Środa, 15.08.2018, imieniny: Marii, napoleona, Stelii

Niemiecki wilk penetrował okolice Tczewa

  • 10.05.2013, 07:45
  • Przemysław Zieliński
Niemiecki wilk penetrował okolice Tczewa
Wilki wracają do województwa pomorskiego. Pojawiają się już nawet w lasach w rejonie metropolii trójmiejskiej, a niedawno obecność niemieckiego samca z wczepionym nadajnikiem stwierdzono pod Tczewem.

Początkowo wilki pojawiły się na zachodzie województwa pomorskiego - w lasach koło Chojnic i Człuchowa. Tropy wilków odnajdują w pomorskich lasach leśnicy i pracownicy RDOŚ, ale to nie jedyny i najciekawszy dowód na to, że wilki penetrując Kaszuby i Kociewie, podchodzą coraz bliżej metropolii. Najlepszym przykładem jest niemiecki wilk Alan. Dzięki specjalnej obroży z GPS-em, którą założono mu w okolicach Drezna wiemy, że po pokonaniu naszej granicy w swojej kilkusetkilometrowej wędrówce, odwiedził również nasze województwo, podchodząc pod Tczew.

- Czy był sam? Czy wchodził w skład watahy? Nie wiadomo - mówi Hanna Dzikowska, regionalna dyrektor ochrony środowiska. - Żeby wiedzieć, jak liczne są watahy, trzeba wilki policzyć. To wymaga skoordynowanej akcji przyrodników z RDOŚ z leśnikami. Musimy to zrobić w jednym czasie, żeby ta wiedza była precyzyjna. Podobną udaną akcję przeprowadzono już w województwie zachodniopomorskim.

Tempo rekolonizacji jest ograniczane przez tworzone przez ludzi bariery - rozległe tereny bezleśne i gęstą sieć dróg. Zachowało się jednak kilka korytarzy ekologicznych, które wykorzystywane są przez wilki i dzięki którym docierają one do lasów zachodniej części kraju. Z satelitarnego zapisu wynika, iż z takiego korytarza skorzystał Alan pokonując autostradę A1.

- Jesteśmy przekonani, że wilków będzie w naszym województwie coraz więcej - uważa dyrektor Dzikowska. - Stwierdzono watahy bytujące na terenie województwa warmińsko - mazurskiego i zachodniopomorskiego. Dlatego też chcemy przygotować mieszkańców Pomorza, do obecności tych zwierząt na terenie naszego województwa i informować jak minimalizować straty wynikające z działania wilka.

Czytaj więcej w kolejnym wydaniu „Gazety Tczewskiej”.Przemysław Zieliński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

20.09.2014, 23:49
ale świnia z tego wilka-stary penetrator
16.05.2013, 11:34
Wysłać Czerwonego Kapturak niech zwabi wilki i wtedy przyrodnicy będą mogli policzyć watahę
Alik
Alik 10.05.2013, 13:25
pewnie szpieg Eryki...zobaczy czy z lasów też coś można ugrać.
Elon
Elon 10.05.2013, 12:38
To nie wilk to wehrwolf!
10.05.2013, 12:30
Niemiecki wilk penetrował....?
10.05.2013, 09:14
Kto widział tego Wilka ?
10.05.2013, 11:47
ma nadajnik więc po co go widziec, komputery sledza trase

Pozostałe