×
Czwartek, 18.10.2018, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

Kolejny wyrok po pogryzieniu 9-latki w Rokitkach. Sąd zmniejszył karę właścicielce hodowli mastifów

  • 19.09.2018, 08:16
  • Karol Uliczny
Kolejny wyrok po pogryzieniu 9-latki w Rokitkach. Sąd zmniejszył karę właścicielce hodowli mastifów
Podziel się:
Oceń:
Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpatrywał apelację Danuty Sz. oskarżonej w głośnej sprawie pogryzienia 9-latki przez psy z hodowli w Rokitkach. Nie przychylił się do wniosku obrony o uniewinnienie właścicielki hodowli z zarzucanych czynów, zmienił jedynie wysokość zasądzonej kwoty na rzecz poszkodowanej – z 500 tys. zł na 200 tys. zł.

Kolejny raz oskarżona oraz rodzice poszkodowanej dziewczynki spotkali się na sali sądowej. Gdański sąd okręgowy rozpatrywał apelację obrony, która nie zgadzała się z decyzją sądu pierwszej instancji.

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

Obrona zażądała uniewinnienia

7 kwietnia 2016 r., 9-letnia wówczas Marysia, została zaatakowana  przez trzy mastify tybetańskie. Psy sforsowały furtkę w ogrodzeniu posesji, po czym rzuciły się na przejeżdżającą rowerem dziewczynkę. Gdyby nie kask, który ochronił głowę, 9-latka prawdopodobnie by zginęła – podkreślał wydający wyrok pierwszej instancji sędzia Rafał Gorgolewski. Rehabilitacja poszkodowanej może potrwać nawet 10 lat i będzie bardzo kosztowna. Dziewczynka ma głębokie blizny na twarzy, rękach oraz nogach, straciła  także jeden z palców. Tczewska prokuratura oskarżyła właścicielkę hodowli o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niedostateczne zabezpieczenie bramki, przez którą psy wybiegły na osiedlową drogę. W trakcie procesu świadkowie zeznawali, że bramka zatrzasnęła się kilka miesięcy przez wypadkiem i nie można było z niej korzystać. Jednak feralnego dnia zepsuty elektromagnes umożliwił psom wydostanie się na zewnątrz.

15 maja br. Sąd Rejonowy w Tczewie uznał Danutę Sz. winną popełnianych czynów oraz skazał na rok ograniczenia wolności w formie 30 godzin prac społecznych miesięcznie. Ponadto zasądził 3-letni zakaz prowadzenia hodowli psów oraz zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonej w wysokości 500 tys. zł. W ub. wtorek (11.09.) Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpatrywał zapowiedzianą tuż po wyroku apelację właścicielki mastifów. Nie przychylił się jednak do wniosku obrońcy Danuty Sz., który wnosił o uniewinnienie.

Będą walczyć o odszkodowanie?

Sąd podtrzymał wyrok pierwszej instancji uznając Danutę Sz. winną zarzucanych czynów. Oskarżonej nie pomogła argumentacja obrony, jakoby padła ofiarą medialnej nagonki, a wyrok był efektem presji ze strony opinii publicznej. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe