perełkami, a w środku zapachowa świeca bądź też kolorowe kompozycje w szklanych buteleczkach – to propozycje dla tych, którzy uwielbiają prace twórcze.
Prowadzenie: Agencja Artystyczna Invisible Man

19.00-20.30 i 20.40-22.00 – Teatr Kamishibai
Wywodząca się z Japonii sztuka opowiadania dla dzieci. Animator poprzez specjalną skrzynkę odkryje przed widownią kolejne plansze pięknych obrazów odzwierciedlających historie. Następnie każdy uczestnik spróbuje swoich sił w zajęciach plastycznych.
Prowadzenie: Michalina Kupper

19.00–00.00 – warsztat z zaniechania
Ćwiczenia z zaniechania to jedna z realizacji Elżbiety Jabłońskiej, w których autorka zaprasza publiczność do współudziału. Jabłońska jest inicjatorką wielu realizacji skoncentrowanych na szczególnym, bezpośrednim spotkaniu w obszarze sztuki, dającym odbiorcy możliwość współtworzenia konkretnych sytuacji.
Proponowane ćwiczenia staną się pretekstem do rezygnacji z typowych czynności na rzecz relaksu i wspólnego odpoczynku/nudzenia się. Jednak tym razem publiczność zostanie wyposażona w instrukcję opartą na podstawowych zasadach treningu autogennego oraz wspomagający obraz wideo. Towarzyszący spotkaniu film jest nagraniem podróży autorki z jedną ze swoich prac, która odbyła się drogą wodną. Filmowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Kotwickiego, wokalistę zespołu 3moonboys, który odtworzy ją na żywo. Pokaz filmu wraz z koncertem jest planowany na godzinę 22.00.
Prowadzenie: Elżbieta Jabłońska

19.00-00.00 – warsztaty kosmetyków naturalnych
Przeniesiemy się do krainy kwiatów, ziół i aromatycznych zapachów. Stworzymy razem naturalne, pozbawione chemii kosmetyki dla siebie lub bliskich. Uczestnicy wykonają monety z mydła oraz solowy lub kawowy peeling.
Prowadzenie: Monika Laskowska - Wielki Kufer

Park Miejski:
19.30-21.00 – warsztaty z silwoterapii „Leczenie lasem”
Powędrujemy do Parku Miejskiego na silwoterapię (leczenie lasem). Sprawdzimy, w jaki sposób las poprawia zdrowie i jak można z tego świadomie korzystać. Ulgę odczuje szczególnie ten, kto ma kłopoty z sercem, oddechem i stresem.
Zajęcia mają charakter spaceru z przewodnikiem oraz warsztatów na łonie natury.
Prowadzenie: Małgorzata Anna Charyton – Moc Podlasia

Spacer po Tczewie:
21.30-23.00 – Tajemnice Tczewskiego Parku
Już po raz kolejny na poznawanie tczewskich ciekawostek zabiorą nas członkowie forum Dawny Tczew.
Prowadzenie: Łukasz Brządkowski

ul. Podmurna 15:
18-00-19.00 – otwarcie wystawy „Rzeźba w drewnie i kamieniu Marcina Plichty”
Marcin Plichta studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, w 2000 roku obronił dyplom w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego. Doktor związany jest z macierzystą uczelnią. Pracownia, którą prowadzi, obejmuje kształtowanie warsztatu artystycznego oraz nabywanie umiejętności technicznych pod kątem przygotowania studentów do samodzielnej pracy twórczej. Poszerzając działalność pracowni, współpracuje ze studentami na krajowych i zagranicznych plenerach rzeźbiarskich, gdzie zapoznają się oni ze sposobami i etapami pracy w tworzywie (drewno, kamień).
/cyt. za: http://zbrojowniasztuki.pl/osoby/marcin-plichta,159/
19.00-00.00 – warsztaty rzeźby
Twórcze eksperymentowanie. Warsztatom towarzyszy instruktaż pracy artystycznej. Osoby zainteresowane będą miały możliwość realizacji płaskorzeźby, ornamentu, liternictwa itp.
Prowadzenie: Marcin Plichta
19.00-00.00 – warsztaty malowania toreb
Uczestnicy będą mieli możliwość pomalowania lnianej torby.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.