×
Środa, 14.11.2018, imieniny: Emila, Laury, Rogera

(ZDJĘCIA) Za nami Plachandry w Piasecznie, czyli pierwszy zlot Kociewiaków!

  • 28.08.2018, 07:49 (aktualizacja 28.08.2018 07:54)
  • (MW)
(ZDJĘCIA) Za nami Plachandry w Piasecznie, czyli pierwszy zlot Kociewiaków! (MW, AC)
Podziel się:
Oceń:
Kiedyś się mówiło: „poszła baba na plachandry i musiałem zupę mieszać co pół godziny” . Tak było, bo plachandry to nic innego, jak pójście do sąsiadki na ploty. 1. Kociewskie Plachandry ideę mają podobną, z tą różnicą, że w odwiedziny przybywają inne powiaty. W tym roku do tczewskiego „zleciały” starogardzki i świecki.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nasza mała ojczyzna zorganizowała Pierwsze Plachandry Kociewskie. Założeniem jest, by  impreza była cykliczna, a Kociewiacy mogli spotykać się regularnie, co rok w innej miejscowości. Zorganizowanie tegorocznych obchodów przypadło powiatowi tczewskiemu, który na miejsce imprezy wybrał Piaseczno. 

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

Wojciech Cejrowski ambasadorem Kociewia 

25 sierpnia br. wioska przeżywała prawdziwy najazd Kociewiaków oraz sympatyków Kociewia z najdalszych zakątków kraju. Na początek odbyła się msza św., po której z miejscowego kościoła, barwnym korowodem, udano się pod studzienkę. Tam, jak przystało na rangę wydarzenia, odśpiewano Hymn Kociewski. Następnie na scenę weszli przedstawiciele władz, pomysłodawców i sponsorów. Wielu zaproszonych gości chętnie przyznawało się do swoich kociewskich korzeni. Zrobił to m.in. marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. (...)


 

(MW)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe