Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Bulwar imienia Romana Landowskiego?

  • 10.06.2008, 00:00
  • (matis)
Bulwar imienia Romana Landowskiego?
TCZEW. Kociewski Klub Regionalny Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej zwrócił się do prezydenta Tczewa Zenona Odya z wnioskiem o nadanie bulwarowi nadwiślańskiemu nazwy „Bulwar Nadwiślański im. Romana Landowskiego”.
Inicjatywa ma sprowokować dyskusję nad tym jakie imię nadać bulwarowi, który obok mostów tczewskich staje się powoli kolejnym symbolem Tczewa.

Pomnik jako symbol Tczewa
W piśmie pojawiła się sugestia, że mógłby powstać pomnik nawiązującego do bohaterów legendy Romana Landowskiego - Jasny, dziewczyny uratowanej z toni i rybaka Dersława. Legenda w baśniowy sposób opisuje jak narodził się Tczew.
- Pomnik ten może stać się symbolem Tczewa, tak jak Syrenka w Kopenhadze, Manneken Pis w Brukseli, Złote Dziecko w Odessie czy wiele innych – uważa Stanisław Ackerman (KKR). - Nasz bulwar ma szansę stać się jednym z najważniejszych punktów Tczewa i regionu. Dlatego zwracamy się do pana prezydenta o poparcie naszej inicjatywy i wystąpienie z wnioskiem do Rady Miejskiej o nadanie bulwarowi nazwy: Bulwar Nadwiślański im. Romana Landowskiego.

Bulwar - miejsce wypoczynku
Wnioskodawcy uważają, że bulwar z jego obecnym klimatem, atmosferą i atrakcjami ma wszelkie możliwości, by stać się miejscem, w którym mieszkańcy naszego miasta oraz  turyści będą chcieli odpoczywać. Chętnie widzieliby też bulwar z ewentualnym pomnikiem jako symbol Tczewa.
- Chcielibyśmy, aby każdy przyjeżdżający do nas turysta chciał być na tym bulwarze – dodaje St. Akcerman.
Pomysłodawcy zrezygnowali we wniosku z przypomnienia sylwetki nieżyjącego już Romana Landowskiego, uznając że była to postać powszechnie znana i szanowana, której zasług i ogromu pracy na rzecz Tczewa i Kociewia nie trzeba przypominać. A każdy sympatyk naszego regionu powinien zaznajomić się z twórczością tego pisarza, redaktora i reżysera amatorskich przedstawień teatralnych.

Poeta i miłośnik Kociewia
Roman Landowski (ur. 25 listopada 1937 r. w Świeciu nad Wisłą - zm. 22 sierpnia 2007 r. w Tczewie) - poeta, prozaik i publicysta, regionalista kociewski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa (2003). Z Tczewem związany od 1950 r., kiedy przeprowadził się tu. Życie związał z książką. Był księgarzem, bibliotekarzem i edytorem. Założył teatr poezji i publicystyki Scena Literacka „Propozycje”, który prowadził w latach 1964-1975. Jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Kociewskiego Kantoru Edytorskiego oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Sugestia”. Niemal do ostatnich dni redaktor naczelny „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”. Autor „Bedekera Kociewskiego”. Zadebiutował zbiorem poezji „Pejzaże serdeczne” (Gdańsk 1979). W dorobku posiada kilkanaście książek w tym: trzy tomiki poetyckie („Wychodzenie z mroku”, „Muzyka na wierzby i płowiejące niwy”, „Skrócone powtórki z pejzażu”), liczne eseje i powieści: („Ziemia czeka na dłoń”, „Wyrok u Wszystkich Świętych”, „Powrót do miejsc pamiętanych”, „Cierpki smak rajskiego jabłka”), zbiory baśni i podań pomorskich („Jasna i Dersław”, „Łabędzi lot Damroki”).
(matis)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe