sobota, 27 kwietnia 2024 06:25
Reklama

29 lat temu - zbrodnia. Dziś - kwiaty, wieńce i znicze ku pamięci ofiar represji stanu wojennego

TCZEW. - Tragedią jest, że część Polaków uważa stan wojenny za mniejsze zło. Trzeba edukować i powtarzać, że nie było to mniejsze zło, a zbrodnia - powiedział poseł Kazimierz Smoliński.
29 lat temu - zbrodnia. Dziś - kwiaty, wieńce i znicze ku pamięci ofiar represji stanu wojennego
13 grudnia w 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce działacze „Solidarności” i politycy związani z ruchem „Solidarność” w Tczewie złożyli znicze i wieńce pod tablicą upamiętniająca internowanych (przed fabryką EATON) oraz przy pomniku pamięci wydarzeń związanych ze zrywami niepodległościowymi w PRL.

Uroczystość zaczęła się przemówieniem, a raczej aktem oskarżenia przeciwko gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu oraz innym pomysłodawcom stanu wojennego.

Ostre słowa dla generała
- Wprowadzając przed 30 laty stan wojenny gen. Wojciech Jaruzelski wydał wojnę części własnego narodu po to, by zabezpieczyć wpływy, profity i władze komunistom, wypełniając przy tym solennie wskazania i zalecenia swoich mocodawców z Kremla – mówił Zygmunt Chyła, dawny działacz „Solidarności”. - Odpowiada on za stłumienie nadziei na wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, za dramat setek tysięcy polskich rodzin i za zastój cywilizacyjny naszej Ojczyzny. Jego dłonie są zbroczone krwią Polaków, począwszy od 1945 r., bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej.
Zygmunt Chyła wprost nazwał Wojciecha Jaruzelskiego zdrajcą. Przypomniał o internowaniu 13 grudnia 1981 r. ponad 5 tys. działaczy NSZZ „Solidarność” oraz śmieć ok. 100 osób w wyniku działań służb PRL, zwalczających opozycję. Odczytał też wiersz nieznanego autora „Zbrodnia stanu wojennego. Do generała”.
Na uroczystość pod tablicą 22 internowanych tczewian i innych represjonowanych osób przybyli m. in. posłowie na Sejm RP - Jan Kulas i Kazimierz Smoliński, którzy złożyli wiązanki kwiatów. Znicze i kwiaty składali też: starosta tczewski Józef Puczyński, Stanisław Ackerman - członek zarządu powiatu, Marek Nagórski, szef Solidarności w Tczewie oraz b. starosta Witold Sosnowski.

By pamięć nie zginęła
Następnie zebrani przenieśli się pod oddany w tym roku, mocno zaśnieżony pomnik „Solidarności”, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.
Ryszard Graczyk ze Stowarzyszenia „Zawsze Solidarni” zadeklarował, że co roku będą się tu odbywały spotkania upamiętniające wydarzenia i osoby, które poniosły śmierć i cierpiały w wyniku represji. Zapowiedział spotkanie przed pomnikiem 16 grudnia w 40. rocznicę wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu.
- Zebraliśmy się tu, by pamięć nie zginęła – powiedział Stefan Kukowski, autor koncepcji artystycznej pomnika. - Zauważmy jak niewiele jest osób, które chcą o tym pamiętać. My pamiętamy, ale inni niestety nie. Media próbują relatywizować przyczyny stanu wojennego i to do czego on doprowadził. Należy sprawić, by za rok w tym miejscu odbyła się duża uroczystość z udziałem młodzieży i innych mieszkańców.

Inicjatywa obchodów ogólnomiejskich
Poseł Kazimierz Smoliński dodał, że słusznie mówi się o zbrodni stanu wojennego.
- W styczniu postępowanie karne przeciwko gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu będzie zakończone. Odczytanie wyroku należy się internowanym działaczom z Tczewa i tysiącom innym w Polsce. Tragedią jest, że część Polaków uważa stan wojenny za mniejsze zło. Trzeba edukować i powtarzać, że nie było to mniejsze zło, a zbrodnia. Te mroczne lata naszej historii wymagają od nas zapamiętania. Chciano nas zniszczyć, ale te wyłamane, symboliczne kraty na pomniku dowodzą, że to się nie udało. Rocznica stanu wojennego w Tczewie powinna mieć charakter ogólnomiejski. Ważne jest by włączała się w to młodzież.
Jan Kulas przyłączył się do tego apelu.
- Stan wojenny był wielkim czasem walki o wolną Polskę. Ośrodek tczewski należał do najbardziej aktywnych, obok Gdańska i Gdyni. Tczew powinien ustanowić stanowisko kustosza „Solidarności”, który dbałby o pamięć i pamiątki z tego okresu. Wiedza o stanie wojennym w naszym regionie powinna być ujęta w programach szkół. To zadanie zarówno miasta, jak i powiatu.


Podziel się
Oceń

Reklama