wtorek, 19 marca 2024 11:32
Reklama
Reklama

Tczewska.pl

1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  NAJNOWSZE WYDANIE 

W  SPRZEDAŻY!

 

OSTATNIE KOMENTARZE
W Autor komentarza: tczewiokTreść komentarza: To nie tylko pisemko o czym świadczy twój komentarz na tym portalu ;-DDDDData dodania komentarza: 18.03.2024, 18:58Źródło komentarza: Podwładny prezydenta Tczewa przewodniczącym Miejskiej Komisji WyborczejAutor komentarza: do oloTreść komentarza: Olo wyjątkowy prostaki i cham z ciebie. I tak dzisiaj wygląda Tczew po latach rządów Pobłockiego.Data dodania komentarza: 18.03.2024, 16:52Źródło komentarza: Podwładny prezydenta Tczewa przewodniczącym Miejskiej Komisji WyborczejAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Kulas niech kolejną książkę napisze, najlepiej o swoich mrzonkach. Będzie miał kupę czasu, nigdzie go nie wybiorą.Data dodania komentarza: 18.03.2024, 15:20Źródło komentarza: Kabaret Tczewski trwa ...Autor komentarza: OloTreść komentarza: Grupę? Mając 5 kandydatów na Suchostrzygach gdzie do zdobycia jest 8 mandatów? A może na Nowym Mieście, gdzie na jedynce ma taśmowego? Macie 3 tygodnie marzeń, a potem możecie sobie zrobić żałobę w tym upadłym pisemku.Data dodania komentarza: 17.03.2024, 21:26Źródło komentarza: Podwładny prezydenta Tczewa przewodniczącym Miejskiej Komisji WyborczejAutor komentarza: oloTreść komentarza: Głupi Jasiu nie potrafił zarejestrować się jako kandydat na prezydenta, podpisów pod listami na radnych też biedak zebrać nie potrafił i teraz szuka winnych. Zabawny dziadek!Data dodania komentarza: 17.03.2024, 21:23Źródło komentarza: Podwładny prezydenta Tczewa przewodniczącym Miejskiej Komisji WyborczejAutor komentarza: JaśTreść komentarza: Wasz koniec i tak jest bliski, możecie wybrać sobie ponownie Pobłockiego i dwóch radnych.Data dodania komentarza: 17.03.2024, 16:50Źródło komentarza: Podwładny prezydenta Tczewa przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

MUSICIE TO ZOBACZYĆ!

NOWY ŚWIAT. W sobotę, 17 września 2022 r., uruchomiona została pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę FederacjiRosyjskiej.Kanał żeglugowy daje ogromną szansę na rozwój portu w Elblągu i turystyki w obszarze Zalewu Wiślanego. Imponujące było tempo budowy kanału przez wykonawców.

Przypomnijmy. 18 października 2019 roku inwestor Urząd Morski w Gdyni przekazał Wykonawcy – konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o. teren pod budowę pierwszego etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zgodnie z planem zakończy się w 2022 r.

Inwestycja obejmowała budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcję zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiają przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą. Szczególną inwestycją dla całego ekosystemu zalewu było zbudowanie sztucznej Wyspy Estyjskiej dla ptaków. Wyspa Estyjska powstała przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej, na wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Wypełnił ją urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Kanał żeglugowy ma 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości.

Kanał żeglugowy znajduje się w granicach dwóch województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W granicach województwa pomorskiego w gminie Sztutowo oraz Krynica Morska zlokalizowana jest część przedsięwzięcia obejmująca budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowę toru wodnego w północnej części Zalewu Wiślanego (granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego) oraz budowę sztucznej wyspy. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego, w gminie Tolkmicko, zlokalizowana jest południowa część toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz w granicach gminy Elbląg i miasta Elbląga – tor wodny na rzece Elbląg z przyległymi terenami lądowymi.

(film: NDI/Besix)

 

 

Reklama