Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Koniec Armii Czerwonej i Jedności Robotniczej

  • 16.11.2009, 00:00
  • (KD)
Podziel się:
Oceń:
TCZEW. Kontrowersyjne nazwy uchylone - zmiana nazw skwerów Armii Czerwonej oraz Jedności Robotniczej w Tczewie.
Za to, że niektóre ulice w ich mieście noszą nazwy, które „gloryfikują zbrodniczą ideologię komunistyczną oraz wymierzoną w niepodległość Polski politykę państwa bolszewickiego” skarcił tczewskich samorządowców prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Tczewie wpłynęło pismo informujące o tym, że w nazewnictwie ulic w naszym mieście znajdują się dwie nazwy, które znajdować się tam nie powinny: skwer Armii Czerwonej (przy pomniku Armii Radzieckiej) oraz skwer Jedności Robotniczej (między ulicami Gdańską i Warsztatową) - tłumaczy Kazimierz Ickiewicz, przewodniczący komisji ds. opiniowania nazw ulic w mieście.
Prezes IPN zaapelował do tczewskich samorządowców o podjęcie niezwłocznych działań ukierunkowanych na jak najszybsze dokonanie zmiany ww. nazw, które - jak argumentuje - utrwalają zafałszowany obraz najnowszych dziejów Polski. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy: „Biorąc pod uwagę apel Prezesa IPN oraz to, iż utrzymywanie tego rodzaju nazw jest działaniem niewychowawczym, uchylenie uchwały (przyjętej w 1960 r. przez Miejską Radę Narodową) w części dotyczącej nadania nazw ww. skwerom, uważa się za zasadne”.
Odpowiednią uchwałę radni przyjęli jednogłośnie.
(KD)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jagracha
Jagracha 17.11.2009, 12:53
No, to chwała Bogu!
fossa
fossa 17.11.2009, 10:59
To nie ulice, ale skwery. Tam nikt nie mieszka. Te nazwy nawet już nie funkcjonują w świadomości tczewian.
tczew to wieś
tczew to wieś 16.11.2009, 14:44
tutaj nadal PRL widac golym okiem pospacerowac uliczkami i szukac sladow KOMUNY:) nasze miasto to skansen
algol
algol 16.11.2009, 14:21
Co do krasnej armii to nie ma wątpliwości , ale słowo " jedność " można było zastąpić słowem "solidarność " (chyba niezakazane ? ) i byłoby fajnie. Tak brak tej prawdziwej solidarności . . .

Pozostałe