Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Centrum Diagnostyki Obrazowej w Tczewie już działa

  • 18.03.2010, 00:00
  • Anna Maria Janowska
Centrum Diagnostyki Obrazowej w Tczewie już działa
TCZEW. Długo wyczekiwana Pracownia Rezonansu Magnetycznego i Tomografu Komputerowego jest już dostępna dla pacjentów. Rozwijający się Szpital Powiatowy, bliskość autostrady A1 i krajowej „jedynki” wręcz „wymusiły” istnienie takiej diagnostyki w Tczewie.
Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 17 marca w obecności m.in.: wicemarszałka woj. pomorskiego Leszka Czarnobaja,  ks. prałata Piotra Wysgi, przedstawicieli NFZ oraz władz powiatu tczewskiego. Prezes Tczewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Janusz Boniecki przywitał zgromadzonych słowami podziękowania dla spółki EuroMedic za to, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do otwarcia w Tczewie tak cennej inwestycji.

Zaproszenie na badania
- Po wielu trudach udało się zrealizować zadanie, doprowadzając do końca nasz projekt powstania w Tczewie Centrum Diagnostyki Obrazowej – poinformował Piotr Pytlewski, dyrektor NZOZ Pomorskie Centrum Medyczne Euromedic Diagnostics Polska Sp. z o.o. – Było to spore wyzwanie z uwagi na etap remontowo-budowlany, dostosowujący pomieszczenia piwniczne budynku do obecnego stanu. Potem należało przejść szereg procedur i uzyskać różne pozwolenia, byśmy mogli dzisiaj cieszyć się z tego, że możemy powiedzieć pacjentom: Zapraszamy na badania Tczewie! Wprawdzie jest jeszcze kilka formalności, ale myślę, że te sprawy w ciągu kilku dni zostaną załatwione.
Dyr. Piotr Pytlewski opowiedział o działalności spółki medycznej Euromedic, gwarantującej wysoką jakość diagnostyczną w Polsce i w innych krajach. Dyr. regionalny firmy GE Healthcare Tomasz Kossowski streścił ogromne możliwości zainstalowanego w Tczewie sprzętu, który ma szeroki zakres diagnostyczny z kolonoskopią nieinwazyjną włącznie.

Diagnostyka na wysokim poziomie
Poświęcenia Centrum dokonał ks. Andrzej Szcześniewski.
- Mamy w Tczewie diagnostykę na poziomie europejskim i jest to także sukces pracowników Szpitala, zarządu spółki Tczewskie Centrum Zdrowia oraz Zarządu Powiatu i Rady Powiatu Tczewskiego – podkreślił starosta tczewski Witold Sosnowski. - Dzięki dążeniu nas wszystkich do celu, mamy dziś dowód, że wspólne działanie jest „skazane” na sukces. Cieszymy się, że znalazła się firma Euromedic, które podjęła to wyzwanie.
Wicemarszałek Leszek Czarnobaj stwierdził, że w tczewskiej służbie zdrowia dzieje się tyle dobrego, że on zaczyna już zadomawiać się w naszym mieście, będąc tu stałym bywalcem.
- Pamiętam jak było tu kiedyś i mam doskonałe porównanie z tym, co i w jakim tempie obecnie się w Tczewie realizuje w obu placówkach szpitalnych skupionych wokół jednego podmiotu - podsumował wicemarszałek. - To co widzę cieszy mnie bardzo, a jeszcze bardziej pacjentów...

Kto może korzystać z Centrum
Centrum Diagnostyki Obrazowej w Tczewie już funkcjonuje i z badań mogą korzystać zarówno pacjenci chcący wykonać badania prywatnie (za odpłatnością), jak i ci ubezpieczeni, czyli na NFZ (za skierowaniem od specjalisty). Rejestracja telefoniczna jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 (tel. 58/ 562-04-32). Centrum mieści się w Szpitalu Powiatowym w Tczewie przy ul. 30 Stycznia w najniższym poziomie budynku, w którym funkcjonuje Oddział Dziecięcy.

Kolejne inwestycje w toku

Rozmowa z dyrektorem administracyjno-technicznym NZOZ Tczewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Tomaszem Bronkiem.

- Centrum Diagnostyczne w Tczewie już działa. Jakie są kolejne inwestycje na terenie szpitala? Obecnie to jeden wielki plac budowy...
- Gdy przez lata nie ma żadnych inwestycji, to potem dzieje się tak, że trzeba naraz działać w wielu obszarach. Na szczęście kilka naszych inwestycji jest już niemal na ukończeniu. W najbliższym czasie planujemy otwarcie na terenie obiektu przy ul. 30 Stycznia stacji pogotowia. W tym celu wraz z remontem piwnic na potrzeby Centrum i instalacją windy, powstawał budynek dobudowany do Oddziału Dziecięcego. W nim w dobrych warunkach będzie działał Oddział Pomocy Doraźnej, czyli pogotowie. Zostanie on przeniesiony z ul. Wojska Polskiego w przewidywanym terminie do dnia 30 kwietnia.
- A później?
- W maju otworzymy Stację Dializ, w miejscu, gdzie niegdyś stał parterowy barak (już został wyburzony). Tu powstał od podstaw zupełnie nowy budynek właśnie dla Stacji Dializ spółki Diaverum. Obecnie firma ta jest na etapie załatwia wszelkich formalności i sprowadzania sprzętu. W międzyczasie zostanie zainstalowana nowa winda w oddziale chirurgicznym, która zastąpi starą, już wysłużoną.
- Te budowy oraz inwestycje powodują dość duże utrudnienia w poruszaniu się po wewnętrznych drogach szpitala. Czy w tym zakresie też przewidziana jest jakaś poprawa? Co z porządnym, dużym parkingiem? Tego bardzo brakuje pacjentom...
- Mamy w planach budowę parkingu dla pacjentów, przewidzianego na 60 samochodów. Będzie on znajdował się za spalarnią odpadów medycznych. Ma być monitorowany za pomocą kamer.
- Pacjenci mają nadzieję, że znajdą się tu także miejsca wydzielone dla osób niepełnosprawnych.
- Oczywiście, to też jest zaplanowane.
- A co z odpłatnością za nowy parking?
- Dopracowujemy sprawę, ale prawdopodobnie będzie to zupełnie nowy system godzinowy. Ukłonem w stronę pacjentów będzie to, że opłaty nie będą naliczane tym, którzy przywożą pacjentów lub odbierają ich ze szpitala w ciągu 15 minut. Kwoty są jeszcze ustalane. Będą na pewno zróżnicowane, w zależności od czasu lub okresu postojowego auta na naszym parkingu. Może zdarzyć się, że pacjent do szpitala przyjedzie własnym autem, które następnie przez okres pobytu w szpitalu będzie chciał zostawić na parkingu szpitalnym. Wówczas stawka będzie inna, nie naliczana godzinowo.
- Od kilku lat opłata za wjazd na parking wynosiła 2 złote jednorazowo. Co się dzieje z pieniędzmi z tych opłat?
- Zostały one przeznaczone na wybudowanie obecnie funkcjonujących szlabanów sterowanych pilotem.
- Niektórzy mieszkańcy Tczewa są oburzeni za pobieranie opłat za szpitalny parking...
- Byliśmy do tego zmuszeni. Może niewiele osób wie, że niektórzy ludzie nie mający nic wspólnego ze szpitalem, parkowali tutaj swoje auta na noc. A miejsc jest naprawdę  niewiele. Przez to skarżyli się pacjenci, że nie mają gdzie zaparkować swoich pojazdów. Opłaty parkingowe pobierają niemal wszystkie szpitale w Polsce. I raczej nie ma w tym nic dziwnego.

Anna Maria Janowska

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe