Niedziela, 21.10.2018, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Jaką przekątną ekranu laptopa wybrać do użytku codziennego

  • 20.09.2018, 15:03 (aktualizacja 21.09.2018 10:47)
  • artykuł sponsorowany
Jaką przekątną ekranu laptopa wybrać do użytku codziennego
Podziel się:
Przekątna ekranu (inaczej nazywana przekątną matrycy) określa rozmiary wyświetlacza laptopa. Wielkość tę podaje się w calach (1 cal to ok. 2,54 cm). Wspomniany parametr okazuje się jednym z najważniejszych w przypadku laptopów do codziennego użytku. Decyduje on bowiem o przeznaczeniu danego urządzenia i o komforcie pracy osób z niego korzystających. Dowiedz się, jaka przekątna ekranu będzie najlepsza do konkretnych czynności.

Przekątna 10- i 13-calowa

 

Do komputerów przenośnych o najmniejszej przekątnej matrycy (zwykle od 10 do 13 cali) zalicza się netbooki, ultrabooki i tzw. laptopy 2 w 1. Wszystkie tego typu urządzenia nadają się przede wszystkim do użytku poza domem – w podróży, podczas wakacji, spotkania biznesowego albo w innej sytuacji, gdy ważna staje się mobilność. Niewielkie rozmiary laptopów o przekątnej ekranu mieszczącej się w przedziale 10-13 cali idą w parze z niższą wagą sprzętów i wpływają na ich poręczność. Komputery o mniejszych matrycach są lżejsze, łatwo je zapakować do bagażu podręcznego, a ich baterie pracują wydajniej.

Choć użytkowanie takich urządzeń przez dłuższy czas może wydawać się niewygodne, szybkie sprawdzenie poczty bądź przygotowanie prostych dokumentów czy notatek okazuje się dzięki nim znacznie łatwiejsze. Mobilne sprzęty docenią szczególnie uczniowie, studenci albo biznesmeni.

 

Przekątna 14- i 15-calowa

 

Laptopy wyposażone w matrycę o przekątnej 14 lub 15 cali są najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w przypadku użytkowania w domu, jak i biurze. Ich waga, co prawda, obniża nieco mobilność, lecz proporcjonalnie do ciężaru rośnie wydajność podzespołów i komfort korzystania z komputera. W dodatku urządzenia z ekranem 14- lub 15-calowym stanowią najpopularniejszą grupę laptopów, dlatego łatwiej odnaleźć sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb. Bogaty wybór tańszych, a zarazem niezawodnych laptopów o uniwersalnej wielkości przekątnej ekranu znajdziesz tutaj: https://rnew.pl/. Matryce 14- i 15-calowe nadają się do gier i oglądania filmów. Laptopy wyposażone w ekrany o takiej wielkości sprawdzą się też jako mobilne komputery biurowe, przeznaczone również do pracy zdalnej.

 

Przekątna 16- i 17-calowa

 

Netbooki o matrycach 16- i 17-calowych z powodzeniem mogą zastąpić komputery stacjonarne. Wyróżnia je bowiem spora powierzchnia robocza, największa wydajność podzespołów i zdolność do wykonywania bardziej skomplikowanych operacji, np. tych wpływających na sprawne działanie programów graficznych. Duża przekątna wiąże się ze znacznym ciężarem i sprawia, że laptopy wyposażone w tego typu matryce nadają się raczej do użytku stacjonarnego (np. w domu czy biurze projektowym) niż do przenoszenia z miejsca na miejsce. Urządzenia o ekranach 16- i 17- calowych staną się świetnymi sprzętami gamingowymi, stacjami multimedialnymi zapewniającymi komfort podczas oglądania filmów, profesjonalnej obróbki zdjęć, video i grafiki.

 

Wielkość przekątnej matrycy jest jednym z kluczowych parametrów, jakimi trzeba kierować się podczas wyboru laptopa do codziennego użytku. Rozmiar ekranu przekłada się na ciężar urządzenia, wielkość obudowy, a także na czas działania baterii (nieduże matryce pobierają mniej prądu). 10- i 13- calowe notebooki docenią osoby, które uczą się albo dużo podróżują. Laptopy 15-calowe to najbardziej uniwersalne maszyny do multimediów i pracy na prostych programach biurowych, z kolei gracze i przedstawiciele branż takich jak IT czy grafika komputerowa powinni zainteresować się netbookami o największej matrycy o przekątnej 17- cali. Wybór konkretnej wielkości ekranu należy dostosować do indywidualnych potrzeb, upodobań oraz do specyfiki swoich codziennych zajęć.

 

 

artykuł sponsorowany

Pozostałe