Niedziela, 21.10.2018, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Już po wakacjach - sprawdź swój samochód!

  • 4.10.2018, 14:07
  • artykuł sponsorowany
Już po wakacjach - sprawdź swój samochód!
Podziel się:
Wakacje to najlepszy czas w roku, jednak dla auta jest on wyjątkowo dużym wyzwaniem i wiąże się z wytężoną eksploatacją. Dlatego jeśli w trakcie letniego wypoczynku samochód był Twoim głównym albo jedynym środkiem transportu, po zakończeniu dalekich wojaży dokładnie go sprawdź. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę.

Płyny eksploatacyjne

Robiąc kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów w ciągu paru tygodni, płyny eksploatacyjne zużywają się znacznie szybciej niż w trakcie normalnej, codziennej jazdy. O ile więc tego nie robiłeś przed wyjazdem, pamiętaj o sprawdzeniu poziomu oleju silnikowego, skontroluj także ilość płynu do spryskiwaczy, płynu hamulcowego czy płynu układu wspomagania.

Filtry

Filtr powietrza należy zmieniać co 15-20 tys. km, dlatego jeśli nie robiłeś tego ostatnimi czasy, właśnie po wakacjach może przyjść pora. Rozważ również wymianę filtra kabinowego, który w trakcie długich podróży wyjątkowo szybko się eksploatuje. Jeżeli natomiast jeździsz autem napędzanym LPG, zorientuj się, kiedy był wymieniany filtr gazu.

Klimatyzacja

Elementem wyposażenia wykorzystywanym nadzwyczaj intensywnie w trakcie wakacji jest klimatyzacja. Warto się upewnić, czy podczas samochodowych wypraw nie doszło do jej rozszczelnienia, a ilość czynnika chłodzącego znajduje się na właściwym poziomie. Rozważ także odgrzybienie klimatyzacji, jeśli czujesz, że wydobywa się z niej przykry zapach.

Zawieszenie

W trakcie jazdy słyszysz stukanie, pukanie, skrzypienie lub inne niepokojące dźwięki? W takim razie dokładnie sprawdź zawieszenie i zdiagnozuj problem, a następnie go wyeliminuj. W przeciwnym razie zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej sytuacji na drodze, która w skrajnym przypadku może się skończyć utratą panowania nad autem i kolizją albo nawet wypadkiem. Wówczas odszkodowanie uzyskasz wyłącznie, jeśli posiadasz ubezpieczenie AC.

Karoseria

W trakcie wakacyjnych podróży do przednich elementów Twojego samochodu z pewnością przykleją się tysiące owadów. Możliwe są też niewielkie odpryski spowodowane kamyczkami wypadającymi spod kół innych pojazdów i przebarwienia, które wynikają z niekorzystnego oddziaływania intensywnych promieni słonecznych. Wszystko to powoduje, że po wakacjach zdecydowanie warto wykonać gruntowną kosmetykę karoserii auta.

Ubezpieczenie

Dla własnego spokoju rzuć okiem na datę ważności ubezpieczenia OC, jeśli tego dawno nie robiłeś. To szczególnie ważne w przypadku krótkoterminowej polisy. Chcesz wiedzieć więcej na jej temat? Przeczytaj, jak działa OC krótkoterminowe w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl.

artykuł sponsorowany

Pozostałe