Wtorek, 22.01.2019

Widowisko historyczne "Tczew 1627".

start 21.09.2018 godz. 20:00

Fabryka Sztuk

Lokalizacja: Tczew, Bulwar Nadwiślański

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kompania Kaperska z Gdańska przygotowujemy żywą lekcję historii. Już niebawem, 22 września, na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II, zobaczymy, jak polski hetman pokonał króla szwedzkiego.
Wehikuł czasu przeniesie nas do siedemnastego wieku, gdy toczyła się wojna polsko-szwedzka o ujście Wisły. Lubiszewo stało się sceną zaciętych walk, które trwały dwa dni i były kulminacyjnym momentem kampanii z 1627 roku. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie XVII wieku: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Mimo że siły polskie były niemal dwukrotnie mniejsze, wojsko dowodzone przez polskiego hetmana pokonało Szwedów, a ich władca został ranny. Po bitwie pod Tczewem ustały działania wojenne.

O bitwie przypomną nam rekonstruktorzy, którzy w przedostatni wrześniowy weekend przyjadą do Tczewa.
– Tczew odwiedzi blisko stu rekonstruktorów z całej Polski, którzy wcielą się w wojska polskie i szwedzkie. Od piątku wieczorem do niedzieli rano zamieszkają na nadwiślańskim bulwarze, gdzie pokażą życie w siedemnastowiecznym obozie wojskowym. Kobiety będą gotowały na paleniskach strawę dla wojska, zajmowały się dziećmi, cerowały i haftowały, a mężczyźni okażą się niezłomni w ćwiczeniu musztry. Nie zabraknie także śpiewów i tańca – mówi Marcin Bałut, Prezes Stowarzyszenia Kompania Kaperska.

Odwiedzający bulwar będą mogli zobaczyć obozowisko i wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez rekonstruktorów. Warsztaty dawnego rzemiosła, strzelanie z łuku, konkursy z nagrodami z pewnością zainteresują niejednego pasjonata historii. Jednak najważniejszym punktem całego widowiska będzie inscenizacja bitwy, w sobotę około godz. 15.30. Organizatorzy proszą mieszkańców okolicznych bloków i kamienic o wyrozumiałość, z góry przepraszając za hałas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Program
21.09 piątek
godz. 20.00, Bulwar Nadwiślański
• przemarsz z pochodniami. Trasa: Bulwar – ul. Nad Wisłą – ul. Kołłątaja – Fabryka Sztuk

godz. 20.30, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
• fire show

22.09 sobota
godz. 12.00-18.00, Bulwar Nadwiślański
• życie obozowe
• strzelanie z łuku dla odwiedzających
• kramy rzemieślników

godz. 12.00-13.00, Bulwar Nadwiślański
• pokaz artyleryjski
• atrakcje dla dzieci i dorosłych: gra terenowa, nauka szermierki, warsztat powroźnika, opowieści o broni czarnoprochowej, wykonywanie lalek motanek, konkursy sprawnościowe

godz. 13.30-14.30, Bulwar Nadwiślański
• manewry oddziałów

godz. 15.30-17.00, Bulwar Nadwiślański
• inscenizacja bitwy polsko-szwedzkiej

godz. 19.30, Bulwar Nadwiślański
• przemarsz z pochodniami. Trasa: Bulwar – ul. Nad Wisłą – ul. Kołłątaja – Fabryka Sztuk

godz. 20.00, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
• fire show

23.09 niedziela
godz. 11.00-13.00, Bulwar Nadwiślański
• Turniej Szabli z udziałem rekonstruktorów
• strzelanie z łuku dla odwiedzających

Program może ulec zmianie.
Wstęp bezpłatny!

Organizator:Stowarzyszenie Kompania Kaperska
Fabryka Sztuk

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.