Środa, 15.08.2018, imieniny: Marii, napoleona, Stelii

Koniec Armii Czerwonej i Jedności Robotniczej

  • 16.11.2009, 00:00
  • (KD)
TCZEW. Kontrowersyjne nazwy uchylone - zmiana nazw skwerów Armii Czerwonej oraz Jedności Robotniczej w Tczewie.
Za to, że niektóre ulice w ich mieście noszą nazwy, które „gloryfikują zbrodniczą ideologię komunistyczną oraz wymierzoną w niepodległość Polski politykę państwa bolszewickiego” skarcił tczewskich samorządowców prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Tczewie wpłynęło pismo informujące o tym, że w nazewnictwie ulic w naszym mieście znajdują się dwie nazwy, które znajdować się tam nie powinny: skwer Armii Czerwonej (przy pomniku Armii Radzieckiej) oraz skwer Jedności Robotniczej (między ulicami Gdańską i Warsztatową) - tłumaczy Kazimierz Ickiewicz, przewodniczący komisji ds. opiniowania nazw ulic w mieście.
Prezes IPN zaapelował do tczewskich samorządowców o podjęcie niezwłocznych działań ukierunkowanych na jak najszybsze dokonanie zmiany ww. nazw, które - jak argumentuje - utrwalają zafałszowany obraz najnowszych dziejów Polski. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy: „Biorąc pod uwagę apel Prezesa IPN oraz to, iż utrzymywanie tego rodzaju nazw jest działaniem niewychowawczym, uchylenie uchwały (przyjętej w 1960 r. przez Miejską Radę Narodową) w części dotyczącej nadania nazw ww. skwerom, uważa się za zasadne”.
Odpowiednią uchwałę radni przyjęli jednogłośnie.
(KD)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jagracha
Jagracha 17.11.2009, 12:53
No, to chwała Bogu!
fossa
fossa 17.11.2009, 10:59
To nie ulice, ale skwery. Tam nikt nie mieszka. Te nazwy nawet już nie funkcjonują w świadomości tczewian.
tczew to wieś
tczew to wieś 16.11.2009, 14:44
tutaj nadal PRL widac golym okiem pospacerowac uliczkami i szukac sladow KOMUNY:) nasze miasto to skansen
algol
algol 16.11.2009, 14:21
Co do krasnej armii to nie ma wątpliwości , ale słowo " jedność " można było zastąpić słowem "solidarność " (chyba niezakazane ? ) i byłoby fajnie. Tak brak tej prawdziwej solidarności . . .

Pozostałe