sobota, 20 kwietnia 2024 12:55
Reklama

Dlaczego jestem dumny z bycia Polakiem? Tczewianie opowiadają za co kochają swój kraj

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Gazeta Tczewska przeprowadziła sondę. Pytaliśmy tczewian dlaczego są dumni z bycia Polakami. Pomimo szeroko pojętego podejścia patriotyzmu, odpowiedzi najczęściej odnosiły do przywiązania do pięknej historii oraz podziękowań dla przodków, za ich hart ducha i oddanie na rzecz wolnej i niepodległej Polski.
Dlaczego jestem dumny z bycia Polakiem? Tczewianie opowiadają za co kochają swój kraj

Zenon Weiss, 
86-letni emeryt, kombatant wojenny  

- jestem dumny z bycia Polakiem, bo tak zostałem wychowany. Urodziłem się 1932 r., w Tczewie, w polskiej, katolickiej rodzinie. Podczas wojny naszą rodzinę wywieziono do Niemiec. Mieszkanie na obczyźnie jeszcze bardziej ugruntowało mnie i moich bliskich w przekonaniu, że bycie Polakiem to wartość nadrzędna. Po wojnie swój patriotyzm i przywiązanie do kraju wyrażałem poprzez zaangażowanie w działania patriotyczne np. bycie harcerzem. Nie wyobrażam sobie, żebym żył w innej skórze. Najważniejsze to być dobrym człowiekiem, dobrze pracować i pamiętać o to dla kogo to robimy. Dla Polski, dla dzieci, dla przyszłości. 


Kamila Garska 
kl. II EB ZSE w Tczewie

- jestem bardzo dumna, z tego że żyjemy w wolnym kraju. My jako Polacy wywalczyliśmy sobie wolność wyznania oraz poglądów, jesteśmy aktywni w różnych organizacjach, możemy się zrzeszać. Dziękuję moim i nie tylko moim przodkom, że odzyskali niepodległość. Teraz my jako kolejne pokolenie mamy obowiązek niedoprowadzić do wojen. Poza tym dbać o środowisko, troszczyć się o dobro wspólne, przestrzegać praw. Na pewno mamy łatwiej niż nasi pradziadkowie, dziadkowie czy rodzice. Żyjemy w lepszym kraju. Dziękujemy, że wywalczyli to co mamy teraz. I pamiętamy o haśle „Bóg, honor, ojczyzna”.


Jarosław Szałajda, 
instruktor-maszynista

- Polska ma nieskalaną historię. Możemy o niej z dumą opowiadać. Byliśmy pierwszymi, którzy obalali mury i zrzucali kajdany komunizmu. Po zmianach ustrojowych w latach 90. kraj się rozwijał pomimo licznych afer i złodziejstwa tzw. elit. Zawdzięczamy to wyrzeczeniom i uczciwiej pracy przeciętnych obywateli. Dzisiaj Polska zaliczana jest do krajów rozwiniętych. Patriotyzm wśród Polaków objawia się w różny sposób i w różnych środowiskach. O patriotyzmie się mówi i jest to temat żywy. Jest też wiele sporów między Polakami, a to dobry znak, bo my się jednoczymy przed prawdziwymi zagrożeniami. Dlatego uważam, że warto być Polakiem.
 

Alicja Gajewska
dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie

- przyprawia mnie o dumę postawa Polaków – tych, którzy uchwalili Konstytucję 3 Maja i tych, którzy w okresie zaborów pielęgnowali polskość i dbali o naszą kulturę i język, a po 123 latach wywalczyli niepodległość Ojczyzny. Ogromnie dumna jestem z tego, że to My obaliliśmy komunizm. Zrobiliśmy to bezkrwawo, co stanowi wzór godny naśladowania. Walczyliśmy o swoją wolność i angażowaliśmy się w odzyskanie niepodległości przez inne kraje. Cieszę się, że Bóg, Honor, Ojczyzna nie były i nie są pustymi słowami dla Polaków. (...)


 


Podziel się
Oceń

Reklama