×
Czwartek, 18.10.2018, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

Niepełnosprawna mieszkanka ul. Jagiełły 5 sprzeda obrazy, by zdobyć środki na… windę

  • 17.09.2018, 06:49
  • Karol Uliczny
Niepełnosprawna mieszkanka ul. Jagiełły 5 sprzeda obrazy, by zdobyć środki na… windę
Podziel się:
Oceń:
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo oraz Fabryka Sztuk w Tczewie zapraszają na nietypową aukcję obrazów. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży, mają pomóc w sfinansowaniu platformy, dzięki której niepełnosprawni mieszkańcy bloku przy ul. Jagiełły 5 w Tczewie, łatwiej wydostaną się na zewnątrz. Czasu na zebranie potrzebnej sumy zostało niewiele.

O determinacji, zaangażowanej w zbiórkę oraz inwestycję niepełnosprawnej Katarzyny Świerczyńskiej,  pisaliśmy na łamach GT kilka tygodni temu. Mimo sprzeciwu niektórych mieszkańców, kobiecie udało się przejść procedurę uzyskania niezbędnych pozwoleń, które uprawomocniły się tuż przed naszą publikacją. To oznacza zielone światło dla montażu wyjątkowego w skali okolicznych bloków urządzenia. Problemem są jednak finanse.    

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

Utrzymują się z renty po ojcu

Katarzyna Świerczyńska urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Mimo operacji, które przeszła zaraz po urodzeniu, ma niedowład kończyn dolnych. Wraz z pięcioma innymi osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, codziennie stawia czoła barierom architektonicznymi wieżowca przy ul. Jagiełły 5. Problemem są wąskie i strome schody prowadzące z parteru do drzwi wyjściowych. Przeszkodę trudno sforsować nawet z życzliwą pomocą innych osób. Niepełnosprawna mieszkanka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Wielomiesięczne starania dały efekt w postaci pozwolenia na budowę elektrycznej platformy, która miałaby zostać przytwierdzona do szczytowej ściany wieżowca i dojechać na parter, z którego kursuje winda. Jednocześnie, z uwagi na spory koszt przedsięwzięcia, mieszkanka rozpoczęła zbiórkę środków za pośrednictwem fundacji „Sedeka”.  

- Utrzymujemy się z mamą z renty po tacie oraz emerytury mamy. Dużą część naszego dochodu pochłaniają leki oraz comiesięczne opłaty. Nie jesteśmy w stanie sfinansować samodzielnie platformy, której koszt kupna i montażu wyniesie ponad 50 tys. zł.

Sprzedadzą obrazy, by zdobyć potrzebne środki

W tym roku Katarzyna Świerczyńska otrzymała od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie dofinansowanie w wysokości 15,5 tys. zł. Jednak warunkiem sfinansowania zakupu jest wykorzystanie kwoty do 30 października 2018 r. Jeżeli to się nie uda, pieniądze przepadną. Do dziś udało się zgromadzić w sumie ok. 20 tys. zł, a potrzeba jeszcze 30 tys. zł. Czasu jest coraz mniej. Bez pomocy mieszkańców, o windzie będzie można zapomnieć. 

- Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo w Tczewie, którego Kasia jest członkiem, postanowiło zorganizować aukcję obrazów namalowanych przez podopiecznych – mówi Anna Śledź, sekretarz stowarzyszenia. - Kasia jest utalentowaną osobą i w naszej placówce maluje od wielu lat. Gdy dowiedzieliśmy się o jej planach i determinacji w sprawie platformy, postanowiliśmy ją wesprzeć. Tak narodził się pomysł zorganizowania tego wydarzenia. W czasie aukcji będzie można nabyć nie tylko obrazy Kasi. Będą to m.in. widoki Tczewa. 

Na sprzedaż zostanie wystawionych nawet kilkadziesiąt prac. Aukcja odbędzie się 4 października o godz. 18 na terenie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby pomóc Kasi oraz innym niepełnosprawnym z ul. Jagiełły 5. Apelujemy także o wpłaty na konto fundacji „Sedeka”, z którego fundusze zostaną przeznaczone na zakup dźwigu. 


Fundacji „SEDEKA”
ul. Grzybowska 4 lok. 132, 00-131 Warszawa

Nr subkonta:
Alior Bank SA  93 2490 0005 0000 4600 7287 1845
Z tytułem: 11120 Grupa OPP - Świerczyńska Katarzyna

 

Karol Uliczny

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
A
A 26.09.2018, 15:57
może po prostu przyjdźcie na aukcję 4 października do Fabryki Sztuk na 18. Oprócz wzięcia udziału w aukcji będzie można zjeść ciasto i napić się kawy oraz herbaty. Członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruc***o przygotowali także inne rzeczy, które będzie można otrtzymac w zamian za dar serca przekazany na budowę tej platformy.
J
J 18.09.2018, 00:37
O "Zrzutce" na ten cel jakoś cicho. A jest, można wspierać. Mało to medialne, prawda? Za to przebojem jest zbiórka nowe auto dla rzekomego "bibliofila" i "bukinisty". Spaliła się melina jego szemranych kumpli, ze zbiorem nieaktualnych śmieci zwanych książkami, a szum, jakby spłonęła biblioteka narodowa. Trochę umiaru, ludzie!
Magda
Magda 23.09.2018, 20:42
to zachęcam do nagłośnienia zrzutki, zorganizowanie dodatkowego wydarzenia, ktore bedzie wspieralo p. Kasie zamiast komentować dzialania innych.
Justyna
Justyna 18.09.2018, 11:04
Zgadzam się z wypowiedzią wyżej!!! To jest potrzeba ludzka, na którą powinna być zrobiona zrzutka, a Pan któremu spalił się Żuk, ma 2 zdrowe nogi i 2 zdrowe ręce i mógłby pójść do pracy! Ludzi spotykają gorsze tragedie niż spalony samochód, czy jest dla nich jakąś pomoc?
mieszkaniec
mieszkaniec 18.09.2018, 16:11
szanowni komentujący - zamiast marudzić, zróbcie akcję medialną, zrzutkę i zajmijcie się zorganizowaniem pozostałej kwoty; każdy mądry, a chętnych do pracy niewielu; ktoś pomógł tamtemu człowiekowi - będzie miał i auto i magazyn książek na lata; a Wy tutaj możecie pomóc innej osobie, w czym problem?

Pozostałe