Poniedziałek, 26.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca

Koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej

start 24.04.2019 19:00

Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

Lokalizacja: Pelplin, ul. Kościuszki 2A

Serdecznie zapraszamy na koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie 24 kwietnia 2019 o godz. 19:00.
 

Pelplińska Orkiestra Dęta

Za datę powstania Orkiestry przyjmuje się dzień 5 września 2007 roku, datę pierwszej próby muzyków, po półrocznych staraniach o jej powstanie czynionych przez dyrektora Ośrodka Kultury Piotr Łagi. Pierwsi muzycy w Orkiestrze grali wyłącznie na własnych i wypożyczonych instrumentach. Kapelmistrzem Orkiestry jest od początku Tadeusz Negowski, muzyk (klarnet) i nauczyciel, dyrektor Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gd. Już po niespełna czterech miesiącach prób, 23 grudnia 2007 roku, Orkiestra zagrała swój pierwszy koncert kolęd w Bazylice Katedralnej, w obecności Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

Koncerty Orkiestry organizowane są w Ośrodku Kultury średnio dwa razy w roku. Poza tym Orkiestra gra podczas obchodów świąt lokalnych, państwowych, religijnych oraz na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie, a także w regionie. Próby całej Orkiestry, które prowadzi kapelmistrz, odbywają się w okresie roku szkolnego, niezmiennie w każdą środę. Próby sekcyjne i indywidualne prowadzone są pod kierunkiem Krzysztofa Kotlęgi. Początkowy okres działalności Orkiestry znacznie wsparli lokalni sponsorzy. Pozwoliło to na zakup pierwszych instrumentów i potrzebnych akcesoriów. Dynamiczny rozwój Orkiestry przypada na lata 2009-2012, kiedy liczebność Orkiestry wzrosła z kilkunastu do ponad trzydziestu muzyków, pozyskano środki na wykonanie sali prób i zakupy nowych instrumentów. Członkami Orkiestry są muzycy z gminy Pelplin, z Tczewa oraz innych miejscowości z regionu. Orkiestra finansowana jest z budżetu Ośrodka Kultury. We wrześniu 2017 roku Orkiestra liczy 35 muzyków.

Orkiestry dęte istniały w Pelplinie już przed II wojną światową. Od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego stulecia działała w mieście orkiestra dęta pod dyrekcją Franciszka  Ratajczaka (przez pewien okres pod auspicjami ZHP). Historia tamtej orkiestry została zapisana w pamięci wielu mieszkańców Pelplina, a zapiski, artykuły prasowe i zdjęcia obrazujące jej działalność znajdują się w kronikach Szkoły Muzycznej w Pelplinie i Szkoły nr 2 w Pelplinie, dostępnych obecnie w Wirtualnym Muzeum Pelplina pod adresem www.historyczny.pelplin.pl

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.