×
Czwartek, 18.10.2018, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

(ZDJĘCIA) Książę Mestwin przejął władzę w mieście! Tak w weekend Pelplin "wrócił" do średniowiecza

  • 18.09.2018, 08:09 (aktualizacja 18.09.2018 12:49)
(ZDJĘCIA) Książę Mestwin przejął władzę w mieście! Tak w weekend Pelplin "wrócił" do średniowiecza (MW)
Podziel się:
Oceń:
Życie w biskupim grodzie znów zaczęło tętnić w rytm średniowiecznych obrzędów i zwyczajów. Wszystko za sprawą 18. Jarmarku Cysterskiego. Na jeden dzień władzę w mieście przejął książę Mestwin, a lud bawił się na pocysterskich terenach hucznie - nie żałując sobie jedzenia, napitku i dobrej muzyki.

W miniony weekend (14-16.09.) Pelplin wrócił pod panowanie Cystersów i księcia Mestwina. Tegoroczny jarmark odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Pomysłodawcą był gniewski nauczyciel historii - Jacek „Jacenty z Ordowa” Ordowski. To z jego inicjatywy na pocysterskich ziemiach rozgrywają się wydarzenia niczym z historycznych książek.

Gladpol Tczew
Gladpol Tczew
Gladpol Tczew

Trzy dni zabawy

Odwiedzający jarmark chętnie przenoszą się w czasy średniowiecznego grodu. Sobota zaczęła się od warsztatów pisania starych ksiąg. Turyści mieli okazję zobaczyć jak średniowieczni mnisi tworzyli od podstaw jedyne w swoim rodzaju woluminy. Ok. godz. 11 na starcie ustawili się biegacze rywalizujący w ramach XIX Biegu Cysterskiego. Bieg główny (na dystansie 10 km) wygrał Mateusz Niemczyk z Kociewskiego Klubu Biegacza Starogard Gdański z czasem 34:20 min oraz, wśród kobiet, Anna Arseniuk z T.S.Opatrunki Toruń, z wynikiem 38:30 min. Po sportowych zmaganiach Tomasz Czerwiński, p.o. burmistrza Miasta i Gminy Pelplin wraz z Tadeuszem Brzeziński, ks. proboszczem infułatem oraz Mirosławem Chyłą, przewodniczącym Rady Miejskiej w Pelplinie, uroczyście otworzyli XVIII Jarmark Cysterski. (...)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe