Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Tylko w „Gazecie Tczewskiej”!

  • 17.04.2013, 11:49
  • (WSz)
Tylko w „Gazecie Tczewskiej”!
W bieżącym wydaniu „Gazety Tczewskiej” przeczytasz m. in. o:

„Przed wielką falą. Wisło, nie zalewaj” - służby w Tczewie oraz w powiecie tczewskim są w stanie najwyższej gotowości. W miniony poniedziałek Wisła przekroczyła w okolicach miasta 7 m. Wkrótce ma osiągnąć – wg prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - 8,35 m (19 kwietnia), co oznaczałoby przekroczenie o 15 cm stanu alarmowego!

„Kobiety w służbie tczewskiej bezpieki” - było ich kilkanaście – na przeszło 260 pracujących w Tczewie funkcjonariuszy (w latach 1945–1990). Czy się zajmowały? Do Urzędu Bezpieczeństwa (od 1956 r. Służby Bezpieczeństwa) trafiały przypadkowo czy z przekonań politycznych? Na podstawie dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej ujawniamy nieznane fakty, prawdę o kobietach w służbie tczewskiej bezpieki.

„Hołd ofiarom narodowej katastrofy” - w trzy lata po katastrofie smoleńskiej rządowego Tupolewa TU-154M, w której śmierć poniósł Prezydent RP Lech Kaczyński oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych, tczewianie oddali hołd ofiarom narodowej katastrofy.

„Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Najpierw lokalizacja, konkurs i projekt” - w Tczewie powstanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Nieznana jest jeszcze dokładna lokalizacja, ale zawiązany 8 kwietnia komitet jego budowy, wstępnie wskazał na teren przy kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Niebawem ma być rozpisany konkurs na projekt tego miejsca pamięci.

„Pamiętają o ofiarach Katynia, Charkowa, Starobielska, Tweru, Miednoje... Milczenie jest najgorszym kłamstwem” - w Dniu Pamięci Zbrodni Katyńskiej tczewianie uczcili rozstrzelanych wiosną 1940 r. 21 768 obywateli Polski. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar stalinizmu.

„Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew. W sowieckich dołach śmierci…” – jeszcze o Katyniu. Do 2000 r. zidentyfikowano i potwierdzono 39 ofiar bezprawnego wyroku Józefa Stalina, które przed wojną mieszkały lub pracowały w powiecie tczewskim.

„Rewolucji w gospodarce odpadami ciąg dalszy. Kto zabierze nasze śmieci?” - wiele na to wskazuje, że nasze śmieci będą wywozić firmy z… Gdyni i Grudziądza. Konsorcjum przedsiębiorstw właśnie z tych dwóch miast złożyło najniższą ofertę w ogłoszonym przez miasto przetargu.

„Szpitale Tczewskie S.A. - do 15 maja decyzja w sprawie oferty inwestora. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami” - odbyły się już pierwsze spotkania Zespołu ds. Negocjacji Starostwa Powiatowego w Tczewie z przedstawicielami firmy EMC Instytut Medyczny SA we Wrocławiu, potencjalnym inwestorem, zainteresowanym nabyciem akcji spółki Szpitale Tczewskie SA.

„Czy w „wodociągach” dochodziło do nieprawidłowości? Głowy nie polecą, bo nie ma za co…” -
podczas udzielania zamówień publicznych nie wykryto niegospodarności oraz naruszeń prawa - taka jest główna konkluzja audytu, który przeprowadzono w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tczewie. Audyt był efektem pisma poseł Anny Fotygi do prezydenta miasta, w którym zadaje ona pytania, opierając się na sygnale, o rzekomych nieprawidłowościach w miejskiej spółce.

„Złóż PIT i nie daj się fiskusowi” - 30 kwietnia to data ostatecznego rozliczenia się z fiskusem. Już widać, że ponad dwa razy więcej podatników w stosunku do ub. roku prześle swoje deklaracje przez Internet, a ponad 53 proc. odpisało swój 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

„Przetarg na sprzedaż ZGM bez skutku. Nie było chętnych na kupno” - w wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta, więc unieważniono przetarg publiczny na sprzedaż udziałów spółki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie.

„Setka bezdomnych na garnuszku podatnika. Mało kto wychodzi na prostą” - tylko za pobyt bezdomnych – mieszkańców Tczewa - w schroniskach w 2012 r. trzeba było zapłacić ponad 200 tys. zł. Wiele kosztuje dożywianie i wszelka inna pomoc.

„Modernizacja budynku d. Centrum Edukacji Dorosłych. Nie oszczędzą, a dołożą 1,5 mln zł” - po otwarciu 16 ofert na adaptację obiektu CED-u pod potrzeby Urzędu Miasta w Tczewie okazało się, że potencjalni wykonawcy chcą więcej niż miasto zaplanowało zapłacić.

W „GT” piszemy także o:
● spotkaniu miłośników historii Kociewia na IV Sesji Historycznej w Opaleniu (gm. Gniew). Zaprezentowano m. in. dorobek „Młodych Odkrywców” – uczniów miejscowej szkoły, którzy przedstawili historię walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 r. oraz sporządzili swego rodzaju przewodnik po najciekawszych zabytkach Opalenia i okolic.
● wizycie Chóru Męskiego „Echo” na Litwie. Tczewianie wzięli udział w podniosłym pop-oratorium na wiele głosów.
● działaniach Młodzieżowej Rady Miasta w Tczewie – młodzież ma pomysły i ostro bierze się do pracy.
● starcie drugiej edycji konkursów na Rzemieślnika Roku, najciekawszy produkt lub innowacyjną usługę oraz najlepszy biznesplan stworzony przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Patronem medialnym jest portal Tczewska.pl.
● trzecim tegorocznym koncercie Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie, który ponownie przyciągnął komplet publiczności.

 

 

(WSz)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe