Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Wspólnie przeciw białaczce. Zarejestruj się jako dawca szpiku kostnego

  • 20.10.2011, 00:00
  • Janusz Cześnik
TCZEW. Na terenie Tczewa, jak i powiatu są ludzie chorzy na białaczkę oczekujący na tę jedną osobę, która może uratować im życie. Możesz pomóc, rejestrując się jako dawca szpiku kostnego.
Jak informuje Grażyna Antczak, radna Rady Miejskiej w Tczewie, podczas niedawnej imprezy dla pracowników Eatonu z okazji 100-lecia firmy, 40 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy. Natomiast w trakcie tegorocznego festynu parafialnego przy kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach dokonało tego 61 osób.

Sportowcy zachęcają
- To były wydarzenia, które miały rozpropagować akcję, która odbędzie się 22 października br. - mówi Grażyna Antczak. - Liczymy, że informacja o tej akcji dotarła do mieszkańców i spotka się z odzewem. Dużym wydarzeniem były spotkania naszych znakomitych lekkoatletów, Tomasza Majewskiego i Piotra Małachowskiego, z młodzieżą szkolną. Uczestniczyło w nich ok. 800 uczniów klas maturalnych. Medaliści olimpijscy z Pekinu (2008) zachęcali, by młodzi ludzie podjęli decyzję i ewentualnie dokonali rejestracji na potencjalnych dawców szpiku kostnego. Podczas spotkań sportowcy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy.
Część osób nie zostaje dawcą, uważając, że pozbawia się organu raz na zawsze, tak jak w przypadku nerki.
- Tutaj jest zupełnie inaczej niż przy oddaniu narządów – uspokaja Grażyna Antczak. - Tylko częściowo pobieramy z krwi odwodowej komórki macierzyste albo odrobinę szpiku kostnego, co natychmiast zostaje przez organizm odbudowywane, czyli najdłużej w ciągu dwóch tygodni nasza krew i szpik kostny powracają całkowicie do stanu wyjściowego. Trzeba zaznaczyć, szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie jak niesie obiegowa opinia z kręgosłupa, gdzie nie ma szpiku kostnego. Nie ma żadnego zagrożenia dla dawcy.

Andrzej czeka
Jak wspomnieliśmy i w naszym powiecie są osoby chore na białaczkę, tak jak np. czekający na dawcę szpiku 44-letni Andrzej.Waśniewski z Małej Słońcy.
- 22 bm. podczas dnia dawcy jest właśnie możliwość zarejestrowania się – dodaje Grażyna Antczak. - Organizatorom akcji zależy, by było jak najwięcej osób wyrażających wolę uratowania życia innej osobie. Chcieliśmy tę akcję przeprowadzić w Tczewie, bo dochodziły do nas glosy, że ludzie rozważają możliwość rejestracji. Jeżeli przybliży się im problem i da taką okazję, to może zachęci się do podjęcia decyzji. Osoba chcąca się zarejestrować powinna być zdrowa, w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg, nie mająca nadmiernej nadwagi. Trzeba przyjść z dokumentem tożsamości z Peselem. Pobiera się 4 ml krwi do badania, są pielęgniarki, jest lekarz, nie ma żadnego zagrożenia. Po przebadaniu krwi, dana osoba jako potencjalny dawca trafia do światowego banku dawców. To nie są procedury, które zniechęcają. Z mojego doświadczenia wiem, że jako dawcy przeważnie rejestrują się młodzi ludzie, którzy dopiero co ukończyli 18 lat, dwudziestoparolatki. Argumentacja: bo być może ja też będę potrzebował takiej pomocy. Ich zaangażowanie i chęć pomocy jest godna podziwu.

Będzie się działo
Akcja „Wspólnie przeciw białaczce”, czyli rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego, odbędzie się 22 października (sobota) w godz. 12-18  w Centrum Wystawienniczo Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie, ul. 30 Stycznia 4. Oprócz rejestracji, na dziedzińcu Fabryki Sztuk można zobaczyć szpital polowy i wystawę sprzętu medycznego z okresu II wojny światowej, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, będą zajęcia plastyczne, występy zespołu Pandemia, Zbigniewa Flisikowskiego, uczestników „Podwieczorku przy mikrofonie” i chóru Juventus. Można zwiedzić wystawy. Także  Muzeum Wisły przygotowało swój program  Szczegóły na plakatach.
Janusz Cześnik
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hal-szka
hal-szka 20.10.2011, 12:30
polecę znajomym
Gdyby nie takie akcje i Medigen - chyba najlepsze laboratorium dobierające dawców w Polsce, nie pisałabym tego komentarza...Wielkie dzięki!

Pozostałe